10 Aralık 2019 Salı   

OTOGAR İBB’YE DEVREDİLDİ

OTOGAR İBB’YE DEVREDİLDİ
 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), devraldığı 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'ndaki otopark alanlarının işletmesini İSPARK'a verdi.
Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba otogara gelerek, otogarın park alanlarının tahliye kararını Avrasya Terminal İşletmeleri AŞ ile Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği yetkililerine ileterek devir işlemlerini başlattı.
Devir işlemlerinin ardından İBB ekipleri, otogarın kontrol noktalarındaki gişeleri, bariyerleri ve diğer ekipmanları sökerek, otopark alanlarının işletmesini devralan İSPARK'ın ekipmanlarını yerleştirmeye başladı.
Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediye ve dernek yetkililerin burada bulunduğunu belirterek, yeni uygulamanın ülkeye ve İstanbul'a hayırlı olmasını diledi. Canbaba, otobüs işletmelerinin çalışmalarına devam ettiğini aktararak, kendilerinden sadece otopark alanlarının tesliminin istendiğini anlattı.
Polis ekipleri devir teslim sırasında otogarda güvenlik önlemi aldı.

NE OLMUŞTU?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis toplantısında 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nın otopark bölümünün, belediyeye bağlı şirketlerden İSPARK devredilmesine karar verilmişti. Karara göre, otoparkın ilk 1 saati ücretsiz olacak ve gelirin yüzde 25'i belediyeye ödenecekti. 2016'daki darbe girişiminin ardından "15 Temmuz Şehitler Otogarı" adı verilen otogarı işleten Avrasya Terminal İşletmeleri'nin (AVTER) sözleşmesi 4 Mayıs'ta sona ermişti. Esenler Otogarı, Metro Turizm'in patronu, firari Galip Öztürk'ün kızı olan Ayten Öztürk Ünal'ın patronu olduğu AVTER yönetimi altındaydı. 15 Temmuz Şehitler Otogarı otoparkının 5 yıllığına İSPARK'a devrini içeren İBB kararıyla ilgili 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran ara kararını açıkladı. Otogarı işleten derneğin, süresi dolan sözleşmesinin uyarlanması talebiyle açtığı davada çıkan ara kararda; davanın akıbeti belli olana kadar İBB tarafından alınan tahliye kararı ile olası yıkım ve benzeri tüm kararların engellenmesi için "ihtiyati tedbir konulmasına" hükmedilmişti. 15 Temmuz Demokrasi Otogarı otoparkının İSPARK'a devri ile ilgili alınan ihtiyati tedbir kararı, İBB'nin itirazı üzerine kaldırılmıştı.

OTOGAR ÇIKIŞINDA OTOBÜSLER DENETLENDİ
Kurban Bayramı tatili öncesi Bayrampaşa'daki 15 Temmuz Demokrasi otogarında sefere çıkan otobüslere yönelik kontrol gerçekleştirildi. Otobüslerin evrakları, lastik diş kalınlıkları, takometreleri kontrol edilirken yolculara da emniyet kemeri ile ilgili broşürler dağıtıldı. Öte yandan ek seferler nedeniyle büyük bir yoğunluğun yaşandığı otogar çıkışında zaman zaman uzun otobüs kuyrukları oluştu.
Resmi ve Sivil trafik polislerinin katıldığı uygulama sırasında otogar çıkışında durdurulan otobüsler titizlikle kontrol edildiler. 9 Trafik polisi ekibi, 4 motosikletli ekibin gerçekleştirdiği uygulama sırasında otobüslerin lastik diş derinlikleri, takometreleri, emniyet kemerleri ve evrakları kontrolden geçirildi. Uygulama sırasında otobüslerin içine binen trafik polisleri yolculara emniyet kemeri takmanın önemini anlatan broşürler dağıttı.

EMNİYETİN YENİ KAMPANYASI TANITILIYOR
Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğünün Trafikte emniyet kemeri kullanımıyla ilgili toplumu bilinçlendirmeye yönelik "Kemerin ses getirsin" kampanyası da yolculara anlatıldı. Kampanyada çocukların otomobile bindiklerinde ailelerinin ve kendilerinin kemer takarken görüldüğü videolar isteniyor. Bu videoların 31 Ağustos 2019 tarihine kadar "kemerinsesgetirsin" etiketiyle Twitter/TrafikEgm adresinde paylaşılması istenen kampanyada en güzel videoları paylaşan 100 çocuğa scooter ve kask hediye edilecek.

BAYRAM ÖNCESİ BÜYÜK BİR YOĞUNLUK YAŞANIYOR
15 Temmuz Demokrasi otogarında kurban bayramı öncesinde büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Özellikle saat başlarında sefere çıkan yolcu otobüsler, otogar çıkışında uzun kuyruklar oluşturuyor. Otogardan çıkmak zaman zaman 15-20 dakikayı alabiliyor.Otogardaki yoğunluğun yarın da artarak devam etmesi bekleniyor.

BAYRAMPAŞA KAYMAKAMLIĞI’NDAN OTOGAR AÇIKLAMASI
Bayrampaşa Kaymakamlığı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği arasındaki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nın işletilmesine dair sözleşme 05.05.2019 tarihinde sona ermiştir. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 5216 sayılı Kanunun 7. Maddesi (f) bendi hükümleri uyarınca alınan 11.07.2019 tarih ve 415 sayılı Meclis Kararı ile Otogarda bulunan otopark işletme alanlarının kanundaki şartlara haiz Belediye şirketi olan İSPARK A.Ş. tarafından işletilmesi uygun görülmüştür. Söz konusu karar uyarınca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Otogar işletmecisi Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği ve Avrasya Terminal İşletmeleri Anonim Şirketine "Otogar bünyesinde bulunan otopark işletmeciliği işinin 3 (üç) gün içerisinde sonlandırılarak, boş ve işgalsiz bir şekilde Belediyeye teslim edilmesi hususu 19.07.2019 tarihinde tebliğ edilmiştir. Yapılan tebligata rağmen ilgililerce otoparkların boşaltılmaması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının 23.07.2019 tarih ve 99034 sayılı yazısı ile 2886 sayılı Kanun'un 75. maddesi gereğince "otogarda bulunan otopark işletme alanlarının" Kaymakamlığımızca tahliye edilerek, boş ve işgalsiz bir şekilde Belediyeye teslimi talebinde bulunulmuştur" denildi.
Bayrampaşa Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamanın devamında ise, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından 2886 sayılı Kanunun 75.maddesinin uygulanabilmesi için 02.08.2019 tarih ve 2497 sayılı yazımız ile gerekli bilgi ve belgeler istenilmiş ve buna bağlı olarak 02.08.2019 tarih ve 105011 sayılı yazı ile temin edilmiştir. Temin edilen bilgi ve belgeler doğrultusunda 02.08.2019 tarih ve 2515 sayılı yazımız ile 15 Temmuz Demokrasi Otogarında bulunan ve tahliyesi istenilen alanların, 2886 sayılı Kanunun 75.maddesi gereğince tahliye edilmesi ilgililerine tebliğ edilmiştir. Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği ile Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş. tarafından Kaymakamlığımıza sunulan 06.08.2019 tarihli dilekçe ile İstanbul 20.Asliye Hukuk Mahkemesinin 05.08.2019 tarih ve 2019/150 Esas sayılı Ara Kararı ile İhtiyati Tedbir konulmasına karar verildiği bildirilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının 06.08.2019 tarih ve 106745 sayılı yazıları ile İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesinin 06.08.2019 tarih ve 2019/150 Esas sayılı kararı ile 05.08.2019 tarihli İhtiyati Tedbir kararının kaldırıldığı Kaymakamlığımıza bildirilmiştir. 2886 sayılı Kanunun 75.maddesinin 4'üncü bendinde belirtilen işgal edilen taşınmaz mal, idarenin talebi üzerine, bulunduğu yer mülkiye amirince en geç 15 gün içinde tahliye ettirilerek, idareye teslim edilir." hükümleri doğrultusunda 08.08.2019 Perşembe günü saat 16.00'da "otogar alanında bulunan otopark işletme alanlarının" tahliye işlemi gerçekleştirilecektir" ifadeleri kullanıldı.


Tarih: 09 Ağustos 2019 Cuma    Hit: 1925

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol