23 Ekim 2020 Cuma   

KİTAPSEVERLERE KAPADOKYA GEZİSİ

KİTAPSEVERLERE KAPADOKYA GEZİSİ
 

Eyüpsultan Belediyesi kitap okuma yarışmasında dereceye giren 20 vatandaşı 3 gece 4 günlük Kapadokya gezisi ile ödüllendirdi. Eyüpsultan’daki şiir gecesi de ilgi çekti.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Eyüpsultan Belediyesi'nin kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla düzenlediği "Okumak Güzeldir" yarışmasında dereceye giren kitapseverlere verdiği Kapadokya turu sözünü yerine getirdi. Başkan Deniz Köken, Haziran ayında gerçekleştirilen kitap okuma yarışmasının ödül töreninde yaptığı konuşmada, yarışmada ilk 20'ye giren vatandaşlara Kapadokya Turu sözü vermişti.
Yarışmada dereceye giren 20 kitapsever, 3 gece 4 gün süren Kapadokya gezisini tamamladı. Tura katılan yarışmacılar, tarihi ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en özel yerlerinden biri olan Kapadokya'da dopdolu bir tur programı yaşadı.
Unutamayacakları bir Kapadokya turu deneyimi yaşayan yarışmacılar, üç gece dört gün süren gezi sırasında Yeraltı Şehri, Ihlara Vadisi, Nar Krater Gölü, Belisırma Köyü, Selime Manastırı, Yaprakhisar Panorama, Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Zelve Açık Hava Müzesi, Aşk Vadisi, Avanos Çanak Çömlek Atölyesi, Paşabağ Peri Bacaları, Dervent Hayal Vadisi, Ürgüp Üç Güzeller gibi bir çok yeri gezme fırsatı buldu.
Ayrıca Kapadokya'nın en popüler aktivitelerinden biri olan sıcak hava balonlarının kalkış yaptığı alanda Kapadokya'nın muhteşem manzarasında eşsiz gün doğumunu izleyen katılımcılar, Mustafa Paşa Köyü'nü ve Asmalı Konak'ı da ziyaret etti.

EYÜPSULTAN’DA ŞİİR ZİYAFETİ
Kültür sanata destek olan programlarıyla büyük beğeni toplayan Eyüpsultan Belediyesi, "Eyüpsultan Şiir Akşamları" isimli bir programa imza attı.
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'in katılımıyla Zal Mahmut Paşa Külliyesi'nde düzenlenen programın konuğu şair Prof. Dr. Nurullah Genç oldu.
İsmail Kılıçarslan'ın sunumuyla Eyüpsultan Belediyesi'nin sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan programda, adeta eşsiz bir şiir ziyafeti çekildi. Birbirinden güzel, birbirinden nadide şiirlerin seslendirilmesinin yanı sıra 'şiirle şuurun ilişkisi nedir? Şiir ile medeniyetin ilişkisi nedir?' gibi konular da konuşuldu.
Nurullah Genç şiirle şehre yaklaşan kişinin, o şehri sanki gönül diyarının şehriymiş gibi hissedebilecek kadar kendisiyle özdeşleştirdiğini söyleyerek: "Şiirle, sanatla şehre yaklaşan sanatkarın, şairin o şehirle olan münasebeti, o şehirde olduğu halde dışarıdan şehri fotoğraflardan tanıyormuş gibi o şehre bakan kişi arasındaki farka benzer." dedi.
Başkan Deniz Köken ise yaptığı konuşmada, Eyüpsultan'da bundan sonra bu beldede, bu mekanda böyle üstatları ağırlayacaklarını belirterek: "Sözün tükendiği yerlerdeyiz, bu akşam da söz üstatlarının ahengini dinlediniz. Dünyada çok enteresan şeyler oluyor. Bu doğumun sancısıdır diye umut ediyoruz. O inancımızı bir an olsun tüketmeden yeni yarınlara, yeni ufuklara hep birlikte ulaşacağız. Gençlerimiz arkadan gelecek bu şiirleri ezberleyecek, bu kitapları okuyacak." dedi.
Program sonunda ise Başkan Deniz Köken şair Nurullah Genç ve İsmail Kılıçarslan'a Eyüpsultan minyatürü ve çiçek takdim etti.

Tarih: 16 Ekim 2020 Cuma    Hit: 3639

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol