23 Ağustos 2019 Cuma   

Eren EYÜPOĞULLARI / Sektörel Analiz / Eyüpoğulları Group Emlak Danışman Uzmanı

KONUT SEKTÖRÜNDE HAREKETLENME İÇİN DEV İŞBİRLİĞİ YAPILDI!

 

YÜKSEK faiz nedeniyle ev sahibi olmayı erteleyen vatandaş için yakın bir tarihte Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım, konut kredisi faiz sorununu piyasalar dengelenme aşamasına kadar kısa bir süreliğine ortadan kaldırdı. Bu dev işbirliği ile bu bankalarla kredili çalışmakta olan konut üretici firmalardan ev alanlar (Bayrampaşa Ziraat Bankası) Eyüpoğulları İnşaat ve bünyesindeki üç firmayla beraber 0.98 faiz oranı uygulanmaya başlandı.
Buna göre, banka ile çalışan firmalardan konut satın alacak tüketicilere aylık yüzde 0.98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredisi kullanma imkânı veriliyor. Yapılan çalışma ile bankalar konut kredisi faiz oranı 02.09.2019 tarihindeki güncel aylık yüzde 1.45 olarak belirledi. Banka ile çalışmakta olan konut üreticisi firmaların da elini taşın altına koyarak, faiz maliyetinin bir kısmını üstlenmeleri neticesinde müşterilerine faiz oranı aylık yüzde 0.98 olarak yansıtılmış oluyor ve daire alacak müşteri müthiş bir kar ediyor.
Ayrıca tapu harçlarına gelen indirimle yaklaşık 1 yıldır %3 tapu harçları ödeniyordu ve şuan son zamanlardaki gayrimenkul satışlarındaki durgunluğu hareketlendirmek adına kentsel dönüşüme girmiş olan binalarda ki dairelerden de tapu harçları alınmıyor. Örneğin bu gün Bayrampaşa ara kat bir daire aldığınız da ortalama fiyatı 450.000TL’dir. Bu rakamında tapu harcı 14.000TL civarında ödeme yapacakken hiç para ödemeden tapusunu alabileceksiniz. Bu büyük kampanyalarla inşallah 2019 yılında gayrimenkul sektörü daha hareketli olacaktır.
Yabancı yatırımcı Türkiye'ye olan güvenini bir kez daha kanıtladı. 2018 yabancılara yapılan satışların önemli etkisiyle kapatıldı.
Vatandaşlık için sınır olan 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı şartının 250 bine düşürülmesi ve Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarına yapılan tanıtımlar bunun önemli bir destekçisi oldu. Yeni yılda da yabancıya satışın artarak devam etmesi bekleniyor.  
Gayrimenkul sektörüne 2018 yılında kamudan önemli destekler art arda geldi. Kentsel dönüşüm yasası ve İstanbul imar yönetmeliğindeki değişiklikler yapıldı. İmar Barışı uygulamasıyla yaklaşık 10 milyon vatandaş evinin tapusunu aldı. KDV ve tapu harçlarında süreli indirimler yapılırken, kamunun da öncülük ettiği düşük faizli ve uygun ödeme koşullu kampanyalar devreye girdi.

Tarih: 19 Şubat 2019 Salı    Hit: 2119
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol