19 Haziran 2019 Çarşamba   

G.O.PAŞA’DA KADINLAR GÜNÜ

G.O.PAŞA’DA KADINLAR GÜNÜ
 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin düzenlediği konser ile kutlandı. İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın da katıldığı programda Gaziosmanpaşalı kadınlar keyifli vakit geçirdi.
Gaziosmanpaşa Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen programda "Rumeli Orhan ve Kemal Kardeşler, Gaziosmanpaşalı kadınlarla bir araya geldi. Rumeli türküleri, roman havası, damat halayı gibi eserlerin seslendirildiği programda kadınlar doyasıya eğlendi.
Toplumsal değişimlerde en büyük aktörün kadınlar olduğunu dile getiren Başkan Usta: "Herkesin hayatını süsleyen ve hepimizin hayatına anlam katan başta annelerimiz olmak üzere tüm kadınların gününü kutluyorum. Toplumsal değişimlerde en büyük aktör sizlersiniz. Bizler şehirleri sizin fikrinizi alarak geliştiriyoruz. Şehirlere ruhunu ve sevgisini veren kadınlarımızdır. 'Biz şehri değiştirmekten, dönüştürmekten anlamayız' demeyin. Sizin yetiştirdiğiniz evlatlar dünyayı değiştirirken siz bir şehri değiştirecek iradeyi ortaya koyamayacağınızı düşünmeyin. Desteğinizle yanımızda olduğunuz sürece geçmişte Çanakkale ruhuyla başlayan, 15 Temmuz'da yine kadınlarımızla milletin iradesini ortaya koyan bir anlayış ile bundan sonra önümüze çıkacak olan her türlü engeli aşmakta endişemiz olmayacaktır. Bizim, tarih yazan hanımefendilerimizi unutmamız mümkün değildir. Değişimin ve gelişimin öncüsü olan kadınlarımız tarihimizin de öncüsü olmaya devam edecektir. Artık Türkiye değişiyor, yaşam değişiyor, hayata bakış açısı değişiyor. Gönülleri fetheden kadınlarımızla gönül köprülerimizi kurarak daha güçlü bir şekilde hep birlikte yarınlarımızı en iyi şekilde inşa edeceğimize yürekten inanıyorum" dedi.

Başkan Usta: Kültür ve Sanatı en iyi geliştiren kadınlarımızdır
Gaziosmanpaşa Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi'nin 60 farklı branşta verdiği eğitimlere katılan Gaziosmanpaşalı kadınların dönem sonu eserleri 'Geleneksel El Sanatları Sergisi'nde görücüye çıktı. Çeyiz ürünleri, yöresel el nakışları, dekoratif ev aksesuarları, geri dönüşüm malzemelerinden yapılan çantalar  başta olmak üzere toplamda 1.500 ürünün sergilendiği 2018-2019 dönemi Geleneksel El Sanatları Sergisi'nin açılışını Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta yaptı.
2 hafta boyunca ziyaretçilerine açık olacak serginin açılışında konuşan Usta: "Biz bir yandan toplumda değişim ve dönüşümün öncülüğünü yaparken bir yandan da hanımların ilçemizde kendi yeteneklerini ortaya çıkarmalarını, kendi eserleriyle hem kendilerini geliştirecek hem de kendilerine katkı sağlayacak imkânları onlara vermeye çalışıyoruz. Her yaptığımız projenin bir öncekinden daha iyi olmasına gayret gösteriyoruz. Buradaki amacımız, kadınların vaktini verimli değerlendirmeleri, aynı zamanda yetenekleriyle ortaya çıkan eserleri de alıcıyla buluşturarak kendilerine ekonomik katkı sağlanmasıdır. Bu kapsamda satış ofislerimizi sizin hizmetinize açtık ve orada 500 hanımefendiye istihdam sağlıyoruz. Biz sadece şehirde donatıları, yolları, parkları yapmıyoruz, esas olan şehirlerin kültürel sorumluluk noktasındaki değişimini kadınlarla birlikte yapıyoruz. Bu, bizim yaptığımız binalardan daha anlamlı ve daha önemli. Toplumları ayakta tutan onların güçlü medeniyetidir. Bizi bu güne getiren güçlü medeniyetimizdir. İşte o medeniyeti ayakta tutan kültürümüzdür, sanatımızdır. Kültür ve sanatı da en iyi geliştiren, en iyi dönüştüren kadınlarımızdır" dedi.

Tarih: 07 Mart 2019 Perşembe    Hit: 2686

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol