25 Mayıs 2019 Cumartesi   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

GELECEĞİMİZ SPORLA KURTULUR...

 

DÜNYA’da sporda büyük başarılar ile boy gösteren ülkeler bu tabloya çok uzun uğraşlarla gelmekteler. 
Bu devletler dünyada en büyük tanıtım aracı olan sporu bir devlet stratejisi olarak görmekte ve bu nedenle 15-20 yıllık uzun vadeye dayalı planlar hazırlayarak yola koyulmaktadırlar. Ülkemizde beden eğitimi dersleri okullarda haftada 2 saat iken, dünyada sporda büyük başarı kazanan ülkelerin eğitim müfredatlarındaki beden eğitimi dersi uygulamaları ise şöyle: Rusya, Amerika, İngiltere haftada 8 saat, Almanya, Fransa, Japonya 7, Kore, Ukrayna, İsveç 8, Finlandiya, Norveç, Danimarka ise 6. Evet bu ülkelerde okullarda beden eğitimi dersi haftada belirtilen saatler kadar uygulanmaktadır. O zaman buna göre ya dünya ülkeleri büyük yanlışta ya da biz. Açıkçası Türkiye olarak biz büyük bir yanlış içindeyiz. 80 milyonluk dev nüfusun yüzde ellisi 35 yaşın altında ve en az on beş milyonu da spor çağında olan bir gençliğimiz var ama ne yazık ki haftada iki saat beden eğitimi dersi koyarak onların sağlıksız bir şekilde yetişmelerine zemin hazırlıyoruz. Ayrıca meslek liselerinden de beden eğitimi derslerini kaldırarak hata yapıyoruz. Bu da sporumuzun  geleceği için iyi sinyaller vermiyor.
Evet, genç nesli spora yönlendirmek için yapılacak şeyler net olarak bellidir aslında. 1- Sporu okullara yaymak. 2- Okullarda branşlaşmak. 3- Alt yapıyı her branş için muazzam kurmak. 4- Tv’de eğitici programlar ile gençleri spora teşvik edecek yayınlar yapılması. 5- En az 15-20 yıllık uzun vadeye dayalı planlar ile hareket etmek. 6- Dünya sporunu çok iyi bilen, dil bilen, mesleğinde uzman olan teknik adamlar yetiştirmek. 7- Sporu toplumun her kesimine yaymak. 8- Sporu çok ciddi bir devlet politikası haline getirmek. 9- Bilhassa alt yapıda mesleğinde en üst düzeyde olan teknik adamları görevlendirmek. 10- Ve tabiki çok ciddi ve disiplinli bir şekilde çalışmak gibi hususları sayabiliriz. 
Son söz olarak: Spor gibi büyük kitlelere hitap eden bir hadiseye gençliğimizi yönlendirmek, okullara sporu yaymak zorundayız. Aksi takdirde günü kurtarmak için devşirme sporcular ile kendimizi avutup dururuz. 
***
Bayrampaşasporumuz play-off’lara kalarak yine büyük bir başarıya imza attı. Kulüp Başkanı Yalçın Sırakaya’yı, yönetim kurulunu, teknik ekibi ve oyuncuları gönülden kutlarım. Play-off’larda yarı finalde Kemer’i geçip, finale adını yazdıran tarafın Bayrampaşaspor olacağını düşünüyorum. Şimdiden başarılar...

Tarih: 20 Mayıs 2018 Pazar    Hit: 2280
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol