04 Haziran 2020 Perşembe   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

HASTA BAKICILARINIZI, TEMİZLİKÇİLERİNİZİ SGK’YA BİLDİRİN, PRİM ÖDEMEYİN-1

 

DEĞERLİ Paşavizyon okurları merhaba.
Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bir ücret karşılığı birisini çalıştırmak işverene bazı yükümler yüklemektedir.
Bu yükümlülüğün en başında çalışanların sigortalı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilmesidir.
Gerek evimizi temizleyen temizlikçiler, gerekse hastalarımıza bakan hasta bakıcılar başta olmak üzere işçi işveren ilişkisi dahilinde evlerde çalıştırılmaktadır.
Bunlar yasal olarak en geç çalışmaya başladığı tarih itibarıyla Sosyal Güvenlik merkezlerine bildirilmek zorundadırlar.
Sosyal Güvenlik Kurumu ise burada 10 günden fazla veya az çalışma olarak bir ayrıma gitmektedir. İki başvuru formu oluşturmak suretiyle SGK'ya başvuru almaktadır. Bizim konumuz ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalıştırılan işçilerle alakalıdır.
Öncelikle hangi çalışmalar ev hizmeti olarak kabul edilmektedir bunu görelim.
Hangi işler ev hizmeti sayılır ?
Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması işleri ev hizmeti sayılacaktır.
Çocuk, yaşlı veya özel bakım işinin ev hizmetinde çalışanın evinde ya da hastane, bakımevi vb. yerlerde yapılması da ev hizmeti sayılacaktır.
Aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar akraba olanların yaptıkları işler ev hizmeti sayılmayacaktır.
Ev hizmetinde ayda 10 gün ve daha fazla çalışanların sigortalılığı nasıl sağlanacak?
Evinde ayda 10 gün ve daha fazla sigortalı çalıştıranlar kolay işverenlik uygulamasından yararlanacaktır. Bu şekilde sigortalı çalıştıranlardan da 10 günden az sigortalı çalıştıranlarda olduğu gibi işyeri tesciline ilişkin işyeri bildirgesi, sigortalı tesciline ilişkin işe giriş bildirgesi, prim tahakkuk ve ödemeler için aylık prim ve hizmet belgesi, sigortalının işten ayrılması halinde düzenlenen işten ayrılış bildirgesi alınmayacaktır.
Ev hizmetlerinde ayda 10 gün ve daha fazla sigortalı çalıştıranlar “EV HİZMETLERİNDE ON GÜN VE DAHA FAZLA ÇALIŞTIRILACAKLARA İLİŞKİN BİLDİRGE” ile sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat edeceklerdir.
Bu bildirge ile işyeri bildirgesi, işe giriş bildirgesi, aylık prim ve hizmet belgesi ve işten ayrılış bildirgesi de birleştirilmiştir. Bildirgede;
Sigortalının işe giriş tarihi,
Sigortalıya ödenecek ücrete göre belirlenecek günlük kazanç,
Sigortalının ayda kaç gün çalışacağı,
Ev hizmetinde çalışma nedeni bilgileri bulunmakta olup sigortalı ve işveren tarafından imzalanıp çalışmanın başladığı ayın sonuna kadar kuruma verilmesi gerekir.
Bir sonraki sayımızda hangi işçilerin 18 ay boyunca primlerini teşvikli olarak bildireceğinizi açıklayacağım.
Bizi takipte kalın, hoşçakalın...

Tarih: 17 Eylül 2019 Salı    Hit: 882
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol