20 Temmuz 2019 Cumartesi   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

SPOR’DA YENİ YIL, YENİ HEDEF

 

YAZIMA başlamadan önce Yıldırım Bosnaspor ile Küçükköyspor arasında oynanan Süper Amatör Lig maçı öncesi 17 yaşındaki Küçükköyspor taraftarı Muhammed Yücel’in öldürülmesinden dolayı büyük üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve Küçükköyspor camiasına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.
Bu üzücü olaydan sonra Yıldırım Bosnaspor, futbolda şiddete karşı tepki olarak ligden çekildi. Bu karar spor camiasından takdir gördü. Yıldırım Bosnaspor ile Küçükköyspor arasına nifak tohumu ekmek isteyenler bilmeli ki başaramayacaklar. Gerek devletimizin tüm yetkilileri gerekse de iki kulübün camiası birlik ve beraberlik mesajları vererek sporda şiddeti körükleyenlere karşı en iyi cevabı verdiler. İnşallah toplumun tüm  kesimleri sporda şiddete artık “dur” der ve kötü olaylar artık son bulur.
2019 yılına girdiğimiz şu günlerde sporda yapılacak o kadar çok iş var ki “nereden başlasak” der gibiyiz. Evet yapılacak çok iş ve alınacak çok yolumuz var. Çünkü ülkemiz her zaman önde ve lider olma, kürsüde birincilikler alma amacıyla başarılı olmak bizim ana gayemiz ve bayrağımızı göklerde yükseltmek hedefimizdir.
Peki bu nasıl olacak? Esas soru burada. Yanıtı klasik ama anlamlı. Çalışmak, çalışmak, çalışmak. Ve bıkmadan, usanmadan yeni ve iyi projeler üretmek, iyi antrenörler yetiştirmek, iyi sporcular ve gençlerle yola çıkmak. Şimdi bunları bulmak zorundayız. Sporcular öncelikle iyi bir okul ve eğitim hayatı görmeli. Ve bu sporcular öğretmenler, antrenörler tarafından keşfedilmeli. Özellikle ilk ve ortaokul dönemlerinde çocuklarımıza çok iyi bir spor ve beden eğitimi verilmeli. Bu matematik, fizik, Türkçe dersi kadar çok önemlidir. 
Spor sadece futbol, basketbol değildir. Bunların dışında birçok ferdi ve takım sporları var. 81 milyonluk ülkemizde futbol ve basketbol dışında hiçbir spor branşımız yokmuş gibi davranıyoruz. Mesela ülkemizin dört bir yanı kayak merkezi. Kayak Milli Takım’nın başarılarını maalesef duyamıyoruz.
Tüm okullarımızda da özelikle hentbol pekala yapılabilir. Okulların salonları buna müsait. Peki bu branşta biz niye Avrupa’da yokuz? Atıcılık, okçuluk, yüzme, eskrim, tenis, güreş, karate, tekvando, boks gibi daha birçok spor branşında birbirinden kaliteli sporcular var ama sayısı yeterli değil. Alttan gelecek sporcularla bu branşlarda çok daha başarılı olabilir.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Turkcell’in desteğiyle başlattığı ve Türkiye’deki tüm okulları kapsayan ‘Yetenek Tarama Projesi’ni çok önemli buluyorum. Tüm okullarda yapılan testler sonucu öğrencilerin hangi branşa uygun olduğu saptanıyor. Çocuklarımız ya da aileleri sportif yeteneklerinin farkında olmayabilir. İşte bu projelerle yeni cevherler ortaya çıkabilir. 
Okullar da sporcu yetiştirmek hem sağlık hem de ahlak açısından da çok önemlidir. Sporun doğasında kaybetmek ve kazanmak vardır. Ancak önemli olan müsabaka sonucu ne olursa olsun iki tarafın da sarmaş-dolaş şekilde dostça sahadan ayrılmaları sağlanmalıdır. Bu yolda çocukların eğitimi hakkında öğretmenler ve antrenörlere de büyük iş düşüyor.
Spor dünyanın en güzel bir etkinliğidir. Gelin hep beraber 2019 yılı için güzel hedefler koyalım. Şampiyonluklar ve başarılar ülkemizi ve milletimizi birlik ve beraberliğe götürsün. Tüm sporculara 2019 yılında başarılar diliyorum. 

Tarih: 15 Ocak 2019 Salı    Hit: 1011
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol