30 Kasım 2021 Salı   

Emir BURAK / Diplomatik Bakış / Uzman Gözüyle /

KARABAĞ’DA BİR DAHA KARALAR BAĞLAMAYACAĞIZ!

 

1992 ylında başlayıp, 1994 yılında nihayete eren süreçte Azerbaycan Rusların desteği ile Karabağ’da ermeni işgaline boyun eğmek zorunda kalmıştı. 1milyona yakın Azerbaycan Türkü İskiterin ve Sakaların Türklere yurt yaptığı toprakları terk etmek zorunda bırakılmıştı. Hocalıda 130 olmak üzere bir çok farklı bölgede  ermeni çeteleri Azerbaycan Türklerini katletmişti. O günden bu yana Rusya destekli Ermenistan, saldırılarına ve katliamlarına aralıklıda olsa devam etmektedir.
Rahmetli Ebulfeyz Elçibeyin dostlarım dedikleri tarafından yalnız bırakılıp yeni bir Boraltan faciasına Azerbaycan Türkü’nün maruz kaldığı günleri tarihe acı içinde not düşmüştü. Oysa bugün yine aynı mütecaviz saldırıların başrolü Ermenistan, karşısında Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’yi bulduğu için kapı kapı dolaşıp yardım dilenmek zorunda kalmıştır.
Artık Azerbaycan eski Azerbaycan değil, Türkiye eski Türkiye değil, saldırıların başladığı ilk günden itiberen Türkiye, Azerbaycan’ın her şekilde yanında duracağını dünya kamuoyu ile paylaştı.
Sarkisyanla başlayıp Paşinyanla devam eden süreçte Ermenistan kendisine bir devlet sunan Rusya’yı Soroscu küreselcilere satmıştı. Haliyle Ermenistan”ın bu tercihi Rusya tarafından tasvip edilmedi. Bu konuda dikkati çekilen Ermenistan tutum değiştirmeyince Rusya tarafından yalnız bırakıldı.
Uluslarası erk Karabağın Azerbaycan toprağı olduğunu kabul etmekle birlikte bu zamana kadar işgalin sonlandırılmasına dair olumlu bir adım atmış değil. Ermenistan saldırılarının ardından Ateşkes yapılmasına dair açıklamaların ötesine geçmeyen maslahatçı bir tutumdan başka ortaya bir şey koymamayı tercih etmektedir.
Öte yandan olanca haksızlığına rağmen propaganda savaşları ile kendini kurtarmaya çalışan Ermenistan, Türkiyenin bölgeye Suriyeden cihatçı grupları gönderdiği yalanı ile dünya kamuoyunu yanına çekmeye ve Azerbaycan’ı haklı davasından geri adım attırmaya çalışıyor. Aslında gerçek tam tersi Türkiye düşmanı PKK ve Suriye’de ki ermeni savaşçılar şu an bölgede Azerbaycan ordusu ile çatışıyorlar.
İran bildiğiniz gibi her zaman yaptığını yapmaya devam ediyor. Yani bir taraftan Ermenistan’a silah sevkederken bir taraftanda ateşkesten bahsediyor. İran, Türkiye’nin orta asya’da doğul hinterlandına ulaşmasının kendisi için bir tehdit olacağını düşündüğü için Ermenistanın yanında durmayı tercih ediyor.
Azerbaycan liderliği bir anlaşma olmayacağını, bir anlaşma yapmanın şartının, Karabağ topraklarının işgalci Ermenistan tarafından tamamen terk edilmesi olduğunu tüm dünyaya deklare etmiş bulunuyor. Bu duruşu mücadelenin kurmay zekası Türkiye’de destekliyor.
Rusya’nın zorladığı ateşkes Azerbaycanın aleyhine olacaktır. Azerbaycan 30 yıldır işgal altında tutulan topraklarını özgürleştirme fırsatını tepmemelidir. Sivil yerleşim bölgelerine saldırmaya devam eden Ermenistana en iyi cevap Karabağ azatlık mücadelesini topyekün hale getirmek ve derinleştirerek devam olacaktır.

Tarih: 14 Ekim 2020 Çarşamba    Hit: 7721
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol