19 Eylül 2019 Perşembe   

Muhammed SANCAKTAR / Bosna Sancak Kültür ve Yrd. Derneği Bşk. / Bayrampaşa Rumeli Balkan Platformu Bşk. / Geniş Açı

TOPLUMSAL HAYATTA RAMAZAN AYI

 

RAMAZAN ayı Müslümanlar için en  mübarek aydır.  Ramazan    on bir ayın sultanı olarak kabul edilmiştir. Bu ayı  diğer aylardan ayıran ve bereketli kılan pek çok yönü  vardır. Çünkü  Ramazan rahmet, merhamet ve günahlardan bağışlanmaya vesile olan bir aydır. Bir başka deyişle  Ramazan , yılın dinî bakımdan en yoğun olarak yaşandığı ve bir yılın  muhasebesinin yapıldığı aydır. Bu yönüyle   Ramazan bir fırsatlar ve imkânlar ayı olarak da adlandırılabilir.
Ramazan ayı ayrıca, Kur’an-ı Kerim’in  inmeye başlaması, orucun bu ayda tutulması, Peygamber efendimizin  Kur’an-ı Kerim’i  Cebrail (AS) ile  karşılıklı okuması, teravih namazlarının bu ayın gecelerinde kılınması, zekâtların bu ayda verilmesinin tavsiye edilmesi, sadaka ve fitrelerin yine ayda verilmesi yönüyle de Müslümanlar için önemli  dini ve sosyal vecibeleri içermektedir. Esasında din, özellikle İslam   bu yönleriyle yaşanmakta ve hayata geçirilmektedir. Bu anlamda ramazan ayı, Kur’an’ın en fazla okunduğu, namazların en fazla kılındığı, bir ay boyunca  orucun tutulduğu, hayır, iyilik ve yardımların  yapıldığı güzellikler ve faziletler ayı olarak değerlendirilmekte ve yaşanmaktadır. Bu nedenle ramazan ayı rahmet ve bereket ayı olarak kabul ve rağbet görmektedir.
 ​Ramazan ayını diğer aylardan ayıran en önemli özelliklerinden biri de  oruç ayı olmasıdır. Çünkü oruç ibadeti, bu ayın en temel ibadetidir. Yani Ramazan ayı oruç ayıdır dersek yanlış söylemiş olmayız. Oruç malûmunuz İslam’ın 5 şartından birisidir. Oruç ibadetinin yapıldığı ay da; başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayıdır. Yüce Allah (CC) oruçla ilgili olarak, Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresi 183 ve 184. Ayetlerde şöyle  buyurmaktadır; “Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı…). Ayetlerden de anlaşıldığı üzere ramazan ayı denildiğinde ilk akla gelen, oruç ibadeti olmaktadır. Peygamber Efendimiz (S.A.S.) “Bir kimse, ramazanın faziletine inanarak ve mükâfatını Allah’tan umarak oruç tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuştur. Peygamber Efendimiz (S.A.S.) yine başka bir hadislerinde de “Her kim inanarak ve mükȃfatını yalnız Allah’tan umarak ramazan ayını ibadetle geçirirse, geçmiş günahları mağfiret olunur” buyurmuşlardır.  
Burada oruç ibadetinin faydalarını uzun uzun anlatmaya lüzum görmüyorum. Zira orucun insan bedeni, ruhsal durumu, sosyal yaşantı, empati, aç olanın halinden anlama, şükür, kanaat, sabır ve daha bir çok konuda sayısız faydalarının olduğu herkesçe malȗmdur.
Yeniden bizi Ramazan ayına kavuşturduğu için Cenab-ı Allah’a hamdediyoruz Geçen yıl ramazanda aramızda olup, ebediyete irtihal etmiş olması nedeniyle  bu yıl  aramızda olmayan yakınlarımıza, dostlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.
Ramazan ayında başlayan manevi iklimin, kardeşlik duygularının bir yıl devam etmesini temenni ediyorum. Ramazandan sonra bayrama da  bizi eriştirmesini Allah’tan niyaz ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan ayınızın hayırlara vesile olmasını, yapacağınız ibadetlerin Dergȃh-ı İlȃhi’de kabul olmasını diliyorum.
Kalın Sağlıcakla......

Tarih: 27 Mayıs 2019 Pazartesi    Hit: 601
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol