23 Ağustos 2019 Cuma   

Sadık KAHRAMAN / Gazeteci Yazar / Şehir ve İnsan

KİMİLERİ SEÇİM, KİMİLERİ GEÇİM DERDİNDE...

 

SEÇİMLERE sadece 1,5 ay kalmışken CHP’de sular durulmuyor. Şişli’nin eski başkanı Sarıgül’ün, ardından Celal Doğan’ın DSP’ye geçmesiyle parti içi fokurdama iyice artmışken, ana muhalefet partisi şimdi de İzmir’de bir krizle karşı karşıya. CHP kulislerinde “Partinin yıkılmaz kalesi İzmir’e gösterecek başka adayımız yok muydu?” sesleri yükseliyor. Millet ittifakının İzmir adayı Tunç Soyer’in babasının üzerinden yapılan tartışma seçime nasıl yansır bilinmez. Tartışılan tek konu bu değil. 2014’te Fetö’nün yayın organlarını savunması var. Ardından Sur olayları ve kayyum çıkışı Millet İttifakı’nın ulusalcı milli tabanında rahatsızlık oluşturduğu kesin. 
Millet ittifakı Ankara’da umutlanmışken, İzmir’i kaybetme ihtimali olur mu? Göreceğiz... 
Peygamber’imizin müjdelediği, Fatih’in fethettiği, Mimar Sinan’ın süslediği, Napolyon’un “Dünya Başkenti” dediği İstanbul’a ve ilçelerine hizmet etmek için adaylar yarışacaklar. Belediye başkanlarının, şehri İstanbul’da uygulamaları ortada... 
Rant uğruna içine ettiler. Yatay ve gönül belediyeciliği “Beka” vagonunda küskünleri, kırgın ve kızgınları ne kadar tutacak göreceğiz. 
Cumhur İttifakı olarak AK Parti ile yol yürüyen MHP, “Beka için Millî Karar, Cumhur için İstikrar” sloganı ile sahaya indi. 
Millî bekayı temin etmek için Cumhur İttifakı’nın önemini vurgulayan Bahçeli, il ve ilçe teşkilatlarına uyarılarda bulundu, ortak tavır mesajını vurguladı. Cumhur İttifakının tarafları, bu inanç ve samimiyetle sonunda galip gelecektir. 
***
Siyasi kriz demişken, ne kadar gündemde yer edinemese de, en büyük kriz ekonomiktir. 
2019 yılı zamlı geldi. 1 kg biberin 22 liraya satıldığı, Avrupa’dan Asya’ya geçişin 32 lira olduğu, Osman Gazi Köprüsü'nün ücretinin 100 küsür lirayı bulduğu, yüzbinlerce insanın haklı emeklilik taleplerinin karşılıksız kaldığı, enflasyonun başını alıp gittiği günümüz Türkiye’sinde; ekonomimizin dört dörtlük olduğunu, Dünya’nın bizi kıskandığını iddia etmek, elbette realist düşünmemektedir. Vatandaşın bu noktada tek görevi oy vermek değil, verdiği oyun karşılığını ne derece aldığı hakkında özeleştiri yapmasıdır ki bu da desteklemediği partiye eleştiri yapmasından daha gerekli ve yararlıdır. Ekonominin ilerlemesi, yapılan hataları görerek, buna bağlı politikalar izlemekle mümkündür.

Tarih: 19 Şubat 2019 Salı    Hit: 1943
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol