09 Ağustos 2022 Salı   

ÖSYM’NİN BAŞINA BAYRAMPAŞALI

ÖSYM’NİN BAŞINA BAYRAMPAŞALI
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete'nin dünkü sayısında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün'üm görevden alındığı duyurulmuştu. ÖSYM Başkanlığına Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı. 
Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan bazı soruların Yedi İklim Yayınevi'nin denemesinde yer alan sorularla aynı çıkması ülke gündeminin ortasına oturdu. Tepki çeken olay sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla inceleme başlatan Devlet Denetleme Kurulu (DDK), olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında harekete geçen Ankara Emniyeti, operasyon düzenleyerek söz konusu yayınevinin matbaası ve genel merkezinde arama yaptı. KPPS sınavı iptal edilirken, Resmi Gazete'nin dün yayımlanan sayısında ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'ün görevden alındığı bildirilmişti. Bugün ise ÖSYM Başkanlığına Bayrampaşa’da doğan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy getirildi. 
Böylelikle Türkiye’nin çok önemli bir kurumun başına bir Bayrampaşalı daha gelmiş oldu. Daha önce de 29 Ocak tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) başına Bayrampaşa’nın damadı olan Erhan Çetinkaya getirilmişti.

YENİ ÖSYM BAŞKANI BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?
ÖSYM yeni başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 1974 yılında Bayrampaşa’da doğdu. Aslen Ispartalıdır. İlk orta ve liseyi İstanbul da tamamladıktan sonra 1991-1996 yılları arasında ODTÜ Matematik öğretmenliği programını bitirdi. Ardından 1999 yılında Yüksek Lisans ve 2002 yılında doktorayı YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim dalında tamamladı. 2008-2009 yılında Univercity of Cincinnati de post doktora için ABD de 1 yıl bulundu. 2012 yılında doçent ve 2017 yılında profesörlük unvanlarını aldı.
2017'den bu yana Italian Journal of Pure and Applied Mathematics adlı bilimsel dergide değerlendirme kurul üyesi olarak görev yapan Ersoy'un ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanan çok sayıda makalesi bulunuyor. Matematik, değişmeli halkalar ve cebirler, grup teorisi ve genellemeler, temel bilimler konularında araştırmalar yaptı. Ayrıca cebir alanında ulusal kitapları vardır.
İdari olarak 2011-2019 yılları arası YTU Uluslararası ilişkiler koordinatörü, 2015-2016 yılı arası FBE Müdür yardımcılığı, 2016-2017 Personel daire başkanlığı, 2017-2020 yılları arasında Genel sekreterlik görevlerinde bulundu. Eğitim Bir Sen 8 no’lu şube kurucu başkanlığı görevinde bulundu.
2017-2020 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri ve Rektör Danışmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ayrıca 2020'den bu yana aynı üniversitenin Matematik Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu. 24 adet Lisansüstü tez yöneticiliği yaptı. Hali hazırda 5 doktora ve 1 yüksek lisans danışmanlığı devam etmektedir. Halen ESAM İstanbul temsilciliğini yürütmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Dr. Ersoy iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Tarih: 04 Ağustos 2022 Perşembe    Hit: 1148

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol