20 Ocak 2020 Pazartesi   

Eren EYÜPOĞULLARI / Sektörel Analiz / Eyüpoğulları Group Emlak Danışman Uzmanı

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ SON 13 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE ULAŞTI!

 

MERKEZ Bankası’nın faiz indirimi sonrası hususi bankalarla süregelen düşüşler kamu bankalarının faiz indirim kampanyası ile hızlandı. Konut kredisi faiz oranları son 13 ayın en düşük seviyesine ulaştı.
2018’in ikinci yarısı sonrasında kur tesiri ile hızla yükselerek % 3’lere kadar ulaşan konut kredisi faiz oranları yeni senenin ilk sekiz ayında da averaj % 1.5 seviyelerinde seyrettikten sonrasında ağustos ayı itibarıyla %1’in altına geriledi.
Kredipazari.com’un araştırmalarına nazaran hafta başı itibarıyla bankaların konut kredisi faiz oranları averajı % 1.76’ya kadar düştü. Söz mevzusu oran bundan önceki ayın aynı haftasına nazaran % 0.24 azalış gösterdi. Konut kredisi faiz oranları 25 Temmuz 2018 sonrası en düşük seviyesine ulaştı.
Bankaların konut kredisi faizleri ağustos ayı itibariyle ruhsal sınır olan %1’in altına geriledi. En uygun konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın uyguladığı %0.99’a kadar düştü. Hususi bankalarda ise faizler %1.47’den başlıyor.
Konut Kredisi Taksitleri Ne Kadar?
Ağustos başlangıcında en düşük konut kredisi faiz oranı olan % 0.99 ile konut kredisi hesaplama yapıldığında 150.000 TL kredinin 180 ay vadede aylık taksitleri 1.790 TL oluyor. Bu miktar temmuz sonunda faiz indirimleri gerçekleşmeden ilkin ortalama 2.500 TL oluyordu.
Kamu Bankalarının Konut Kredisi Faizleri 
İndirimler sonrasında üç kamu bankası da konut kredisi faiz oranlarını % 0.99 olarak uygulamaya başladı. Fakat bu oranların kullanılabilmesi için müşterinin yüksek kredi puanına haiz olması, konut kredisine ek sigortaların kullanılması ve lüzumlu görülmesi halinde ek ipotek beyan etmesi talep ediliyor. Kredi puanı averaj olan müşteriler için % 1.39 faiz oranı sunuluyor.
Ziraat Bankası Konut Kredisi 
Ziraat Bankası indirimler sonrasında tabela konut kredisi faizlerini % 0.99’a çekse de bu oranı kullanamayan müşterileri için % 1.39 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.
 HalkBank Konut Kredisi 
HalkBank Kampanyalı Hesaplı Evim konut kredisi için % 0.99 faiz oranı sunsa da Canım Evim Konut Kredisi için % 1.39 faiz oranı sunuyor.
VakıfBank Konut Kredisi 
VakıfBank tabela konut kredisi için % 1.49 faiz oranları sunarken kampanyalı sarı panjur konut kredisi için % 0.99 faiz oranı sağlıyor.

Tarih: 19 Ağustos 2019 Pazartesi    Hit: 1023
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol