20 Ocak 2020 Pazartesi   

Muhammed SANCAKTAR / Bosna Sancak Kültür ve Yrd. Derneği Bşk. / Bayrampaşa Rumeli Balkan Platformu Bşk. / Geniş Açı

TÜRK MİLLETİNİN GURUR VE ZAFER AYI: AĞUSTOS

 

KIYMETLİ dostlar;
Ağustos ayı milletimiz için çok önemli bir aydır. Ağustos, çok büyük zaferler kazandığımız ve tarihimizin  altın sayfalarının  yazıldığı bir aydır. Ağustos ayı tarihimizde zaferle özdeşleşen bir aydır. Şanlı Tarihimize kısaca göz atacak olursak;
Otlukbeli Zaferi 
11 Ağustos 1473'te  Fatih Sultan Mehmet’in zaferiyle sonuçlanmıştır.
Çaldıran Zaferi
Van'ın 90 kilometre kuzey doğusundaki Çaldıran Ovası'nda, 23 Ağustos 1514'te Türk askeri ve Türk komutanının kahramanlık, üstün zeka ve cesaret eseri olarak büyük bir zaferle sonuçlanmıştır.
Mercidabık Zaferi
24 Ağustos 1516'da, Mercidabık Savaşı'nda yine ordumuz büyük bir zafer kazanmıştır. 
Belgrad'ın fethi 
Orta Avrupa'nın belkemiği durumundaki Belgrad, Sırplar'a ait iken Türkler'e karşı savunulamadığı için Macarlar'a terk edilmişti. Sultan 2. Murad'ın ve Fatih Sultan Mehmed'in ayrı ayrı gerçekleştirdikleri iki kuşatmadan da kurtulabilen Belgrad, 29 Ağustos 1521 yılında Kanuni'ye boyun eğmiştir. Belgrad'ın fethi, Türklerin artık Orta Avrupa'ya açıldığını gösterdiği için Avrupa'da büyük yankı uyandırmıştır. Belgrad, bu tarihten itibaren Avrupa seferlerinde en önemli üs konumunda olmuş  ve "Darü'l Cihad" adını almıştır.
Mohaç Zaferi
Belgrad’ın fethinden tam 5 yıl sonra (1526 yılında)  yine Ağustos ayının 29’unda Osmanlı Devleti'nin 10. Padişahı 1. Süleyman yani Kanuni Sultan Süleyman’ın başkomutan olduğu Osmanlı ordusuyla, Macaristan Kralı 2. Layoş komutasındaki Macar ordusu arasında, bugüne kadar yapılmış en büyük savaş olan Mohaç Savaşı gerçekleşmiştir. Bu savaşta kahraman ordumuzun zaferiyle sonuçlanmıştır. 
Kıbrıs'ın fethi  
Kıbrıs, günümüzdeki ifadesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin fethi de Ağustos'ta gerçekleşen zaferlerden biri olarak tarihte yer almaktadır. 
Erzurum Kongresi
Kurtuluş savaşında yakılan bağımsızlık ateşinin ilk kıvılcımının görüldüğü Erzurum Kongresi de 23 Temmuz 1919 başlayıp 7 Ağustos 1919’da sona ermiştir.    
Sakarya Meydan Muharebesi
Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası olan ve Türk ordusunun Yunan ordusu ile Sakarya boylarında yaptığı meydan savaşı olan Sakarya Meydan Muharebesi de yine ağustos ayında yapılmıştır. 23 Ağustos 1921’de. 
Büyük Taarruz
Sakarya Zaferi’nden sonra Büyük Taarruz'la düşmanı tamamen yok etmek için hazırlıklar başlamış ve 1922 yılı Ağustos ayına kadar sürmüştür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığını yaptığı Kahraman ordumuz, 26 Ağustos 1922'de düşmana hücum etmiştir. Tam anlamıyla çembere alınan düşman kuvvetleri 30 Ağustos 1922’de yenilmiş ve bu çetin savaşta ordumuzun ve milletimizin kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. Cumhuriyet kurulduktan sonra ilk olarak 30 Ağustos 1924’te ‘’Başkumandan Zaferi’’ adıyla kutlanan 30 Ağustos; 1926’dan itibaren ‘’Zafer Bayramı’’ adıyla bizatihi Atatürk tarafından kutlanmıştır. O tarihten bugüne her yıl hiç aksatmadan kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı, günümüzde Türkiye ve KKTC’de her yıl büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.      
30 Ağustos Zafer Bayramı bu ülkede yaşayan her kesin kanları, canlarını feda ederek bizlere kazandırdığı bir armağandır. Ve hepimizin ortak onur, kıvanç ve sevinç günüdür.
30 Ağustos Zafer Bayramı’mız Kutlu olsun.

Tarih: 19 Ağustos 2019 Pazartesi    Hit: 1006
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol