01 Haziran 2023 Perşembe   

TÜRKİYE'Yİ KUŞATMAYA ÇALIŞIYORLAR

TÜRKİYE'Yİ KUŞATMAYA ÇALIŞIYORLAR
 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Balkan ülkelerinden gelen bakan ve milletvekilleri, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de yer aldığı ve Bayrampaşa Belediyesi'nin ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen Rumeli Balkan Gönül Kardeşliği Buluşma Programı'na katıldı. 
Bayrampaşa Windsor Hotel’de düzenlenen programa Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve eski Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat ile Balkan ülkelerinden gelen bazı siyasetçiler, sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ile vatandaşlar da katıldı.

AYDINER: BAYRAMPAŞA VE BALKANLAR ET VE TIRNAK GİBİ BÜTÜNLEŞTİ
          
Programın açılış konuşmasını yapan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Bayrampaşa ve Balkanlar etle tırnak gibi bütünleşmiştir. İlçemizin nüfusunun önemli bir bölümünü Rumeli ve Balkanlar’dan gelen kardeşlerimiz oluşturuyor. Bu bağlamda biz Balkanlar ve Bayrampaşa arasında yıllarca gönül ve kültür köprüleri kurduk. Çünkü bizim Balkanlar ile kökleri asırlar öncesine uzanan bağlarımız var. Bugün Balkanlar’dan Bayrampaşa’ya gelen bir kardeşimiz veya Bayrampaşa’dan Balkanlar’a giden bir kardeşimiz mutlaka tanıdık bir yüze, bir dosta denk gelir. Balkanlar’ın başşehri Bayrampaşa’da dostluk, hoşgörü ve sağlam komşuluk bağları vardır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, Türkiye Yüzyılı’nda da gönülden gönüle köprüler kurmaya, Bayrampaşa-Balkanlar kardeşliğini sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

"
TAYYİP ERDOĞAN TÜRKİYE'DİR"
Prof. Dr. Şentop, "Suriye'nin kuzeyinde terör devleti kurmak için harekete geçtiler, müttefiklerimiz. Türkiye o senaryoyu bozacak hamleler yaptı. Sınır ötesi harekatlarla o hattı, terör devleti hattını kesti. 3 yerden bu hattı böldük. Güneyimizden bizi kuşatmaya çalışan bir senaryoya müsaade etmedik, etmeyeceğimizi de gösterdik. Türkiye 14 Mayıs'ta bir seçime gidiyor. Seçimde ne olur? Dünyanın her yerinde birbiriyle yarışan partiler olur. Bazı partiler bir araya gelir ittifaklar yarışırlar. Türkiye'de öyle bir seçime mi gidiyoruz? Hayır. Görünürde partiler var, ittifaklar var ama seçim partilerle, ittifaklar arasında değil. Seçimin özü şu; Tayyip Erdoğan devam etsin diyenlerle, Tayyip Erdoğan devam etmesin, Tayyip Erdoğan'ı indirelim, düşürelim diyenler arasında. Karşı taraf kendileri de söylüyor ya. Terlik olsa oy veririz diyorlar ya… Terlik olmuş, başka bir şey olmuş, kim olmuş, ismi önemli değil. Karşı tarafın adayı önemli değil, kendileri de söylüyor. Önemli olan Tayyip Erdoğan'a karşı olanların oyunu toplamak ve Tayyip Erdoğan'ı indirmek. Niçin? Tarihin nadir dönemlerinde bir insanın mukadderatıyla, bir ülkenin, toplumun mukadderatı aynı yere gelmiştir. Bunun çok az örneği vardır. Şimdi öyle bir örnekle karşı karşıyayız. Tayyip Erdoğan, Tayyip Erdoğan değildir, Tayyip Erdoğan Türkiye'dir. Tayyip Erdoğan'ın kaderiyle, mukadderatıyla, Türkiye'nin kaderi, mukadderatı aynı hale gelmiştir. Tayyip Erdoğan karşıtlığı, Tayyip Erdoğan'ın şahsına değil, Tayyip Erdoğan'ın ortaya çıkarttığı bu Türkiye tablosunadır. Tayyip Erdoğan düşmanlığı, Türkiye düşmanlığıdır" dedi. 

"DER SPİEGEL KAPAĞINA TEPKİ; MESELE HİLALİ KIRMAK"
Dünyada küresel vesayet olduğuna ve hiç alakası olmayanların dahi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmek için çalışma içinde olduğuna dikkat çeken Şentop, "Dünyada bazı meşhur dergiler var. Küresel vesayet var dünyada. Bazıları gizli saklı oluyor bazıları açıkça oluyor.  The Economist, ocak ayında kapak yaptı. 2023'ün en önemli seçimi dedi Türkiye seçimleri için. O yetmedi yeni kapak yaptı. Tayyip Erdoğan'ın indirilmesi gerekir falan diye. O yetmemiş, bugün twitter hesabına Tayyip Erdoğan'a karşı bir ifadeyi koymuş. Fransa'da önemli dergiler kapak yapıyorlar. Almanya'da Der Spiegel bir kapak yaptı. Çok enteresan. Bir koltuk var, koltukta oturuyor. Koltuğun bazı yerleri çatlamış, kırılmış. Yani düşecek falan demek istiyor. Tayyip Erdoğan'ın oturduğu yerin tam başının üstünde bir hilal var, hilal de kırılmış. Mesele bu, mesele Tayyip Erdoğan'ı koltuğu indirmek değil. Mesele hilali kırmak, onu sökmek oradan. Şu anda Türkiye böyle bir tabloyla karşı karşıya. Bundan sonra yapılacak her seçim kendisinden önceki seçimlerden daha önemli hale gelmiştir. Rusya Ukrayna savaşı, Çin'le ilgili gelişmeler ve hepsinin merkezinde Türkiye var. Mümkünse Türkiye'nin etkisiz hale getirilmesi lazım. Bu nasıl olacak? Bizim ne işimiz var Libya'da, Suriye'de, kendi işinize bakın diyenler gelirse Türkiye'ye, herkes bunu istiyor" diye konuştu.

"BİR KAOS VADEDİYORLAR TÜRKİYE’YE"
Her seçimin önemli olduğuna dikkat çeken Şentop, "Türkiye'yi kuşatmaya çalışıyorlar. Doğu Akdeniz'den, Suriye'den, Irak'ın kuzeyinden… Etrafımızı sarmaya çalışıyorlar. Türkiye, ekonomiyle, uluslararası ilişkilerde, uluslararası hukukta, siyasette, Türkiye bir merkez haline geldi. Bu merkezi kontrol etmek istiyorlar. Biz ise bu merkez kontrol edilmez, bu merkezin nasıl hareket edeceğine milletimiz karar verir, milletin seçtikleri karar verir diyoruz. Fazla seçenek yok, iki seçenek var. Diğer taraf sadece yıkalım, bozalım, hedefi bu. Bir kaos vadediyorlar Türkiye'ye. Bir proje de yok" dedi.

"SURİYE'NİN KUZDEYİNDE BİR TERÖR DEVLETİ KURMAK İSTİYORLAR"
Prof. Dr. Şentop, "Terör örgütüyle bağlantılı olan bir siyasi hareket var ve bunun terör örgütü olarak kabul etmiyor o siyasetçiler. Onlar, Tayyip Erdoğan karşısında kim olursa ona destek vereceklerini söylüyorlar. Bahsediyorlar, filan hapisten çıkacakmış, onlar da konuşulmuş olabilir. Esas mesele şu ve bu seçimlerin temel meselesi Türkiye'nin kuşatılmasıyla ilgili. Esas anlaşılan nokta şu olabilir. Bu kararı o teröristler, sözde liderleri falan veremez. Bu kararı o terör örgütünün bir baş olarak Türkiye'ye karşı kullananlar verir. Onların maksadı da şu; Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurmak istiyorlar. O senaryoda geciktiler, biz geciktirdik. Beklentileri şu, bir kere Türkiye Suriye'deki operasyonlarını durdursun ve oradan çekilsin. Sınır ötesi harekatlar durdurulsun, bir daha da sınır ötesi operasyon ihtiyaç da olsa, gerek de olsa yapılmasın. Bunun sinyalini aldık. Askerlerimiz sınır ötesinde görev süreleri dolmuş, mecliste oylama yapıyoruz şu anki Cumhurbaşkanı adayının partisi de destek vermedi. Terör devleti kurmak suretiyle kuşatmak için uğraşıyorlar, plan bu. Biz bu planı bozduk. Şimdi buradan vazgeçin diyecekler, ona göre destek veriyorlar. Eğer bundan vazgeçilirse 1-2 sene içerisinde orada bir terör devleti oluşturmak istiyorlar. Türkiye coğrafi sınırlarından çok daha büyüktür. Bunu bu hale getiren de Tayyip Erdoğan'dır. Onun için düşmanlık Tayyip Erdoğan'a yapılıyor. İnşallah 14 Mayıs seçimleri Türkiye'nin güçlü, kararlı yürüyüşünü durduramayacak" diye konuştu.
Prof. Dr. Şentop, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın da 'savaşa mı gidiyoruz, seçime mi' sözlerini, "Biz payanda deriz. Bir direk, çok sağlam durmazsa yandan onu desteklerler, payanda olarak eklenmiş belediye başkanları var. Adayla beraber geziyorlar. Onlardan birisi diyor, savaşa mı gidiyoruz, ne bu silahlar, uçaklar SİHA'lar falan. İşte onlar benim anlattığım sebepten var. Bu seçimin temel meselesi ülkenin kuşatılmışlığı meselesidir" diyerek eleştirdi.

Tarih: 10 Mayıs 2023 Çarşamba    Hit: 1196

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol