16 Temmuz 2019 Salı   

Ömer BERK / Genç Bakış / Tarihçi / Yazar

TEKNOLOJİ VE BİZ

 

DÜNYA genelinde ‘’Milenyum Çağı’’ olarak adlandırılan ve teknolojinin kelimenin tam anlamı ile hayatımızın her noktasında var olduğu 21. yüzyılda yaşıyoruz.
 21. yüzyılda gücün ölçüleri ekonomik güç, siyasal güç, askeri güç olarak sınıflandırılabilir. Lakin tüm bunların yanında bu zamanda gücün ölçüsünü belirleyen çok önemli bir husus daha vardır: ‘’Teknoloji’’. 
Günümüz dünyasında teknoloji tarifi namümkün derecede büyük bir hızla inkişaf kaydetmektedir. Öyle ki ‘’yapay zeka’’ teknolojisinin dünya genelinde hayatın pek çok alanında etkili olacağı söylenmektedir. Dünya genelinde gözle görülür bir teknoloji yarışı vardır. Bundan sonra ki süreçte Türkiyemiz dünya siyasetinde daha kararlı ve istikrarlı adımlar ile yürümeyi arzuluyorsa asla bu yarışın gerisinde kalmamalıdır. Tarihe dönüp bir baktığımızda bu yarışta geri kalmanın sonuçları pek ağır olmuştur. İslam dünyasında bu yarışta geri kalma sürecinin başlangıcı olarak Moğol hükümdarı Hülagu Han’ın Abbasilerin başkenti Bağdat’ı fethettiği 1258 yılını gösterebiliriz. Zira Moğol ordularının bağdata girmesine müteakip 800 bin insan kılıçtan geçirilmiş, Bağdat kütüphanesinde ki binlerce kitap yakılıp fırat nehrine atılmıştı öyle ki, fırat nehrinden bir hafta boyunca kan ve mürekkep aktığı rivayet edilir . Bu tarihten sonra İslam dünyasında teknoloji ve ilim yarışında gerilemeye başlayacak ve bu gerileme 1492’de ilim ve medeniyet uygarlığı Endülüs’ün düşmesinden sonra daha hızlanacaktır.
 Osmanlı devrinde teknolojik gelişmelerin takip edilmemesi Türkiye’nin şu zamanlarda teknoloji yarışında neden geride kaldığının en açık cevabıdır. Bilhassa silah savunma teknolojilerini geliştiren devletler daha fazla toprak kazanmış ve ve dünya sahnesindeki yerini daha da sağlamlaştırmıştır. Osmanlı silah savunma teknolojisinde yeterli inkişafı kaydedemeyince silah savunma teknolojisini geliştirmiş düşmanlarının karşısında oldukça ağır mağlubiyetlere maruz kalmıştır. Günümüz de teknoloji oldukça önemli bir yere sahiptir teknolojide geri de kalmış devletler hayatın her alanında rakiplerinin gerisinde kalır. O yüzdendir ki bundan sonra ki süreçlerde Türkiyemiz teknolojisini geliştirme yolunda önemli adımlar atmalıdır.  

Tarih: 15 Ocak 2019 Salı    Hit: 895
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol