07 Nisan 2020 Salı   

KRİZ FIRSATÇILARI YİNE HORTLADI!

KRİZ FIRSATÇILARI YİNE HORTLADI!
 

Koronavirüsü fırsat bilen ilaç depoları ve bazı gıda firmaları fiyatlarını yükseltti. Maske ve kolonyadan sonra ateş ölçer ve bağışıklık sistemini güçlendiren takviye gıdalarının fiyatlarının artması vatandaşı isyan ettirdi. Bir çok marketin rafları hala boş olması “Yeni zamlar gelecek” şeklinde yorumlandı. Vatandaşlar devlet ve belediye yetkililerinin önlem almasını istedi.
Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasının ardından vatandaşların yoğun talep gösterdiği kolonya, maske, eldiven ve dezenfektan gibi ürünlere ateş ölçerler ve bağışıklık sistemini güçlendiren takviye gıdalar da eklendi. Daha önceden ortalama 100 TL civarında satılan ateş ölçerlerin şimdilerde fiyatının 400-500 TL'lere çıkmasına hem eczacılar hem de vatandaşlar tepki gösterdi. Kolonya satıcılarının önünde uzun kuyruklar oluşurken birçok eczane, dezenfektan temininde güçlük çekti. Bu ürünlerin yanı sıra piyasada ateş ölçerler ve bağışıklık güçlendirici vitamin ilaçları da yok satmaya başladı. Dezenfektan ve maskelerin bazı eczanelerde bulunmasına rağmen ateş ölçme cihazları hiç bulunmuyor. Girdikleri eczaneler ateş ölçer buldukları için şanslı olan bazı vatandaşlar ise bu defa yüksek fiyatla karşılaştıklarından dolayı alamadı. Daha önce 100 TL olan ateş ölçerler 400-500 TL’ye çıkarken, ortalama 20 TL’den başlayan bağışıklık güçlendirici gıda takviyeleri ise en az 40 TL’den satılmaya başlandı. 

Devlet fırsatçılara göz açtırmasın
Vatandaşlar ve eczacılar yaptıkları açıklamada, “Koronavirüsten dolayı maske ve dezenfektan talepleri artarken fiyatları insanlar çok pahalı buluyorlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren gıda takviyeleri, dezenfektan ilaçları, maskeler, antiviral ilaçlar piyasadan bir anda kayboldu. Fiyatları devlet tarafından ödenmeyen ilaçların fiyatları da arttı. Herkes zor durumda kalıyor. Ateş ölçer şimdi piyasada yok. 100 TL olan bir ateş ölçer şimdilerde 400-500 TL'den satılıyor. Devletimiz önlem alsın. Fırsatçılara göz açtırmasın. Özellikle koronavirüsü fırsat bilerek fiyat yükselten ecza depoları ve medikal firmalar kontrol edilsin. Devlet babadır. Evlatlarını korumalıdır. İlaç firmaları ve depoları da denetlensin. ‘Piyasada yok’ denilen tıbbı malzeme ve ilaçlar depolardan mutlaka çıkacaktır” ifadelerini kullandılar.

“Zam gelecek” söylentisiyle market rafları hala boş
Türkiye’de 11 Mart’ta koronavirüse yakalanan ilk vakanın görülmesinin ardından vatandaşlar market raflarını boşaltırken, bir çok zincir market başta olmak üzere rafların hala doldurulmaması vatandaşlar tarafından “Zam gelecek” düşüncesine neden oldu. 
Vatandaşlar başta zincir marketler olmak üzere bir çok markette özellikle temel gıda ürünlerinin bulunmadığını belirterek, “Her kriz döneminde fiyat yükselten marketlerin rafları bir haftadır boş. Kolonya ve benzeri ürünler zaten ‘piyasada yok’ denilerek satılmıyor. Bir haftadan beri de kuru gıda başta olmak üzere yumurta, sirke ve salça gibi ürünler marketlerde hala bulunmuyor. Her krizi fırsat bilenler vatandaşların cebindeki paraya göz dikiyor. Belediyeler başta olmak üzere devletimiz fırsatçılara göz açtırmasın” ifadelerini kullandılar.
Görüştüğümüz bazı marketlerin yetkilileri ise tedarikçi firmalardan mal alamadıklarını belirterek, “Devlet yetkilileri ‘Ürün sıkıntısı yok’ diyor, tedarikçi firmalar ise ‘Piyasada mal yok’ diyor. Biz şimdi kime inanalım. Biz ürün alamayınca raflara koyamıyoruz. Vatandaşlar da malları depoda sakladığımızı düşünerek bize tepki gösteriyor. Her zaman olduğu gibi krizi fırsata çevirmek isteyen başta toptancı ve stokçular olmak üzere devlet ve belediye yetkilileri göz açtırmasın ve önlemlerini alsın. Belediyeler marketleri denetliyor ama acaba tedarikçi firmaları denetliyor mu?  Vatandaşlarla bizi karşı karşıya getirmesin” şeklinde görüş bildirdiler.

Tarih: 20 Mart 2020 Cuma    Hit: 1666

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol