01 Haziran 2020 Pazartesi   

OTOGAR OTOPARKINI İSPARK İŞLETECEK

OTOGAR OTOPARKINI İSPARK İŞLETECEK
 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin, 15 Temmuz Şehitler Otogarı otoparklarının İSPARK AŞ. tarafından işletilmesi yönündeki kararına karşı eski işletmecilerce açılan dava, idare mahkemesince reddedildi.
İBB'den yapılan açıklamaya göre, otoparkları 25 yıllık süreyle işleten Avrasya Terminal İşletmelerinin sözleşmesi, 4 Mayıs 2019'da sona erdi. İBB Meclisi de 11 Temmuz 2019'daki oturumunda, otogar otoparklarının işletmesinin İSPARK AŞ'ye devredilmesini kararlaştırdı.
İBB Meclisi'nin aldığı karara itiraz ederek, yargıya taşıyan Uluslararası Trakya ve Anadolu Otobüsçüler Derneği ve Avrasya Terminal İşletmeleri Anonim Şirketinin talebi, İstanbul 9. İdare Mahkemesince değerlendirildi.
Mahkeme, 31 Ocak'ta oybirliğiyle aldığı kararda, otogarın 1994'te başlayan 25 yıllık sözleşme süresinin dolduğuna, İBB Meclisi'nin kararının kanunlara ve kamu yararı ilkesine uygun olduğuna hükmetti.
Otogarın işletme sözleşmesi de yapılan itiraz ve yargılamaların ardından 9 Eylül 2019'da İBB'ye geçmişti.


OLAYIN GEÇMİŞİ
Yap-işlet-devret modeliyle yapılan otogar 5 Mayıs 1994 tarihinde hizmete açılmasının ardından 25 yıl süre ile inşa eden kuruluş tarafından işletildi. Bu süre, 5 Mayıs 2019’da dolmasına rağmen, ilgili yönetim otogardaki işletmeciliğini devam ettirdi.
Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüleri Derneği’nin süre uzatımıyla ilgili talebi, 23 Haziran 2019 seçimleri ile İBB Başkanı Seçilen Ekrem İmamoğlu tarafından, “Otogarı, bilim ve teknolojinin hizmetine açacağız” diyerek reddedildi.
İmamoğlu’nun başkanlığında 11 Temmuz’da toplanan İBB Meclisi, otogardaki otoparkların işletme hakkının 5 yıl süreyle İSPARK AŞ.’ye devredilmesi yönünde karar aldı.
8 Temmuz 2019’da otogardaki otoparkların işletmesi İSPARK AŞ. tarafından devralındı.
9 Eylül 2019’da da otogarın tüm işletme haklarını devralan İBB, ticari işletmelerin kiraya verilmesi için açtığı ihaleyi
25 Aralık 2019’da 27 milyon lira yıllık bedelle ve 3 yıl süreyle işletme hakkını İBB İştiraki Boğaziçi Yönetim AŞ. kazanmıştı.


Tarih: 07 Mayıs 2020 Perşembe    Hit: 1153

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol