23 Ekim 2019 Çarşamba   

Muhammed SANCAKTAR / Bosna Sancak Kültür ve Yrd. Derneği Bşk. / Bayrampaşa Rumeli Balkan Platformu Bşk. / Geniş Açı

TÜRKİYE’DE YEREL SEÇİMLER

 

KIYMETLİ Dostlar; Bu yazımda sizlere Türkiye’de geçmişten günümüze yapılan yerel seçimlere kısaca değinmek istiyorum. Malȗmunuz 31 Mart 2019 Pazar günü ülkemizde Mahalli İdareler seçimleri yapılacaktır. Diğer adı Yerel Seçim veya Yerel Yönetim Seçimleri olan bu seçimde Büyükşehir olan yerlerde Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı, İlçe Belediye Meclis Üyesi, Mahalle Muhtarı ve İhtiyar Heyeti için oy kullanılacaktır. Büyükşehir olmayıp belediye olan yerlerde; Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyesi,İl Genel Meclisi Üyesi, Mahalle Muhtarı ve İhtiyar Heyeti seçimleri için oy kullanılacaktır. Belediye olmayan yerlerde ise, İl Genel Meclisi Üyesi, Köy Muhtarı ve İhtiyar heyeti için oy kullanılacaktır.
İlki 1930 yılında yapılan yerel seçimlerin bu yıl 19’ncusu yapılacaktır. 2019 yılında 19’ncu yerel seçimin yapılıyor olması ayrıca bir tevafuk olmuştur. Geçmiş dönemlere bakacak olursak 1930’da yapılan çok partili yerel seçimden sonra 1934, 1938  ve 1942‘de yapılan yerel seçimler tek partili yerel seçimler olarak gerçekleştirilmiştir.1946’dan itibaren yapılan, 1950, 1955, 1963, 1968, 1973, 1977, 1984, 1989, 1994, 1999, 2004, 2009, 2014  ve 31 mart 2019’da yapılacak yerel seçimler çok partili yerel seçimlerdir.
Yerel seçimler her ne kadar belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi ve muhtar seçimlerinden ibaret olup merkezi hükümeti etkileyen seçimler olmadığı gibi gözükse de, iktidar partisi için bir nev’i halk tarafından verilecek bir güvenoyu olması gibi değerlendirildiğinden siyaset kurumu için oldukça önem arz etmektedir. Geçmiş dönemlere baktığımızda bir çok parti Yerel yönetimlerde belirli bir güç elde ettikten sonra iktidara gelmiştir. Bunun tam tersi olarak da bazen iktidardaki  partiler yerel seçimlerde kan kaybederek iktidardan gitmiştir. Hal böyle olunca da yerel seçimlerin bu kadar önemsenmesi ve halkta ilgi uyandırması kaçınılmazdır.
Türkiye’de geçmişten bugüne kadar yapılan 18 yerel seçime baktığımızda birkaç olay dışında hamdolsun kayda değer olaylar olmamış, halkımız her zaman büyük bir demokratik olgunluk içerisinde giderek oyunu kullanmış, yerel yöneticilerini seçmiştir. Yine ha keza siyasi partiler de seçim sonuçlarına razı  gelmiştir. Bu da seçimlerin şeffaf  ve doğru yapıldığı yönünde önemli bir kanıttır. Ülkemizde yapılan seçimler adeta bir demokrasi  bayramı havasında geçmiştir.
Benim yerel yöneticilerle, özellikle belediye başkanlarıyla  ilgili değerlendirmem şöyledir; kendimizi ve kentimizi emanet ettiğimiz, teslim ettiğimiz kişidir. Eskiden ‘’Şehrül Emin’’ yani şehrin en güvenilir kişisi anlamına gelen belediye başkanının son derece güvenilir, dürüst, bilgili, ehliyet-liyakat sahibi ve tüm halkı kucaklayan birisi olması gerekir. Siyasi görüşü ve partisi ne olursa olsun bu özelliklere sahip kişilerin seçilmesi hem yaşadığımız kent adına hem de toplumsal barış adına son derece önem arz eden bir konudur.
Sonuç olarak; 31 mart 2019 günü yapılacak olan yerel seçimlerde hangi aday ve hangi parti kazanırsa kazansın ama ülkemiz kazansın, milletimiz kazansın, demokrasimiz kazansın ve kentlerimiz kazansın.  
Kalın Sağlıcakla….

Tarih: 22 Mart 2019 Cuma    Hit: 1338
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol