06 Nisan 2020 Pazartesi   

RUMELİLİLERDEN 15 AKÜLÜ SANDALYE

RUMELİLİLERDEN 15 AKÜLÜ SANDALYE
 

MİLLET OLMAK NE DEMEK HERKESE GÖSTERDİLER!

70 yıllık Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, depremin yaralarını sarmak için Malatyalı kardeşlerine akülü sandalye hediye etti.

Komünist Tito zulmünden kurtulmak için ana vatanlarına göçen Evlad-ı Fatihan'ın torunları tarafından 70 yıl önce İstanbul’da kurulan Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği depremin vurduğu Malatya ve Elazığlı kardeşlerini unutmadı.

Bugüne kadar yüzbinlerce aileye yıllık erzak yardımından on binlerce üniversite öğrencisine eğitim bursuna, sayısız hayır işine el atan Rumeli Türkleri K. ve D. Derneği, 70 yıllarına özel dağıtmayı planladığı 70 akülü sandalyenin 15'ini gelen talep doğrultusunda Malatyalı depremzede kardeşlerine ulaştırma kararı aldı. Malatya Valiliği ile yapılan görüşmeler neticesinde tespit edilen ihtiyaç sahipleri, 13 Mart Cuma günü, Beydağı Gençlik Merkezi'nde düzenlenen törende bir araya geldi.

VALİ BARUŞ: RUMELİLERİN BU DAVRANIŞI BİZİ ÇOK DUYGULANDIRDI
Törende konuşan Malatya Valisi Aydın Baruş millet olmanın, kardeş olmanın ırkdaşlığın çok üzerinde bir kavram olduğunu belirterek “Dün İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yıl dönümünü kutlamıştık. İstiklal Marşı’nı merhum Mehmet Akif’e yazdıran ruh büyük Türk milletinin burada da bir örneğini gördüğümüz birlik ve beraberlik ruhudur. Anadolu asırlar boyunca dünyanın dört bir tarafından gelen soydaşlarına, dindaşlarına ve mazlum insanlara kucak açmış bir yurttur. Osmanlı Devleti’nin gerileme safhasında ve bazı savaşları kaybetmesinden sonra topraklarında yaşayan çok sayıda soydaşımız, dindaşımız Anadolu’yu ana kucağı olarak görerek bu topraklara göç etmiştir. İşte İstiklal Marşı’nı merhum Mehmet Akif’e yazdıran bu Anadolu’da yaşayan kültürler mozaiğidir. Arnavut’undan tutun Boşnak’ına, Muhacirine, Kafkasya’dan gelen göçmenlerine, Laz’ına, Çerkez’ine, Türk’üne Kürt’üne kadar bu millet birlik ve beraberlik halinde topraklarını düşmanlara karşı korumayı başarmış ve o günden bugüne de sadece kendi topraklarında yaşayanlar için değil dünyanın dört bir tarafında yaşayan insanlar için umut kaynağı olmuş bir millettir. Anadolu’nun bir yerinde veya topraklarımız dışında da olsa mağduriyet içerisinde olan bir kardeşimiz olduğunda bizim yüreğimiz sızlar. Rumeli’den gelen kardeşlerimiz de işte bu duyarlılıkla hareket ederek 70 yıl önce kurmuş oldukları Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği faaliyetleri kapsamında 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen depremde Malatyalı kardeşlerinin acısını duydular, yüreklerinde hissettiler. Bu depremi yaşayan engelsiz kardeşlerimiz de bu olumsuz havadan kurtulmak için çaba sarf ediyorlar. Aslında onlar hayatımızın ayrılmaz birer parçası, aile ferdimiz, kardeşimiz, ablamız, abimiz, evladımız bu toplumun mutlu olarak yaşaması için aslında bizlere güç veren insanlar. Biz onların yüzünde gülümsemeyi gördüğümüz zaman kendimizi mutlu hissediyoruz. Onların mutsuz olduğunu gördüğümüz de bizim de yüzümüz asılıyor. Bugün Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kardeşlerimize getirmiş olduğu akülü sandalyeleri dağıtmak için buradayız. Hakikaten dernek üyelerimizin bu vicdan borcunu hissetmeleri bizleri çok duygulandırdı. Kendilerine çok çok teşekkür ediyoruz.'' dedi.

Konuşmaların ardından İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Kadın Kolu ve Kemerburgaz Şubesi Başkanı Perihan Kılıç, Bayrampaşa Şubesi Başkanı Metin Altıntaş, dernek üyeleri, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ebu Bekir Kayhan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Rasim Bulut, İşkur Müdür Vahap Toman, Beydağı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve engelli ailelerinin katıldığı törenle akülü sandalyeler ihtiyaç sahibi Malatyalı depremzedelere teslim edildi.

Tarih: 14 Mart 2020 Cumartesi    Hit: 2238

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol