24 Şubat 2020 Pazartesi   

Eren EYÜPOĞULLARI / Sektörel Analiz / Eyüpoğulları Group Emlak Danışman Uzmanı

MÜTEAHHİTLİK BELGESİNDE YENİ DÖNEM!

 

MÜTEAHHİT kaynaklı sorunların son dönemde artması ile birlikte mağdur olan vatandaşların sayısı da arttı. Oluşan mağduriyetlerin ardından ise bu konuda resmi adım atıldı. 2019 yılının Mart ayında çıkarılan ve Eylül ayında uygulamaya gireceği kararlaştırılan ancak 3 ay daha ertelenen düzenleme hayata geçirildi. 2 Aralık tarihi itibariyle hayata geçirilen yeni uygulama ile müteahhitlik yetki sınıflandırılması yapılacak.  Bu düzenleme ile inşaat yapılarında sorumsuz davranan müteahhitler bir daha inşaat yapamayacak.  
KONUT ÜRETİMİNDE YENİ DÖNEM
Müteahhitler bundan sonraki süreçte bu düzenleme kapsamında 8 sınıfa ayrılacaklar. Sınıflandırma işlemi mesleki ve teknik yeterlikler ile ekonomik ve mali yeterlikler esas alınarak belirlenecek. En yüksek sınıf A olurken en düşük sınıf H olacak sıralama ise A-B-C-D-E-F-G ve H grubu şeklinde yapılacak. 
İlan edilen bu grupların dışında ayrıca bir de geçici grup olacak. Geçici grupta olan müteahhitlerden ise ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterlikler ile iş deneyimi ve iş gücü koşulu aranmayacak. Bazı müteahhitlerin ise  Belgeleri İptal Edilecek, İnşaat Yapamayacaklar. Yeni dönemde ayrıca bu düzenleme bazı önlemler de alınmış oldu. İnşaat yapımından dolayı daha önce iflas eden, tasfiye halinde olan, işleri mahkeme tarafından yürütülen, konkordato ilân eden, işlerini askıya alan, iflası ilân edilen, zorunlu tasfiye kararı verilen, alacaklılara karşı borçlarından dolayı mahkeme idaresi altında bulunan, ilgili mercilerce hileli iflas ettiğine karar verilen, son üç yıl içerisinde yetki belgesi numarası kullandığı işlerde; hile, vaat, tehdit, nüfuz kullanma, çıkar sağlama, anlaşma, rüşvet suretiyle veya başka yollarla sözleşmeye ilişkin işlemlere fesat karıştıran kişilere yetki belgesi numarası tahsis edilmeyecek. Eğer böyle durumda olup yetki belgesi olan müteahhitler varsa onların da yetki belgesi iptal edilecek. 
Projeye Aykırı Yapılara da Ceza var. Müteahhitllik sınıflandırma düzenleme kapsamında ayrıca projelerde takip edilecek. İnşaat bildirilen projelere aykırı durumda olursa, yapının projeye göre düzenlemesi için belirli bir süre verilecek. Bu sürede gerekli düzeltmeler yapılmazsa beş yıl, can ve mal güvenliğini tehdit etmesi halinde on yıl, yapım işlerinden doğan sigorta primi borçlarını ödememesi, vergi borcunun olması veya kanunlarla verilen diğer sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde en az bir yıl Müteahhitlik Yetki Belge Komisyonu kararı üzerine verilen belge iptal edilecek.
Artık piyasaya türeyen Müteahhitçiklerden kurtulma adına atılan bu adıma EYÜPOĞULLARI İNŞAAT olarak destek veriyor, vatandaşlarımıza hayırlı olsun diliyoruz.

Tarih: 15 Ocak 2020 Çarşamba    Hit: 2555
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol