14 Nisan 2024 Pazar   

Mustafa SÖNMEZ / Araştırmacı / Yazar / İSAR

SEÇİM...

 

Sayılı günlerin huyu kurusun.
Yine geldiler. Seçimler bir kaza bela olmazsa Mayısın ortasında yapılacak. Bir kaza bela olmazsa diyorum başımıza gelenler herkesin malumu. Hatta bu azgınlık ortamında daha beterleri olsa neden olduğunu bile sormam. Biliyorum ki Allah vaadinden dönmez. Bildiğim kadarıyla kitabımızda “Bir ülkeyi helak etmek istediğimizde oranın şımarmış yöneticilerine (iyiye yönendirici) emirler veririz, onlar ise orada günah işlemeye devam ederler, sonuçta o ülke helaka müstehak olur, biz de oranın altını üstüne getiririz” ayeti mevcuttur. İnananlar için de bunun üzerine ya da aksine söz söylemek, söylenmiş olana tabi olmak zaten bahis bile edilemez. O, kendini ilah sananlarla kendine ilah edinenlerin sorunu.
Ülkemiz çok zorlu bir sürece giriyor. Zaten mevcut olan sorunlarının yanına bir de yeniden imar edilmesi gereken 11 şehir eklendi. Daha önemlisi ise dünyaları başlarına yıkılan 14 milyona yakın vatandaşımızın dünyalarını yeniden kurmak sorumluluğu var. Yapacağız elbette. Onu da başaracağız. Elbette gidenleri yerine koyamayacağız ama gelecekler için iyi bir geleceği inşaya koyulacağız.
Bunları başarabilmenin ilk şartı ise zhinsel, düşünsel, duygusal, davranışsal olarak bizi işgal eden tüm olguların üzerinde kafa patlatıp fert fert kendi fetihlerimize girişmemizden geçiyor. Günlük toplumsal, ekonomik, siyasi maniplasyonların etkisindeyken bir de, kendi kişisel çıkarları dışında hiçbir planı olmayan siyasi liderlerin, liderciklerin peşinde birbirimize girişmekten değil. Tek tek şahsiyetli insanlardan oluşan bir toplum için “altın üste gelmesi” sözkonusu değil. Bunu da “Vaadinden dönmeyenden” biliyoruz..
Evet seçimler geldi çattı ve adaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ilk olarak Kılıçdaroğlu adaylığını açıkladı. Bundan birgün öncesine kadar ittifakın en çalışkan ve oy potansiyeli en yüksek iki liderinden biri olan Akşener’in şerhine rağmen. Akşener, başından beri açıkça karşı olduğunu dile getirdiği adaylığa ve kendi önerilerinin hiç dikkate alınmamasına öyle bir tepki koydu ki Kılıçdaroğlu’nun yelkenlerini dolduruverdi. Haklıydı fakat takınacağı usul ya da üslup konusunda daha önceden karar vermemiş olacak ki ertesi gün sahibi olduğu evi kiralamaya talip bir kiracı gibi kalıverdi ortalıkta. Bana göre önce partisine sonra ittifakına olan güveni kırmasa da çatlattı. İki gün arka arkaya yaptıklarıyla tartılacağı bir siyasi tartı icad edilmiş olsa idi ikinci gün bir deri bir kemik kalıp ibreyi bile oynatamayacak kadar ağırlık kaybetti.
Bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür. Belki de hiç hak etmese de ittifakının en zayıf halkası konumuna geldi. Bir iki manevrayla ittifakın aday belirleme törenine katılması sağlansa da bunun izleri kendi yüzüne de yansıdı. Seçimlere iki ay var ve Akşener yine de Kılıçdaroğlu’nun ağzıyla kuş tutsa eremeyeceği köşe bucağı, ittifakına kazandırma şansına sahip. Bunun içinse dünden çok daha fazla çalışması, kendini ifade etmesi gerekiyor. Çünkü güvenmek ,inanmaktan zordur.
Diğer yanda ise her geçen gün ülke kötüye giderken başında olan ve son olarak deprem felaketinde millet için yapacak hiçbir şeyinin kalmadığının ipuçlarını veren Erdoğan aday. İmamoğlu’na karşı kaybettiği ve tekrarlatma hatasına düştüğü, hezimetinin etkisini dört yıldır hala üzerinden atamadığı belli olan, siyasi yaşamı boyunca girdiği her seçim galibiyetini kendi kerametinde gören Erdoğan var. Kılıçdaroğlu ilk ve büyük ihtimalle seçim ikinci tura kalırsa tek rakibi. Millete hizmeti unutan Erdoğan’ı asgari ücretten, EYT’ye, KYK aflarından, emekli maaşlarına kadar son zamanlarda millete hizmete zorlayan Kılıçdaroğlu. İki kötüden hatta çok kötüden birine kalacağız. Her ikisinin de bu millete verebilecekleri fazla birşey olduğuna inanmasam da seçenekler bunlar. Bu seçeneklerden de milletin kazançlı çıkacağı bir seçim sonrası çıkmaz. Bugünkü kafalarıyla Erdoğan kazanırsa zulüm, Kılıçdaroğlu kazanırsa ittifak arasındaki karışıklık devam eder. İki seneden sonra yine sandığa bu kez yeni tabutçumuzu seçmeye gideriz. .

Tarih: 15 Mart 2023 Çarşamba    Hit: 1126
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol