20 Ocak 2020 Pazartesi   

Sadık KAHRAMAN / Gazeteci Yazar / Şehir ve İnsan

TERAZİ & SAMİMİYET

 

YÜKSEK bir tempoda geçen ve yankıları tüm yurtta süren 31 Mart yerel seçimin üzerinden 2.5 ay geçti.  Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldı 18 günlük şecereyi referans gösteriyor. Fakat 5 yıllık Beylikdüzü serüveni de ortada. 
Sosyal medya tartışmaları valiye hakaret vs... derken, İsmail Küçükkaya ile canlı yayın ve langırt köy sandığı kapanacak. 
Hasılı, seçimin yenilenmesine gösterilen sebeplerden biri; sandıkların yalnızca %10'unun tekrar sayıldığında aradaki fark ile, her şey bariz ortadır. 
Partiler küskünlükleri sandığa  taşımak adına yoğun çaba harcıyorlar. 
Taşıma başarısı elbette sandığı etkileyecektir. 
Vatandaş bu seçimde sahada Binali Yıldırım ile karşılaştı. Tabi ki Yıldırım’ın tecrübesinin, siyasi başarısının ve tatlı dilinin güler yüzünün farkında. 
Aslında bu tarz, seçimlerin sonuçlarını da belirleyecektir. Ayrıştırıcı değil, bütünleştirici olan kazanacak. 
Lakin teraziye çıkan “samimiyet” olacaktır. 
Şu seçim döneminden dolayı arada kaynayan Bülent Arınç, Abdülkadir Aksu vs...yeniden çağrılmalarıda manidardır. Trenden inenlere kucak açılmışsa Parti kurmakta olan Davutoğlu, Babacan geçişinide görecek miyiz.? 
Yanlış anlaşılmasın “alan razı, veren razı” misali, yine çimenler eziliyor. Muamma.
***
Bir de S-400 mevzumuz var ki, yılan hikayesine döndü gitti. Rusya'dan S-400'leri almamız halinde eğitimde bulunan Türk askeri pilotlarını geri göndereceklerini ve her anlamda Türkiye ile ilişkilerini yeniden gözden geçireceklerini söyleyen Amerika'ya cevabı Erdoğan verdi; 'S-400 olacak gelecek falan değil. Oldu o iş, hayırlı olsun.'
F-35'lere muhtaç olduğumuzu zanneden ABD yanılıyor. İnsansız bu minval üretimleri gerçekleştiren Türkiye’ye yüksekten atıp tutuyor. Fakat S-400'lerin konuşlanmasının ardından, gerek Güneydoğu; gerekse sınır ötesinde askeri operasyonların etkili ve artarak devam ettiğini gözü “ama” olan bile görüyor. 
Milli silah envanterindeki artışın, oturulan masada güçlü bir yumruk olduğunu hissetmek gerekiyor.

Tarih: 16 Haziran 2019 Pazar    Hit: 780
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol