19 Eylül 2019 Perşembe   

Eren EYÜPOĞULLARI / Sektörel Analiz / Eyüpoğulları Group Emlak Danışman Uzmanı

TECRÜBESİZ MÜTEAHHİT!

 

HER YIL yaklaşık olarak 600 bin konut ihtiyacı varken inşa edilen konut sayısı 1 milyonu geçiyor. Bu durum arz fazlası konut anlamına geliyor. Nitekim geldiğimiz noktada 2.5 milyon arz fazlası konutun biriktiğinden bahsediliyor. Demek oluyor ki 2 sene hiç konut inşa etmesek bile ihtiyacımızın fazlası zaten mevcut. Tamam sektörün devamı ve alt sektörlerin selameti için bu pek mümkün değil biliyorum ama en azından birazcık arz-talep çerçevesinde ilerleyebiliriz.
TÜİK tarafından açıklanan yılın ilk konut satış istatistiklerine göre Ocak 2019’da konut satışları geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 24.8 oranında geriledi. Kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle aylardır daralan ipotekli konut satışlarındaki düşüş yüzde 77.2 olarak kaydedildi. İkinci el konut satışlarındaki gerileme yüzde 20’yi aştı. Dolar bazında konut fiyatlarının ucuzlamasının etkisiyle yabancılara yapılan konut satışları yüzde 82’ye yakın oranda yükseldi.
Milli gelir içindeki payı yüzde 8 olan bu sektör 200 alt sektörü besliyor. Şimdi bu duruma nasıl gelindi diye sormak lazım. Bunu cevaplamadan önce sadece aşağıdaki istatistik rakamlarına bakmak gerekir, zaten cevap kendi kendine ortaya çıkıyor.
Ülkemizde bugün yaklaşık 330 bin müteahhit varken, 80 milyonu aşkın nüfuslu Almanya’da bu sayı sadece 3 bin 500, bütün Avrupa’da ise 25 bin civarında.
İnşaat sektörü Türk ekonomisinde önemli bir yere sahip olabilir ancak bizdeki müteahhit sayısının, tüm Avrupa’nın 10 katı olması kabul edilebilir bir durum değil. Siz de çevrenizde mutlaka görüyorsunuzdur; avukatı, öğretmeni, esnafı, bakkalı, terzisi, tarımla uğraşanı, hayvancılıkla uğraşanı, eskiden fabrika işleteni hemen hemen herkes müteahhitliğe soyundu (Kesinlikle bu saydığım meslekleri küçümsüyor veya yargılıyor değilim sadece örnek olarak veriyorum. Ama keşke herkes işini en iyi şekilde yapmaya çalışsa), asıl işi geçimi gerçekten inşaat olan kişilerin bu gün kazançlarının azalması, işlerin durulması kısacası kar oranlarımızın düşmesinin tek sebebi az önce saydığım başka meslek sahibi olup ekstra olarak müteahhitliğe soyunan kişi ve kişilerin yüzündendir. Neyse biz olan da hayır vardır diyerek çalışmalarımıza devam edeceğiz.
Hepinize sağlıklı günler diliyorum..
Ramazan bayramınızı şimdiden tebrik ederim. 

Tarih: 27 Mayıs 2019 Pazartesi    Hit: 776
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol