16 Temmuz 2019 Salı   

SÜRÜCÜ KURSLARIYLA BULUŞMA

SÜRÜCÜ KURSLARIYLA BULUŞMA
 

Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Bayrampaşa Sürücü Kursları Derneği’nin aylık olarak düzenlediği toplantıya katıldı.
Kartaltepe’de bulunan Kuzey Cafe ve Bistro’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasip Turhan ve Bayrampaşa’da faaliyet gösteren sürücü kurslarının kurucuları ve yöneticileri iştirak etti.
Toplantıda Bayrampaşa’da faaliyet gösteren sürücü kursları yaptıkları çalışmalar ve sıkıntıları konusunda Kaymakam Canbaba ve Belediye Başkanı Aydıner’e bilgiler verdiler.
Toplantıda Bayrampaşa’daki 15 sürücü kursunun, Fatih’teki ise 25 sürücü kursunun İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı üst kısmında bulunan Hayattepe, Bauhaus ve Metro Grosmarket üçgeninde bulunan yolları eğitim ve sınav alanı olarak kullandığı belirten Bayrampaşa Sürücü Kursları Derneği yetkilileri, bu alanda tuvalet ve yiyecek-içecek alanı ihtiyacı bulunduğu, Bauhaus ve Metro Grosmarket’in çok uzak mesafede bulunduğu için kursiyerlerin ve eğitmenlerini sıkıntı yaşadığını belirterek, bu sorunun ortadan kaldırılması konusunda yardım talebinde bulundular.
Bayrampaşa Kaymakamı Osman Canbaba, mevzuat gereği yapabilecekleri bir durum olursa ellerinden geleni yapabileceklerini ifade etti. 
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ise yiyecek-içecek alanı konusunda sıkıntı yaşanabileceğini ancak tuvalet yeri ihtiyacının giderilmesi açısından bu sorunu ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapabileceklerini belirtti.

BAŞKAN BAYRAKTAR’DAN TEŞEKKÜR
Bayrampaşa Sürücü Kursları Derneği Başkanı ve Balkan Sürücü Kursu kurucularından Fatih Bayraktar yaptığı açıklamada, toplantıya katılan Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Belediye Başkanı Atila Aydıner, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasip Turhan ve tüm sürücü kurslarının yetkililerine teşekkür ederek,  “Sınav alanına Bayrampaşa Belediye Başkanımız Yalçın Sırakaya sağ olsun ekip göndererek temizliğini sağlıyor. Tuvalet yeri ihtiyacı giderilmesi halinde sürücü kursları olarak daha da memnun olacağız. Bir de eğitim ve sınav alanında ters yönden gelen araçlar konusundaki sıkıntıları aşabilirsek daha da mutlu olacağız. Toplantıya iştirak eden ve bölgemiz başta olmak üzere sektörümüzün geleceği için çaba sarfeden tüm sürücü kurslarının kurucuları ve yöneticilerine teşekkür ederiz” diye konuştu.

SÜRÜCÜ KURSLARI YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİYOR
Başkan Fatih Bayraktar, toplantıda ayrıca yakın gelecekte yürürlüğe girmesi beklenen Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’ni de görüştüklerini belirterek, “Buna göre her 50 bin nüfusa 2 sürücü kursu açılabilecek. Türkiye’de toplam 3 bin 522 sürücü kursu bulunuyor ve her dönem ortalama 70 bin ehliyet eğitimi verilen sektörde, temsilciler yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Sektördeki bu durumu dikkate alan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kurumları Genel Müdürlüğü, bundan sonra bu kurumların açılış izninin kota kapsamına alacak. Yönetmelik ve sorunları, İstanbul Ticaret Odası'ndaki 'Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Değerlendirme' toplantısında da ele aldık. Toplantıda yeni yönetmeliğe göre kurslardaki minimum araç sayısı 3 olacak. Yenilenecek yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklik de, lise mezunları 2 yıl çalıştıktan sonra motorlu taşıtlar sürücü kursunda usta öğretici olarak göreve başlayabilecek. Sektör temsilcileri olarak bizler ise kurs açılması için müstakil bina şartının kaldırılmasını isterken, araçlarda ÖTV ve KDV'nin kalkması ve akaryakıt desteği istediklerimizi aktardık. Ayrıca, KOSGEB ve esnaf kredilerinden faydalanabilmek, ruhsat harcının her yıl değil de sadece kurum açılırken bir kere verilmesi, taban fiyat uygulaması için maddi destek, kurum müdürlerinin girebileceği ders saati sayısının artırılması ve sınavda sabit güzergah uygulamasının kalkmasını istedik” ifadelerini kullandı.

Tarih: 31 Ocak 2019 Perşembe    Hit: 6925

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol