04 Ağustos 2021 Çarşamba   

HAMSİ AVI 10 GÜN YASAK!

HAMSİ AVI 10 GÜN YASAK!
 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz'de avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki balıkların oranında yaşanan artış nedeniyle 10 gün boyunca hamsi avına yasak getirdi. Bu gece itibarıyla başlayacak olan yasak 20 gün daha uzatılabilir.
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Karadeniz'in büyük bir bölümünde avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki balıkların oranında artış olduğu ve et verimlerinin de oldukça düşük olduğu tespit edildiği vurgulandı.

"YAŞANAN DURUM GELECEK YILLARI OLUMSUZ ETKİLEYECEK"
Açıklamada, "Son günlerde yapmış olduğumuz gözlemlerde ve araştırma kuruluşları tarafından yapılan izleme çalışmalarında, Marmara Denizi'nde ve İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinin batısındaki hamsi stoklarında balığın biyolojisi açısından bir olumsuzluk bulunmadığı ancak, İstanbul Boğazı'nda ve Karadeniz'in büyük bir bölümünde avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki bireylerin oranında artış olduğu ve et verimlerinin de oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Yaşanan bu durumun, gelecek yılların hamsi stoklarına ve anaçlarına olumsuz etki edeceğinden dolayı balıkçılık yönetimi açısından acil bir önlem alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır" denildi. 

"YASAK 20 GÜN DAHA UZATILABİLİR"
İstanbul Boğazının tamamı ile Karadeniz'de İstanbul İli Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu'ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularda 08 Ocak 2021'den itibaren her türlü av aracıyla ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulduğunun belirtildiği açıklamada "Bu süre içerisinde bakanlığımızca yapılacak gözlem ve incelemeler neticesinde hamsi balıklarının biyolojisinde bir düzelme olmaması halinde, 10'ar günlük periyotlarla 20 gün daha hamsi avcılığı durdurulabilecek olup, konuya ilişkin gerekli hassasiyetin gösterilerek kontrol ve denetim faaliyetleri yapılacaktır" ifadelerine yer verildi. 

GÖNÜL RAHATLIĞIYLA HAMSİ YİYEMEDİK
Karadeniz'de avlanan balık miktarının giderek azalması ve olumsuz hava şartları tezgahlardaki fiyatlara da yansıdı. 1 Eylül’de başlayan av sezonu devam ederken, özellikle Karadeniz’de avlanan balık miktarının her geçen gün azalması balık fiyatları bir türlü düşmedi. Vatandaşlar havaların soğumasıyla birlikte özellikle hamsinin fiyatlnın düşmesini beklerken, bu kez de olumsuz hava şartları nedeniyle balıkçılar denize açılamayınca fiyatlar yükseldi. Buna son olarak tutulan balıkların boyutunun küçük olmasıyla kış sofralarının vazgeçilmezlerinden hamsiyi gönül rahatlığıyla yemek bu sene hayal oldu. Gelecek seneler için de tehlike çanları çalmaya başladı.

Tarih: 07 Ocak 2021 Perşembe    Hit: 4774

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol