09 Ağustos 2022 Salı   

LAZER EPİLASYON

LAZER EPİLASYON
 

Lazer epilasyon en etkili kalıcı kıl yok etme yöntemidir. Her bir lazer  sisteminde kullanılan parametreler önemli farklılıklar gösterir. Bütün bu lazerler seçici olarak kıl kökünü termolizisi esas alan lazerlerdir.
Etkin lazer epilasyon cihazlarından bazıları şunlardır; 
Alexandrite lazer: Güçlendirilen ışık demetinin Alexandrite adı verilen bir kristalden geçmesi sağlanarak oluşturulması nedeni ile adını alan bu lazerler, lazer epilasyon cihazlarında 755 nanometre dalga boyuna sahiptirler. Uygulama gücüne, uygulama hızına, uygulama yapılan daha büyük alan boyutu, uygulama kolaylığı ve ağrı oranı daha az olan Alexandrite lazerler, sonuçları açısından ülkemizde tercih edilen lazer epilasyon teknolojilerinden birisi olmuştur.
Diode Lazer: Diode adı verilen elektronik devre elemanının lazer teknolojisinde kullanılması ile ortaya çıkan diode lazerler, lazer epilasyon cihazlarında 810 nanometre dalga boyuna sahiptirler.
Nd: Yag Lazer: Güçlendirilen ışık demetinin Nd: yag olarak belirtilen ve birkaç özel elementi içeren özel bir kristalden geçmesi sağlanarak oluşturulmasından adını alan bu lazerler, lazer epilasyon cihazlarında 1064 nanometre dalga boyuna sahiptirler. Farklı nedenlerden kaynaklanan cilt sorunlarının tedavilerinde de kullanılan bu lazer, hız, etkinlik ve uygulama kolaylığı sağlaması gibi artıları nedeni ile tercih edilen lazer epilasyon teknolojileri arasına girmiştir.
IPL: Bir kısaltma olan IPL açılımı Intense Pulsed Light olan ve “Güçlendirilmiş atımlı ışık” olarak  çevirebileceğimiz bir teknolojinin adıdır. Lazer epilasyonlardan önce keşfedilen ve lazer epilasyon sistemlerinden daha eski bir teknolojiye sahip olan IPL teknolojisi, günümüzde hala kullanılmaktadır. Işık kaynağının bir bütün olarak kaynaktan çıkmaması, yayılarak ilerlemesi ve dağınık olması nedeni ile IPL, bir lazer değildir ve gerek sonuçları gerek uygulama hızı açısından lazer uygulamalarının sonuçlarından ve hızından çok daha düşüktür.
Lazer epilasyon istenmeyen kıl köklerinin tahrip edilmesi işlemidir. Işın dalgalarının kıl köklerinde hasara neden olması, tüylerin dökülmesi sağlanır. Tüylerden kurtulmanın birçok yöntemi bulunsa da, en ağrısız ve kolay yöntemi, lazer epilasyondur. Ancak hiç ağrısız olmayıp tolere edilebilir bir ağrı düzeyi vardır. Lastik çarpması şeklinde bir acı hissi olarak tariflenebilir.
Lazer epilasyon sistemleri, renk üzerinde etkin çalışan sistemlerdir. Bu durumu genel olarak şu şekilde açıklayabiliriz.
Cilt renginiz ne kadar açık renge sahip ise o kadar yüksek enerji kullanarak uygulama yapılabilir, bu da sonuç etkinliğinizin daha yüksek olacağını gösterir.
Uygulama yaptırdığınız bölgelerdeki tüylerinizin rengi ne kadar siyaha yakın renkte olursa kılınızın ışığı emmesi o kadar yüksek olacak ve uygulama sonucu başarısı artacaktır.
Lazer epilasyon mutlaka yetkili hekimce muayene edildikten sonra uygulanması gereken bir işlemdir. Kişinin hastalıkları deri muayenesi ve kullandığı ilaçlar hekim tarafından değerlendirilip karar alınır ve uygulama takibinde yapılmalıdır.
Uygulama öncesi ve sonrası neler yapılıp dikkat edileceği kişiye anlatılır ve hastadan da bu önerilere uyması beklenir. Genel olarak uygulama sonrası hafif kızarıklıktan koyu kırmızı kabarıklıklara gidebilen görüntü oluşabilir. 3-4 saatte azalarak geçmesi beklenir. Nadiren hastanın kişisel özelliklerine göre birkaç gün de sürebilir.
Lazer epilasyon yönteminin istenmeyen yan etkileri arasında; eritem ve folliküler ödem oluşumu, tedavi edilen bölgelerde vezikül ve kurut meydana gelmesi, hipopigmentasyon ve hiperpigmentasyon görülmesi (derinin rengine ve diğer faktörlere bağlı olarak) vardır. Ancak çoğu genel olarak geçicidir.
Yan etkilerin oluşumunu engellemek için deri renginin açılması beklenmeli, lazer tedavisinde önce ve sonra güneşten korunmalı, tedavi süresince deri soğutulmalıdır.
Uygun hastaların seçilmesi ve hastaların deri tipine göre uygun dozaj; etkili ve tolere edilebilir bir lazer epilasyon için en önemli faktördür.

Uzm. Dr. Rukiye Cesur
Baypark Hospital
Cildiye (Dermatoloji) BölümüTarih: 22 Temmuz 2022 Cuma    Hit: 6689

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol