28 Ekim 2020 Çarşamba   

MAGANDALAR DRİFT YAPTI

MAGANDALAR DRİFT YAPTI
 

Caddeyi trafiğe kapatıp hem kendi hem de sürücülerin canını tehlikeye atan magandalar, o anları kaydedip bir de sosyal medyadan yayınladı.

Eyüpsultan'da geçen gün bir grup lüks otomobilli maganda, asker arkadaşlarını uğurlamak için toplandı. Arkadaşlarını önce elleriyle havaya atan grup ardından en işlek caddelerden biri olan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni trafiğe kapattı. Ardından da magandalar sahneye çıkarak yolda duran 2 arkadaşlarının etrafında dakikalarca, "drift" diye tabir edilen yanlama hareketi yaptı. Yolu kesen magandalar hem kendi hem de sürücülerin canını tehlikeye attı. Magandalar bu hareketleri yaptığı esnada  ise arkadaşları tezahürat yaptı. Ayrıca magandalar nedeniyle cadde üzerinde uzun araç kuyruğu da oluştu. Diğer vatandaşları bir an olsun umursamayan magandalar ardından toplu halde caddeden ayrıldı.

KAVŞAK VE CADDELERDE TERÖR ESTİRDİ
Öte yandan asker uğurlamada drift yapan magandalardan biri birçok ilçenin cadde ve kavşaklarında da aynı hareketi yaptı. Trafikte seyreden araçlara rağmen yolların tozunu dumana katan maganda, şov uğruna kaydettiği o anları ise bir de sosyal medyadan yayınladı. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, magandaları yakalamak için çalışma başlattı.

TRAFİKTE “SPİN” VE “DRİFT”E 5 BİN 10 LİRA CEZA
Geçen cuma günü trafik cezalarını artıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda halk arasında "spin" ya da "drift" denilen; el freni çekilmesi veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren veya kendi etrafında döndürenler için 5 bin 10 lira idari para cezası uygulanacak ve sürücü belgesi 60 gün süre ile geri alınacak. Bu kişilere, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü belgesi iade edilecek. Ayrıca araç 60 gün süre ile trafikten men edilecek, son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru 5 yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi ikinci kez geri alınanların sürücü belgeleri de iptal edilecek. Bu sürücüler psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde, sürücü kurslarına katılarak tekrar ehliyet alabilecek.

Tarih: 02 Kasım 2018 Cuma    Hit: 1493

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol