25 Mayıs 2019 Cumartesi   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

 

DEĞERLİ Paşavizyon okurları Merhaba.
Gündemimiz çok yoğun hangi birinden başlayacağımı bilemiyorum.
Her bayram öncesi emeklilerimize verilecek bin Türk lirasından mı başlasam?
Aslında Sadece emekli olanlar değil dul ve yetim maaşı alanlar içinde bu ikramiyenin verilmesinden mi?
Acaba 31 Ekim 2018 tarihine kadar yüzde 18 KDV ye tabi konut ve işyeri teslimlerinin %8 KDV’ye tabi olmasından mı?
Ya da tapu alım satım harçlarının binde 20'den binde 15'ine düşmesinden mi?
Çok önemli olan konut kredilerinin 1.35-1.40 lara kadar yükselmesinin ardından Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası gibi bankaların bu faiz oranını 500000 TL’ye kadar 60 ay vade ile sınırlı olmak üzere 0.98 oranına çekilmesinden mi başlasam?
Ya da torba yasası olarak bilinen ve mecliste kabul edilen vergi barışında yer alan,
- Bağkur ve Sigorta borç yapılandırılması
- Vergi borç yapılandırılması
- Olası bir vergi incelemesinde karşılaşılabilecek Ceza ve yaptırımlara karşı sigorta hükmünde olan matrah arttırılması
- Stoklarımızda yer alan ama defter ve belgeler de olmayan varlıkları yüzde üç oranında ödeme yaparak resmileştirmek
Ve bunlar gibi niceleri o kadar önemli ve günlük hayatımızı kolaylaştıracak mutlu haberler var ki hepsi bana göre Öncelikli konulardır.
Unutmayalım!
Değerli takipçilerimiz bu sabah SGK Resmi sayfasından yapılan duyuruda 2011 yılından itibaren kanunen hak ettiği halde yararlanmamış olunan SGK Teşvikleri varsa sorgulayacağınız ekran hizmete açılmıştır. https://t.co/VwTlgzK1rW bu linki tıklayın ve karlı çıkın...
Kreş Desteği
Malumunuz 7103 sayılı kanunda kreş desteğinin brüt asgari ücretin yüzde 15'i oranında olduğu 4. Maddede belirtilmişti. Diğer bir madde ile ise bu yüzde 15 oran %50 oranına 5 Mayıs itibariyle Bakanlar Kurulu kararıyla yükseltilmiş oldu.
MADDE 4- 193 sayılı Kanunun 23 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.
“16. İşverenlerce, kadın hizmet erbabına kreş ve gündüz bakımevi hizmeti verilmek suretiyle sağlanan menfaatler (İşverenlerce bu hizmetlerin verilmediği durumlarda, ödemenin doğrudan bu hizmetleri sağlayan gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerine yapılması şartıyla, her bir çocuk için aylık, asgarî ücretin aylık brüt tutarının %15’ini aşmamak üzere bu istisnadan yararlanılır. Kreş ve gündüz bakımevi hizmetini sağlayanlara yapılan ödemelerin belirlenen istisna tutarını aşan kısmı ile hizmet erbabına bu amaçla nakden yapılan ödemeler ve sağlanan menfaatler ücret olarak vergilendirilir. Bu bentte yer alan %15 oranını, asgarî ücretin aylık brüt tutarının %50’sine kadar artırmaya ve kanuni seviyesine getirmeye Bakanlar Kurulu, bu istisnanın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir).”
Kısaca çalışan annelerin çocukları için ödemiş oldukları kreş ücretine ait fatura ve belgeleri işverenine vermeleri menfaatlerinedir.
Hayırlı Ramazanlar dilerim

Tarih: 20 Mayıs 2018 Pazar    Hit: 1912
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol