06 Temmuz 2020 Pazartesi   

Metin ALTINTAŞ / RUMELİ TÜRKLERİ KÜL. ve DAY. DER. BAYRAMPAŞA ŞUB. BŞK. / STK GÖZÜNDEN

STK'LARIN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK!

 

GEREK dünyamızda gerekse ülkemizde barışın, uygarlığın çimentosu olan toplumsal bağlar ve dayanışmanın önemi gün geçtikçe daha da iyi anlaşılmaktadır. Bu bağların güçlenmesi için Sivil Toplum Kuruluşları en önemli ögelerden biridir. Çünkü bireylerin mutlu ve sağlıklı bir toplum oluşumuna doğrudan etkisi yadsınamaz.
Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) sağlıktan eğitime, insan haklarından sürdürülebilir kalkınmaya, çevreden doğal afetlere kadar çok geniş bir alanda sorumlulukları vardır. STK’lar çözüm ortağı olarak ülke politikalarına model oluşturmakla birlikte, toplum yararını en üst düzeye taşıyan ortamlar yaratırlar. Günümüzde gönüllülük esasına dayalı artık zaman ve bütçeyle önemli bir kaynak sağlayan gönüllüler, sosyal sorumluluk bilinciyle toplumsal yaşama da yön vermektedirler.
Yerel, ulusal ve küresel ortak değerlerin oluşturulması, çoğaltılması ve korunması adına yapılan tüm çalışmalar dünya barışının temel unsurlarıdır. Demokrasinin yaygınlaştırılması ve içselleştirilmesi, fırsat eşitliğine dayanan, toplumsal farkındalığı en üst düzeye çıkaran ortamların yaratılmasında büyük önem taşımaktadır.
Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak bu bilinçle çıktığımız yolda 70. yılımıza geldik. Ülkemizdeki en önemli konulardan bir tanesi olan eğitimde, devletimizin yükünü paylaşmak, farkındalığı yüksek, girişimci, okuyan ve sorgulayan bir gençlik oluşturmak adına katkı sunmaya çalıştık. 
Kuruluşumuzdan bugüne ülkemizin yapısına ve dokusuna uygun kültürel ve etik değerleri yücelterek projelerimizi oluşturduk ve uyguladık. Diğer sivil toplum kuruluşları ile her zaman iş birliği ve paylaşımcı bir anlayış içerisinde olduk. Derneğimizin güveninirliliğinin temeli oluşturan saydamlıktan hiçbir zaman ödün vermedik.
Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinden ilham alarak uygar, çalışkan, üreten başarı odaklı, yenilikçi, gelişen ve geliştiren, kadına, gençliğe ve milli değerlerine önem veren bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.
2020 yılı ve daha nice yıllarda bu anlayış ile çalışmalarımızı devam ettirmek ve daha büyük başarılara imza atmak ümidi ile yeni yılınızı kutluyor sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.

Tarih: 17 Aralık 2019 Salı    Hit: 940
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol