18 Ocak 2019 Cuma   

Cemil SAĞLAM / Gazeteci Yazar / Basın Tribünü

KIYASIYA MÜCADELE SÜRÜYOR!

 

Doğruları bilirsen...
Yalanları dinlemek, eğlenceli ve o yalanı söyleyeni toşhack’a almak keyifli oluyor.

***

SON HAFTAYA KADAR KIYASIYA MÜCADELE SÜRER
28. haftada Bayrampaşaspor evinde Ofspor’a iyi oynamasına rağmen uzatmalarda yediği golle 2-1 kaybetti.
29. haftada Bayrampaşaspor, Erbaa deplasmanında müthiş oyunuyla rakibini evinde 2-1 yendi.
30. haftada Bayrampaşaspor evinde çok kötü bir oyunla Halide Edip Adıvarspor’a 3-0 kaybetti.
31. haftada ise Bayrampaşaspor deplasmanda Bayburt’a 1-0 kaybetti.
32. haftada Bayramaşaspor evinde Bergama Belediye’yi ağırlayacak.
33. haftada Bayrampaşaspor, Kozan deplasmanına gidecek.
34. haftada yani ligin son haftasında Bayrampaşaspor evinde lig şampiyonu Manisa  Büyükşehir Belediye ile sezonu tamamlayacak.
Her takımın her takımı yenebileceği bir grupta play-off’a kalmak için ligin son haftasına kadar müthiş mücadelenin olacağı kesin. 
Bana göre, Bayrampaşaspor play-off oynar, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Play-off oynayacak takımlar şu anki sıralamadaki takımların dışına çıkmaz, belki kendi aralarındaki sıralama değişebilir. Bunun dışında aşağıdan başka takımın sıralamaya gireceğini düşünmüyorum.
Bayburt, Kemer, Düzce ve Bayrampaşa finalleri kendi aralarında oynar.
Şimdiden muhtemel rakiplerimizin iç ve dış saha maçlarını seyredip analizlerini çıkartıp, artılarını ve eksilerini tespit edip ona göre hazırlanmak gerektiğini düşünüyorum. Yani koca bir sezonun, harcanan paraların, dökülen terin, verilen emeklerin karşılığını almak için ve rakiplerinden bir adım önde olmak için şu son 1 ay çok çalışılması gerekiyor. 
Cafer hoca ve ekibi, oyuncuları gerek fiziksel, gerek mental, gerek pisikolojik olarak hazırlarlarsa hedefe ulaşırlar. 
***
BAYRAMPAŞASPOR’DA YÖNETİM VE TARAFTAR GEREĞİNİ YAPTI. 
ARTIK “BU CÜMLELER” FUTBOLCULAR İÇİN!
Bayrampaşaspor kurulduğu 1959 tarihinden bugüne kadar pek çok olay yaşadı.
Hiç hak etmediği muameleler gördü, sahtekar, dolandırıcı, şerefsiz, haysiyetsiz adam kılığında nonoşlar gördü, pek çok kez haksızlıklara uğradı. Parasızlıktan çok zor gündüzler, geceler yaşadı…
Sadece bunu yazsak tek başına bir kitap olur. Neyse asıl konumuza dönelim…
Bayrampaşaspor’un son iki sezonunu ele alırsak Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in desteğini kimse inkar edemez. Geçen sezon kurulan mütevazi bir takım ve sezon başında yapılan yanlış transferler ile gelinen nokta ortada. 
Kim ne derse desin Yalçın Başkan ve yönetimi müthiş denecek bir iş çıkarıp devre arasında birileri gibi bu kulübü borç batağına sokmaktansa, yetersiz olmalarını bilmelerine rağmen mevcut oyuncularla yola devam kararı aldı.
Tabi bu arada yönetim böyle canla başla çalışırken taraftar da tüm deplasmanlarda kendisine ayrılan tribünleri her zaman doldurdu. Binlerce kilometre yol yaptılar. Bayrampaşa’daki maçları anlatmaya gerek yok. Takımlarına gönül verenen taraftar kitlesi her maçta yerini aldı. Sonuna kadar takımına destek oldu.
Takım yenildi, alkışladılar, takım yenildi tesislere gidip futbolculara baklava ikram ettiler. İlçenin önde gelenleri ve takımın yöneticileri gitti, herkes moral verdi.
Yönetim de para meselesi hiç olmadan, oyunculara söyledikleri zamanda ödemelerini tıkır tıkır yaptılar. Ancak gel gelelim ki sonuç bugünkü fotoğraf. Kısacası hem yönetim hem taraftar üzerine düşeni fazlasıyla yaptı.
Şimdi gelelim futbolculara. “Evet beyler puan durumunu görüyorsunuz. Bir şey söylemeye gerek bile yok. Koskoca Bayrampaşaspor’u bu hale düşüremezsiniz? Son Halide Edip Adıvar maçında taraftar bazı futbolcuları ıslıkladı. 31 hafta sizi alkışlayanlar bırakın da bir kere protesto hakkını kullansın. Bayrampaşaspor forması hangi ligde olursa olsun her zaman çok değerlidir. Hayatta her şey para değildir. Elbette profesyonel olarak haklarınızı alacaksınız. Kimsenin alacağı bu kulüpte kalmamıştır. Ama oturup vicdan muhasebesi yapın. Sizi bu kadar seven, aylarca o kadar kötü performansınıza rağmen size katlanan, sizi deli gibi seven insanlara kendinizi affettirin. Başta takımın abileri olmak üzere hepiniz oturup bu işi çözün. Teknik direktör falan bu işleri çözemez. Çözüm sizsiniz beyler. Bayrampaşaspor böyle bir grupta play-off’tan çıkamazsa adı tarihe kara harflerle geçen futbolcular olmayın. Eleştiriler olacaktır ama önemli olan profesyonelce davranmak. Tamam bir daha bu takımın formasını giymeyin. Seneye istediğiniz yere gidin. Ama profesyonel olarak imza attığınız sözleşmelerin gereğini yapın. Onu bunu bırakın Bayrampaşaspor’u play-off’larda bir üst lige çıkartın. Bu sizin boynunuzun borcudur. Fazla söze gerek yok. Çıkıp bu konuda ilçeye söz verin ve gereğini yapın. Unutmayın bu ilçe her zaman emeği takdir etmiştir. Takdir edilenlerden olun.” 
***
FUTBOL, AMATÖR VE PARA...
Ülkemizde futbol dibe vurmuş. Bunun nedenlerine hiç kimse bakmak istemiyor?
Ürünü tarlada yetiştireceksin.
Öyle merdiven altı dediğimiz ilaçlarla suni olarak yetiştirdiğin ürün ne kadar sağlıklı olur.
Hormonlu ürünler zamanı gelir sizi de zehirleyebilir. Türkiye’de amatör kavramı bitme noktasında.
Amatörlük bitti işler bu duruma geldi. Herkes hazıra ve paraya alışmış. Kısa yoldan köşe dönmece bunlar!
Sistem de buna müsaade ediyorsa. Oh be yan gelip yatma sistemi! Nasıl olsa paralar geliyor!
Rakip futbolcuların değerlerini hiç bilen var mı? Tüm futbolcuları bizim takımdaki bir futbolcunun değeri kadar bile yok! Demek para ile oynanmıyor!
Amatör ruh olacak. Siz hiç tok adama yemek yedirebilir misiniz?
Adam aç olacak ki yemek yesin. Yirmi yaşındaki çocuğa hak etmediği paraları verirseniz olacağı bu!
Siz işi paraya dökerseniz, futbolcu da sahada koşmaz ve oynamaz.
Bakın beyler!
Dünyada hiçbir iş yoktur ki çalışmadan kazansın. Ama bizim ülkemizde bir iş vardır çalışmadan kazandırır. O da profesyonel futbol. Futbolcu oynamadan para kazanır…
Tabi ki bu işin asıl sorumlusu TFF, yani Türkiye Futbol Federasyonu!
Federasyonun bu sistemi bizi bu durumlara getirdi. 
Vay şöyle vay böyle!
İş ahlakı yok, sorumluluk yok, şarlatanlık diz boyu…
İşçi patronuna küfür eder…
İşçi amirine itaat etmez!
Ondan sonra da başarı bekle gelsin.
Şimdi soruyorum ve cevabını verecek adam arıyorum.
Kaç tane teknik direktörümüzün uluslararası başarısı var?
Federasyonun bozuk ve ‘Rant’cı sistemi  işleri bu hale getirdi!
Futbolda başarı sağlayanlara baktığımızda her şey apaçık ortada.
Futbola aç, amatörde ve BAL’da oynayan oyuncuları bulacaksın ve getireceksin. Takımdaki papaz tabir edilen bazı oyuncular gençleri de bozuyor. Sen daha 20 yaşındasın, çıkıp oynayacağın yerde, bir anda ne oldum delisi olduğunda, apışıp kalıyorsun, istikrar sıfır. Böyle futbolcu olunmaz, bu tür düşünenleri takımdan göndereceksin, kimsenin gözünün yaşına bakmadan.


Tarih: 17 Nisan 2018 Salı    Hit: 975
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol