08 Mart 2021 Pazartesi   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

HEDİYEYİ EŞE ALIRSANIZ %15, SEVGİLİYE ALIRSANIZ %30 VERGİ VAR!

 

DEĞERLİ Paşavizyon okurları, merhaba...
Eşinize hediye alırsanız, 7.703 Türk Lirasından fazla her bir lira için % 5 ila % 15 oranında vergi ödemek zorundasınız.
Sevgilinize alırsanız, % 10 ila %30 oranında vergi ödemek zorundasınız.
Konuyu biraz açalım.
2021 yılında eşinize gönlünüzden koparak hediye olsun diye bankadan 7.703 Türk Lirasından fazla havale/eft yaparsanız bu tutarı geçen her lira için Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi ile bildirim yapıp vergisini ödemek zorundasınız. Tabi bunu sevgilinize de yaparsanız o da vergisini vermek zorunda.
Sosyal medyada havalı fotoğraf paylaşıp sevgilimden "hediye araba" diyen ünlüler çok vardır. Ya da “Kocacık bana Pırlanta almış” diye paylaşım yapan eşlerle çok karşılaşmışsınızdır. Eş ve sevgilileri bir tarafa bırakıp, babalar oğullarına bile hediye alsa oğulları da bu vergiye tabi..
İlginç bir şey söyleyeyim mi hani vergide “zamanaşımı” diye bir kavram var ya, işte burada zamanaşımı da yok. Önlem olarak;
1-Hediyeler için reklam yapmayın.
2-Banka veya havale gelecekse bu tutarda maksimum 7.703 TL olarak sınırlayın. Kalanlarını ise diğer günler alın.
3-Evli adamlar ve kadınlar  eşlerinizi de aldatmayın..
4-Bu bilgilendirme yazısı “şaka” değildir.
...
Personelinize verdiğiniz yemek kartları için dikkatli olun..
Personellere verilen yemek kartlarıyla ilgili bu özelge başvuran şirketi ilgilendirir. Ama genel bir görüş gibi vergi incelemelerinde mevzu bahis edildiği için yeni sayılır bir muktezayı paylaşıyorum.
Yemek kartlarıyla alakalı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan Kasım 2020 döneminde verilen özelge sistemi kilitleyecek türden.
Sodexho, Multinet ve diğer yemek kartlarıyla işçilere verilen yemek kartları sadece lokantalarda değil de marketlerde kullanılıyor diye 25 TL'lik istisna (2021 yılı için) uygulamadan işçiye sağlanmış menfaat gibi görülüp vergi kesintisi yapılması gerektiği belirtilmiştir. Aşağıda özelgenin son paragrafını paylaşıyorum.
...
Buna göre... (Sodexho, Multinet vs..) Anonim Şirketi’nin münhasıran yemek veren bir yer olarak değerlendirilmesi mümkün olmadığından, şirketinizde çalışan personelin yemek ihtiyacını karşılamak üzere ..... kart'a yüklenen yemek bedellerinin, Gelir Vergisi Kanununun 23’üncü maddesinin birinci fıkrasının (8) bendi kapsamında gelir vergisinden istisna edilmesi mümkün olmayıp gelir vergisi tevkifatına tabi tutulması gerekmektedir.

Tarih: 15 Ocak 2021 Cuma    Hit: 4280
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol