24 Şubat 2020 Pazartesi   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

HEYECAN BAŞLIYOR...

 

LİGDE ikinci yarı heyecanı başlıyor. Tüm takımlar devre arasını en iyi şekilde geçirerek ikinci yarı planlarını yaptı. İkinci yarı Türk futbolunda neler yaşanacak hepimiz merakla bekliyoruz? 
Geçmiş dönemlerde Süper Lig’de 4 büyüklerin ardından Bursaspor başarılı geçirdiği sezonda şampiyonluk ipini göğüslemişti. Bu sezon Sivasspor ilk yarıdaki müthiş performansını ikinci yarıya yansıtarak şampiyonluk kupasını Anadolu’ya götürebilir. 
Sivasspor’un başarılı grafiğinin arkasında Rıza Çalımbay’ın etkisi yadsınamaz. Yıllarca Beşiktaş’ın kaptanlığı yapan Rıza Çalımbay, Sivasspor’da çok iyi bir hava yakalamış durumda. Sivasspor taraftarları da bu havanın farkında takımlarını ilk yarıdaki hiçbir maçta yalnız bırakmayan kırmızı-beyazlı futbolseverler, ikinci yarıda da takımlarının en büyük itici gücü olacak. 
Sivasspor’da takım ruhu yaratan Rıza Hoca, birlik ve beraberliğin başarıyı getireceğini en iyi bilen isimlerden biri. Bakalım Rıza Hoca ve öğrencileri ilk yarıdaki başarılı performanslarını ikinci yarıya da taşıyabilecekler mi?
Ligin uzun bir maraton olduğu herkesin malumu. Lider Sivasspor’un ardından şampiyonluk kovalayan diğer kulüplerimiz de devre arası kampları ve yaptıkları transferlerle son ana kadar Sivasspor’un ensesinde olacaklarının sinyallerini verdiler. Bakalım puan tablosunda Sivasspor’un arkasında yer alan takımlar lideri durdurabilecekler mi? Tüm bu sorularımızın cevaplarını ikinci yarı maçlarının başlamasıyla almış olacağız. 
Türkiye’de futbol çok seviliyor. Taraftarlar tuttukları takımlar için birçok fedakarlık yaparak takımlarını maçlarda yalnız bırakmıyorlar. Evinin bütçesinden ayırarak maçlara giden futbolseverler şüphesiz iyi futbol izlemek istiyor. İyi futbolun ortaya konulması için yönetimlere de hakemlere de taraftarlara da iş düşüyor. Herkes iyi niyetli olursa ortaya güzel, seyir zevki yüksek spor müsabakaları çıkacağını düşünüyorum. O yüzden herkesin görevini layıkıyla yapması gerekiyor. 
İlk yarıda çok konuşulan hakem hatalarının ikinci yarıda en alt seviyeye indirgenmesi gerekiyor. Dediğimiz gibi herkes işini en iyi şekilde yaparsa maç sonunda konuşulan tek şey müsabaka olur. Ama yok hakemler maça göre, adamına göre pozisyonları yorumlarsa maç sonu yine en çok konuşulan konuların başında gelirler. 
Hakem hatalarını en aza indirgemek için getirilen VAR sistemiyle bile hala bazı hatalar yaşanabiliyor. İkinci yarıda VAR odası hakemlerine de büyük iş düşüyor. Tartışmalı pozisyonu izlemeleri için ellerinde yeterli imkan ve süre var. Dediğim gibi yeter ki maça göre, rakibe göre yani adamına göre pozisyonlar incelenip yorumlanmasın. Hakemler de görecektir eğer böyle hatasız bir maç yönettiklerinde alkışlanan onlar olacaktır. 
İkinci yarıda tüm takımlarımıza özellikle de hakemlere iyi şanslar ve başarılar diliyorum. 

Tarih: 15 Ocak 2020 Çarşamba    Hit: 3048
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol