10 Aralık 2019 Salı   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

TAKIMLARIMIZ AKILLANIYOR!

 

TÜRK futbolunda artık eskisi gibi paraların har vurup harman savurulmayacağı dönem başladı.
Akıllandık mı! 
Eskiden bir futbolcuya 15 milyon euro 20 milyon euro ödemeler yapılırdı. 5-6 futbolcu alınır bunlarla sezona girilirdi.
Bu paralar nasıl ödenir kimse düşünmezdi. Başkan gelir, yönetim gelir, Avrupa’dan menajerler ayarlanır purolar yakılır televizyondan futbolcular seyredilir transfer yapılırdı.
AMA! İşin rengi değişti. Hesap sorulmaya başlanınca özellikle mali kongrelerde işin rengi değişti. Devlet hesap sorunca UEFA para nerden geliyor deyince KDV'ler genel giderler hesaplar bilançolar tutmayınca işler karıştı. Bunun altından önce bankalar krediler kullanıldı. Böyle başkanlık yapmak yöneticilik yapmak kolaydı. Şimdi herkes hesap soruyor niye bu kadar harcama yapıyorsun? Gelirlerin giderlerinden az olursa batarsın. Bizim kulüplerimizde başta dört büyükler olmak üzere batağın eşiğinden döndüler.
Örneğin Fenerbahçe, FENER OL kampanyası taraftarların takımlarına sahip cıkmasıyla sonuçlandı ve artık yönetim daha dikkatli harcamalarla transferlerde bu işin öncüsü oldu.
Bunun yanı sıra Galatasaray bonservisi elinde olan veya daha az maliyetli yetenekli gençlere yöneldi.
Beşiktaş ise mali tablosunu düzeltmek için bankalarla uzun vadeli yapılandırma yaparak onlarda nefes aldı ve az maliyetli özüne dönerek bu zamanı değerlendirmenin peşinde.
Trabzonspor ise daha çok genç oyunculara yönelerek bu 1-2 seneyi değerlendirip bu problemlerden sıyrılacaktır. Diğer takımlarımızda da durum bundan ibarettir.
 Şimdi güzel kardeşim geçen 20 yılda yapılan milyonlarca euronun hesabını kim verecek? Yazık değil mi bizim paramıza?
Yazık değil mi taraftara havaya uçan eurolara?
Artık bu sayede de yabancı futbolcularda 33-35 yaşlarında gelip Türkiye’yi son durak yapamayacaklar. Aslında bu sezonu başlangıç sezonu ilan edip gençlere yönelmek güvenmek ve Avrupa’daki Türk gençlerine bir an önce sahip çıkıp Milli takıma kazandırmak en büyük hedefimiz olmalı.
Cengiz Ünder, Ozan Kabak, Çağlar Söyüncü, Merih Demiral, Enes Ünal ve Yunus Mallı bunların en iyi örneği.
Kısacası gençlere güvenip şans verilmeli. Gençlere güvenelim gençler bizim geleceğimiz her şeyimiz. Sayın teknik adamlar lütfen biraz şans.
***
Haydi gençler spora
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında sporun okullara yayılmasını öngören bir iş birliği protokolü imzalandı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un imzaladığı protokol ile okullarda öğrencilerin spor aktivitelerine ulaşabilmeleri için yeterli altyapının hazırlanması, sporun tabana yayılması, öğrencilerin erken yaşta spora yönlendirilmesi ve yetenekli öğrencilerin keşfedilmesi amaçlanıyor. Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada sporla ilgili uzun yıllardır hayal ettiği bir iş birliğinin, okullarda bulunmasını istediği yaklaşımın hayata geçiriliyor olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Tarih: 18 Temmuz 2019 Perşembe    Hit: 913
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol