01 Aralık 2023 Cuma   

İlyas ÇAĞLAYAN / Tiyatrocu / Oyuncu / Kültür - Sanat

SANAT ÖĞRETİYORUZ DİYEN PARA TUZAKLARI

 

Son yıllarda ekranlarda izlediğimiz ünlü veya ünlü adaylarının aldıkları paralar ve yaşam şekilleri birçok gencimizin oyunculuk konusuna ilgi duymasını sağlamakta. Elbette oyunculuk güzel bir meslek. Gerçi bundan 30-40 yıl önce aileler çocuklarının mühendis veya doktor olmasını isterken oyunculuğa ise  ‘aç mı kalacaksın’ sözleri ile karşılık verseler de günümüzde aileler bu konuda gençlerin ve çocukların en büyük destekçisi haline gelmiştir.
Küçük yaşta şöhrete kavuşan çocuklarımız, yakışıklı delikanlılarımız ve güzel kızlarımız bir biri ardına bu konvoya katılmak için çabalamakta, geleceklerini buna göre şekillendirmeye çalışarak hayaller kurmaktalar. İşin özü ise;  Oyunculuk Mesleği öyle zannedildiği gibi kolay bir şey  olmadığı gibi birçok meslekten de oldukça zordur. Tamamen empati yeteneğinin  gelişmesi  gereken bir meslek olan oyunculukta her mesleğe yatkın olmanız gerekmektedir.
Örneğin; Bir doktoru oynayacaksanız günlerce doktorlarla vakit geçirmek, vücut dillerini öğrenmek ve en azından stetoskopu nasıl kullandığını öğrenmeniz gerekir. Bir pilot oynayacaksanız sadece uçak içindeki hareketlerini değil, yataktan nasıl kalktıklarını incelemeniz gerekir. Dolayısı ile sadece kamera karşısında oyun vermek olmayan oyunculuk kendi hayatınız dışında da bir çok hayatı yaşarken kişiliğinizi ve benliğinizi kaybetmemektir.
Kısaca oyunculuğu sizlere anlattıktan sonra gelelim yeni oyuncu adayları için hazırlanan tuzaklara ve bu tuzakları kuran isimlerini ve kariyerlerini para uğruna satanlara.
Yıllarca farklı dizi filmler ve sinemalarda oynamış ancak bunu yetenekleri ile değil kişisel bağlantıları ile yapmış, her projede aynı karakteri oynayarak kendini ispatladığını zanneden oyuncu müsveddeleri bu genç arkadaşlarımıza eğitim vererek onlara oyunculuğun kapılarını açtıklarını anlatmaktalar. Oysa bu tek düze oyunculardan ya da müsveddelerinden alınan oyunculuk eğitimi gençlerin hiçbir işine yaramadığı gibi ceplerindeki parayı da kaybetmelerine sebep olmakta.
Elbette bu işin piri ustalarımız var yok değil. Doğru şekilde araştırmalar yapıldığında karşımıza çıkacaktır.  Ama birde sağda solda küçük salonlarda verilen eğitimler var ki sekiz haftada kamera önüne çıkabileceğiniz vaat etmekte. Hatta bir ayda oyuncu olarak sizi bir dizi film ya da sinema filminde oynayabileceğinize ikna etmekte. Gelişi güzel düzenlenen WORKSHOP olaylarına girmiyorum bile. Tamamen hayatta kalabilmek ve İstanbul’un nimetlerinden faydalanabilmek için ehil olmayan insanların verdiği bu eğitim tuzağından uzak duralım ve gençlerimizin kandırılmasını engelleyelim
Oyunculuk öyle kolay o kadar basit bir iş değildir. Tamamen bir hayat felsefesi olan oyunculuğu sekiz haftada öğrenebileceğini sanmak delilik, öğretebileceğini sanmakta ahlaksızlık ve oyunculuğa karşı saygısızlıktır...
Yani velhasıl sevgili Paşavizyon okurlarımız, eğitim için gideceğiniz tüm kurumları doğru araştırın. Alt yapısında ne kadar başarı göstermiş kimler oralarda eğitim aldıktan sonra nerelere gitmiş nereleri kazanmış bir bakın soruşturun.
Ünlü olan kişilerle aynı karede poz veriyorlar açılışlarına onlar da gelmiş bak buda oradaydı gibi bakış açısıyla yol alırsanız eğer teker bir yerde patlar. Ulusal ve yerel basında yer almayan altı dolu olmayan kurumlardan uzak durun.
Hem paranızı hem de hayallerinizi kaptırmayın…
Sanatla kalın, sanatın yanında yer alın…

Tarih: 16 Ağustos 2023 Çarşamba    Hit: 1704
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol