28 Ekim 2020 Çarşamba   

OKUDULAR, KAZANDILAR

OKUDULAR, KAZANDILAR
 

Eyüpsultan Belediyesi tarafından kitap okuma alışkanlığını kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, Türk Dili ve Edebiyatı'nın seçkin eserlerine ilgiyi artırmak amacıyla “Okumak Güzeldir” sloganıyla düzenlenen kitap okuma yarışmasının kazananları ödüllerini aldı.

Zal Mahmut Paşa Külliyesi’nde düzenlenen törende, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, yarışmada birinci olan Huriye Nurefşan Yarımoğlu’na, ikinci olan Osman Akgündüz’e ve üçüncü olan Mert Eroğlu’na ödüllerini takdim etti.

Yarışmada birinci olan Huriye Nurefşan Yarımoğlu 4 kişilik 7 gece 8 gün Endülüs gezi turu, ikinci olan Osman Akgündüz, 4 kişilik 4 gece 5 gün Kudüs gezi turu, üçüncü olan Mert Eroğlu ise, 4 kişilik 3 gece 4 gün Saraybosna gezi turu kazandı.

Toplam 7608 kişinin başvuru yaptığı yarışmada ilk 20’ye girenlere ise saat hediye edildi. İlk 20’ye giren yarışmacılarla pandemi sonrası Ürgüp turu yapılacağı bildirildi.

“İNSANLARI KİTAPLARLA BULUŞTURMAK İSTEDİK”
Okumak Güzeldir yarışmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, “Bu yarışmayla aslında okuyan, okudukça düşünen, düşündüklerini kelimelere, yazıya aktaran bir nesil olsun istedik. İnsanlar okudukça ve güzel kelimeleri hafızalarında yeşerttikçe daha güzel şeyler düşünmeye, karşısındakiyle daha iyi diyalog kurmaya başlayacaktır. Bizim ana sorunumuz az kelimeyle çok şey anlatmaya çalışıyoruz. Onun için de karşımızdakilere kendimizi anlatamıyoruz. O yüzden de sorunlar yaşıyoruz. Biz belediye olarak bu işe katkı sunmak istedik. Gelecek sene inşallah biraz daha kitap hazinesini genişleterek daha farklı bir şeyler yapmaya çalışacağız.” dedi.

“İLK 20’YE GİREN ARKADAŞLARIMIZLA ÜRGÜP TURU YAPACAĞIZ”
Yarışmada dereceye giren ilk 20 kişiyle pandemi sonrası Ürgüp turu yapmak istediklerini de belirten Başkan Deniz Köken, sözlerine şöyle devam etti:
“Biz sadece üç kişiyle bu işi tamamlamayalım dedik ve yarışmada ilk 20’ye giren kişilerle de görüşmek, tanışmak istedik. İlk 20’de dört Eyüpsultanlının yanı sıra farklı ilçe ve illerden de katılan kitapseverler var. Bu yarışma bizim için bir araştırma, kendimizi geliştirme oldu. Sizlerden de gelen talepler doğrultusunda, eksikleri tamamlayıp daha farklı işler de yaparız inşallah.”

“EYÜPSULTAN’DA BİR KÜLTÜR YOLU OLUŞTURACAĞIZ”
Eyüpsultan’da Feshane Caddesi’nden başlayıp Eyüpsultan Meydan’a kadar uzanan bir kültür yolu oluşturduklarını belirten Başkan Deniz Köken, “Bu gördüğünüz Feshane Caddesi’nde, eski belediyenin olduğu yerde ilk başta Şule Yüksel Şenler Müzesi yapılıyor. Hemen onun karşısında bulunan Balçık Tekkesi ise Eyüpsultan Müzesi olacak. Zal Mahmut Paşa Külliyesi Sahaflar Çarşısı ve kültür merkezi olarak kullanılacak. Biraz ileride eski Kültür Müdürlüğü’nün olduğu yerde Oyuncak ve Çocuk müzesi yapılacak. Belediyenin ek hizmet binası olarak kullanılan sarı bina ise kütüphane olacak ve inşallah onu eylül ayında açacağız. Bu bölgedeki bütün gençlerin araştırma, okuma, kütüphaneyle ilgili vakit geçireceği alanların tamamını bu bölgeye alacağız. Biraz ilerdeki eski karakol binasını da Eyüpsultan Tanıtım Ofisi olarak hayata geçireceğiz. Bu yol kültür yolu olacak.” diye konuştu.

YARIMOĞLU: KİTAP OKUMA YARIŞMALARI KAYBEDENİN OLMADIĞI YARIŞMALARDIR
Yarışmada birinci olarak Endülüs gezi turu biletini cebine koyan Huriye Nurefşan Yarımoğlu, “Kitap okuma yarışmaları kaybedenin olmadığı yarışmalardır” diyerek şunları kaydetti:
“Kitap okuma yarışmaları hiç kaybedenin olmadığı yarışmalar diye düşünüyorum çünkü Beş Şehir’i okumuş, Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın edebi dehasını tatmış olan bir insan hiçbir şey kaybetmemiştir. Aynı şekilde Memleket Hikâyeleri de öyle. İçinde yaşadığımız bu ülkenin topraklarından çıkan insanları tanımak da hiçbir şey kaybettirmez insana. Bu pandemi döneminde evde kalmışken benim için gerçekten güzel bir motivasyon oldu. Gezebileceğim, seyahat edebileceğim yerlerin hayallerini kurmak, üstelik de ailemle bunu yapabileceğimi düşünmek çok değerliydi. Böyle bir şeye vesile olan herkese ve kitapları seçen ekibe çok teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel seçilmiş kitaplar, insanı okumaya teşvik ediyor.”

Yarışmada ilk 20’ye girenlerin ödülleri Eyüpsultan Belediyesi Yazı Akademisi yazarları Hüseyin Akın, İsmail Kılıçarslan, Raşit Ulaş, Ahmet Anapalı, Özcan Ünlü ve Şakir Kurtulmuş tarafından verildi.

Tarih: 10 Haziran 2020 Çarşamba    Hit: 4399

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol