05 Ağustos 2020 Çarşamba   

Mustafa HATİPLER / Yrd. Doçent / Öğretim Üyesi / Rumeli Mektupları

MİLOSEVİÇ SUÇLU MUYDU?

 

SİYASİ hayatını, onu önce 1984 yılında Sırbistan Komünist Partisi’nin Belgrad liderliğine taşıyan sonra da 1986 yılında partinin başına getiren İvan Stamboliç’e borçlu olmasına rağmen, bundan 1 yıl sonra 1987 yılında Stamboliç’i istifaya zorlayan ve ardından Sırbistan Devlet Başkanı olan Miloseviç suçlu muydu? Yani her şeyini borçlu olduğu adama hıyanet eden, devlet başkanı olur olmaz Kosova'nın özerk statüsüne son veren, 1990 yılında Yugoslav birliklerini Kosova’ya sevk ederek Kosova hükümetini fesheden Miloseviç suçlu muydu?
1991 yılında Hırvatistan ve Slovenya'nın Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan etmesi üzerine Slovenya sınırlarına tanklar göndererek hem Slovenya'ya hem de Hırvatistan’a korku salan, 1992 yılında bağımsızlığını ilan eden Bosna-Hersek’te, Bosnalı Sırpların ayaklanmasını ve büyük çaplı bir iç savaşın başlamasını sağlayan Miloseviç suçlu muydu? 1995 yılında Bosna savaşında 250 binden fazla insanın ölmesine sebep olan, soy kırımı yapan,
43 ay boyunca Saraybosna’yı kuşatma altında tutarak, çocukları dahi keskin nişancılarının hedefi yapan, sayısız kamplar kurarak Boşnak, Hırvat ve Arnavutlara işkence yaptırmış olan, on bine yakın masum insanın toplu olarak katledildiği Srebrenitsa katliamını organize eden Miloseviç suçlu muydu?
1998 yılında bağımsızlık mücadelesi veren Kosova’ya, Arnavutları yok etmek için askeri birliklerini gönderen, Kosova’ya uyguladığı orantısız güçle Arnavutları yok etmek için çalışırken NATO bombardımanı ile durdurulan, eski Yugoslavya’yı Arnavutlardan ve Boşnaklardan temizlemek için planlar yapan ve bu planları fütursuzca uygulayan, soykırımın yanı sıra cinayet ve işkence suçları işlemiş olan Miloseviç suçlu muydu? 2000 yılında yapılan seçimleri rakibi Voyislav Koştunitsa kazanınca seçimi iptal etmeye kalkışan ancak halkın sokağa dökülmesiyle bundan vazgeçmek zorunda kalan, 2001 yılı Nisan ayında tutuklanıp Belgrad cezaevine konan, 2002 yılı başında Lahey yakınında kurulan, BM'ye bağlı mahkemenin yaptırdığı özel cezaevinin bulunduğu Scheveningen'de tutulan ve USSM’de ağır savaş suçları nedeniyle 66 ayrı davadan yargılanan Miloşeviç suçlu muydu?
Kısacası 2006 yılında, Hollanda'nın Lahey kentinde tutulduğu hücresinde ölü olarak bulunan savaş suçlusu ve soykırım ustası, insan kasabı Yugoslavya eski Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç suçlu muydu?
Çok acı ama bu sorunun cevabı: Hayır. Çünkü yargılanırken öldü ve giymiş olduğu bir hüküm yoktu. Ayrıca, Miloseviç’in soykırım uyguladığı kitleler ağırlıklı olarak Boşnaklar ve Arnavutlar. Yani eski Yugoslavya’daki Müslüman halklar. Yani, Batının, Batılının gözünde Japon denizinde Japonlar tarafından uluslararası yasalara aykırı olarak avlanan ve parçalanan balinaların üç-beş tanesi kadar değeri olmayan insanlar.
Geçtiğimiz günlerde, yukarıda marifetleri(!)ni yazdığımız katili savunan ve onun cenaze merasiminde konuşma yapan ve Srebrenitsa Katliamı’nı reddeden Avusturyalı Peter Handke isimli bir yazara, 2019 yılı Nobel Edebiyat ödülü verildi. Bunda şaşılacak ne var? V. Hugo’nun tespiti çok net değil mi: "Paris'te bir adam öldürülürse bu bir cinayettir, doğuda elli bin insan boğazlanırsa bu sadece bir meseledir."
Buradaki Doğu’dan maksat Müslümanlardır, dört yönden biri olan doğu değildir.

Tarih: 17 Aralık 2019 Salı    Hit: 783




Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol