04 Haziran 2020 Perşembe   

Naser ŞİMŞEK / İnşaat Mühendisi / Teknik Bakış

S400 F35’E KARŞI

 

GEÇTİĞİMİZ Nisan ayıydı. Bir tekstilci arkadaşım aldığı bir ekonomik brifing ile ilgili heyecanla bilgi veriyordu. Altı ay içinde ülkemizin çok zorlu bir ekonomik darboğaza gireceği bilgisini bizimle paylaşıyordu.
2010 yılından itibaren gelişen ekonomik, siyasi ve toplumsal olaylarla beraber Türkiye Demokrasi Tarihi yeni bir sürece, yeni bir yola girmiştir. 
2014 yılında ilk kez yapılan halkın oyu ile Cumhurbaşkanı’nın seçilmesi seçimlerinde alınan oylar bazı iç ve dış dinamiklerin yeni bir siyasi perspektifi keşfetmelerini sağlamıştır. Artık bundan sonra yapılan seçimler oluşan bu yeni perspektif ile farklı denemelerin yapılacağı seçimler olarak demokrasi tarihimizdeki yerini alacaktı.
Nisan ayında en çok konuştuğumuz ve tartıştığımız konuların başında Rusya’dan alınacak S400 Füze Sistemi ve ABD’de üretilen F35 Yeni Nesil Savaş Uçaklarındaki ortaklığımızın sonucu ne olacak şeklinde geçti.
Eğer S400’ler alınırsa ABD’nin Türkiye’ye ciddi yaptırım uygulayacağı hem Amerika’lı yetkililerden hem de Türkiye’deki uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyordu. Hatta olay tehdit aşamasına kadar gelmişti. Eğer füzeler alınırsa F35’deki ortaklığımız sona erecekti. Ama en önemlisi uygulanacak yaptırımlar ile ekonomik istikrarsızlığa bağlı olarak dolar fiyatının TL karşısında 10 TL seviyesine geleceği söylendi.
Temmuz ayında S400’ler ile ilgili ilk teslimatlar başlandı. Türkiye tehditlere boyun eğmedi adeta milli bir mesele haline gelen bu olayı Cumhurbaşkanımızın net duruşu ile sonlandırmış oldu.
Eğer S400 sistemini alırsanız F35 satışı ve teslimini iptal ederiz diyen ABD’li yetkililer ne oldu? Peki F35 ile ilgili hangi aşamadayız ve ne durumdayızı hatırlayanınız var mı? Oysa bu konu kaç ay gündemimizi meşgul etmişti.
Haziran ayı sonunda gerçekleşen G20 Liderler Zirvesinde ki bir toplantıda Trump Türkiye S400 meselesinde haklıdır demesi ile içerden ve dışardan yorum yapan tehdit eden herkesin ağzı kapandı.
Ekonomimiz batacak diyen sözde uzmanlar neredesiniz?
Tekraren soruyorum S400 için hangi aşamadayız, F35 projesinde hangi aşamadayız?
Algının gündemimizi tamamen işgal edip bittiği anda da hiçbir şey olmamış gibi unutulması enteresan değil mi?
Sahi düne kadar ‘’orman yangınlarını’’ konuşurken ne oldu da konu bıçak gibi kesildi.
Ya Kaz Dağları protestolarına ne demeli? Dağ başına piyano götürecek kadar organize olanlar, yeni bir “gezi provokasyonu’’ yaratma hedefindekiler neredesiniz?
Artık Yeni Bir Türkiye Var.

Tarih: 17 Eylül 2019 Salı    Hit: 828
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol