19 Haziran 2019 Çarşamba   

LJAJİC, SIRP DEĞİ BOŞNAK’TIR!

LJAJİC, SIRP DEĞİ BOŞNAK’TIR!
 

Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Beşiktaş’ın Boşnak futbolcusu Adem Ljajic hakkında basında ve kamuoyunda kullanılan “Sırp futbolcu” ifadesinin yanlış olduğu konusunda açıklama yayınladı.
Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar imzasıyla yapılan açıklamada, “31 Ağustos 2018’den bu yana Türkiye’nin köklü kulüplerinden Beşiktaş’ta forma giymekte  olan futbolcu Adem Ljajic’in milliyetine dair medyamızda ne yazık ki ciddi bir yanılgı yaşanmaktadır. 28 yaşındaki futbolcu, Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olduğu Sancak Bölgesi’nin en büyük şehri Novi Pazar’da dünyaya gelmiştir ve kendisi Boşnak’tır. Sırbistan vatandaşı olması nedeniyle kendisinden sürekli ‘’Sırp futbolcu’’ şeklinde söz edilmesi doğru değildir. Sırbistan’da Ljajiç gibi ‘’Sırp olmayan’’ yüzbinlerce Boşnak yaşamını sürdürmektedir. Adem Ljajiç, içerdiği ırkçı ifadeler nedeniyle Sırbistan Marşı’nı, formasını giydiği Sırbistan Milli Takımı’nda söylemeyi reddetmiş ve bu yüzden takımdan uzaklaştırılmayı dahi göze almıştır. Sahip olduğu Boşnak kimliğini gururla ortaya koyan futbolcumuz, dünyan üzerinde yaşayan milyonlarca soydaşının gurur duyduğu bir isim olmuştur.  Spor medyasından beklentimiz bu hususta gerekli hassasiyete sahip olmalarıdır” ifadeleri kullanıldı.
Bosna Hersek sınırında yer alan ve yüzde 90 Müslüman oranına sahip olan Sancak bölgesinin en büyük kenti Novi Pazar’da doğan Adem Ljajic, Sırbistan’da en çok Müslüman nüfusunun olduğu yerde büyürken, her maç öncesi dua ederek sahaya çıkıyor.

Tarih: 09 Nisan 2019 Salı    Hit: 5729

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol