01 Aralık 2020 Salı   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

HER YAŞTA HER SPOR YAPILMAMALIDIR!

 

SAĞLIKLI bir yaşam için spor yapmak çok önemlidir. Ancak spor yaparken, hangi spor dalının uygun olduğunu da bilmek gerekir. Spora başlamak için her yaş ideal olmasına rağmen, her yaşta her spor yapılmamalıdır.
Çocuklar için spor
Yetişkinler kadar çocukların da spor yapmaya ihtiyacı vardır. Burada önemli olan kemik gelişimini sağlayacak sporlara çocuğu alıştırmaktır. Bazı ebeveynler, çocuklarına daha kemik gelişimi tam gelişmeden; karate, boks, binicilik gibi ağır sporları yaptırmaya çalışmaktadır. Bu yüzden ilk olarak küçük yaşlarda alıştırılması gereken uygun spor dalları bulunmalıdır.
Kız ve erkek çocukların yaşlarına göre;
• Kız ve erkek jimnastik 6 ya da 7 yaşlarında
• Artistik jimnastik 5 ya da 6 yaşlarında
• Yüzme 3 ya da 7 yaşlarında
• Kayak 6 ya da 7 yaşlarında
• Eskrim ve basketbol 7 ya da 8 yaşlarında
• Judo 8 ya da 10 yaşlarında
• Kano ve kürek 12-14 yaşlarında
• Atletizm ve futbol 10 ya da 12 yaşlarında
• Boks 13 ya da 14 yaşlarında
• Bisiklet 14 ya da 15 yaşlarında
Çocuk ya da yetişkin olsun, spora başlarken muhakkak doktor kontrolünden geçilmelidir. Belirli sağlık problemleri varsa, en uygun spor dalı seçilmelidir. Anne ve babalar çocuklarını spora başlatırken ilk olarak oyuna yönelik spor çalışmalarına çocuklarını yönlendirmelidir.
Gençler için spor
Çocukluk döneminin ardından spora başlamanın en güzel yaşı genç yaşlardır. Genç insanlar, hemen her sporu rahatlıkla yapabilir. Ancak yine de kendi vücut yapılarına uygun spor dalının seçilmesi önem kazanır.
Spor bilinçli yapılırsa faydalıdır
Sporun her dalı birbirinden farklı özellikleri taşımaktadır. Ancak her spor dalı, her vücut için uygun olmadığı gibi, bilinçli yapılmayan bir spor, vücudun dengesini bulmasından çok zarar görmesine neden olmaktadır.
Orta yaş insanlarda spor
Kırk yaş ve üzeri insanların spora başlaması olmaz diye bir şey yoktur. Her yaşta spor yapılabilir. Ancak belli bir yaşın üstüne gelmiş ve hiç spor yapmamış bir kişinin, spora başlamadan önce, sağlık durumuna bakması gerekir.
Spor yaparken yaşın hiçbir önemi yoktur. Önemli olan sağlık kontrollerinden geçtikten sonra yaşınıza ve vücut yapınıza uygun sporları tercih etmektir.
Kronik rahatsızlıklara dikkat edilmeli
Çocukların spora başlarken, iyi bir doktor kontrolünden geçmesi gereklidir. Kronik rahatsızlığı olmayan çocuklar ve spordan önce en fazla 6 ay önce doktor kontrolüne girmiş çocukların özel muayene edilmesi gerekmiyor.
Yine de EKG ve akciğer filmi, kan tahlili yaptırılarak, çocukların tetkikleri gözden geçirilmelidir. Kronik rahatsızlıkları bulunan çocuklarda ise, özellikle kas-iskelet sisteminde bazı stresler oluşturabilen spor, fizyolojik yönden sıkıntı yaşanmasına da yol açmaktadır.

Tarih: 17 Aralık 2019 Salı    Hit: 1008
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol