02 Nisan 2020 Perşembe   

Ercan GÜL / Eski futbolcu / Sportmence

FUTBOLDA ÇALIŞTAY TOPLANTISI

 

TÜRK futbolu nasıl kurtulur, nasıl düzlüğe çıkar? Düşüncesiyle yapılan çalıştay toplantısı gerçekleştirildi.
Gençlik ve Spor Bakanımızın öncülüğünde milletvekilleri ile Süper Lig ve alt liglerdeki kulüp başkanlarının yoğun katılım gösterdiği çalıştayda futbolun içinden gelen ve üç büyük kulüpte de oynayan ender futbolcular arasında yer alan MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın birkaç önerisinden bahsedeceğim. 
Sancaklı, çalıştayda kulüplerin ekonomik dengelerine vurgu yaparak önümüzdeki bir iki sene içerisinde transfere gereksiz para harcanmaması gerektiğini ve bunun taraftara uygun bir dille anlatılması gerektiğinden söz etti. 
Kulüpler iflas noktasına gelince taraftar takımlarında görmek istediği yıldız isimleri tribünlerde haykıramaz, kulüplerine öneremez hale geldi. Kombine alarak takımlarını yalnız bırakmayan bunun yanı sıra kulübün lisanslı ürünlerini alarak tuttuğu takıma destek olan taraftarlar doğal olarak sahada iyi futbol izlemek istiyor. Fakat kulüplerimizin ekonomik olarak çıkmazda oluşu taraftar ve kulüp yönetimlerini karşı karşıya getiriyor. 
Öncelikle kulüplerin taraftarlarına önümüzdeki 1-2 sene transfer yapamayacağını anlatması gerekiyor. Kulüp başkanları samimi bir şekilde taraftarlarının karşısına çıkıp mevcut ekonomik dönemi anlatarak taraftarlarından sabır istemekten başka şansları yok. Taraftarlar zaten kulüplerine gönülden bağlı olan insanlar. Başkanlarının söylediklerine, önerilerine muhakkak hak vereceklerdir. 
Bunun yanı sıra bence Avrupa’ya da bir süre ara vermek gerekiyor. Zaten pek bir başarı gösteremeden ilk turda eleniyoruz. 
Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önderliğinde çıkacak olan kanunların federasyonun önüne koyulması gerekiyor. Federasyonun da bu kanunları kulüplere uygulatması gerekiyor. Bu yasalara uymayan kulüpler hakkında gerekli işlemler yapılmalı. 
Türkiye’de bulunan futbol kulüplerinin başkanlığına talip olan insanların bir kere kendilerinden ziyade 100 yıllık camiaları düşünerek hareket etmeleri ve aday olmaları gerekiyor. Her kim sadece kendi vizyonu için kulüplerimizin başkanlık koltuğuna göz dikiyorsa bilin ki o başkan ve yönetiminden hayır gelmez. Başkanlık koltuğuna aday olacak olan isimler o dönemden, o dönemin borçlarından sorumlu olacak olan kişilerdir. Ben başkan olayım da tutunamazsam ceketimi alır giderim düşüncesiyle kulüp yönetilmez. 
Bizim ülkemizde futbolumuzu bine yakın insan yönetiyor. Bu 1000 kişi içerisinde futbolun içinden gelen insan sayısı yok denecek kadar az. Tabii yanlış burada başlıyor. Çünkü, başkanlar eski futbolculardan akıl almayı sevmedikleri gibi bu isimleri yönetimlerine de almıyorlar. 
Burada sayın vekilimize TFF başkanlığı için çok telefon ve mail geldiğini belirtmek isterim. Sancaklı TRT Spor’daki programda bu görev için adının geçtiğini fakat, milletvekili olduğundan dolayı TFF başkanlığı yapamayacağını söyledi. 
Bizler futbolseverler olarak ileride mutlaka kendisini bu görevde görmek isteriz. Taraflı, tarafsız herkesin beğenisini kazanacağından eminim. 
Futbolumuzun daha güzel günler görmesi dileğiyle…

Tarih: 14 Şubat 2020 Cuma    Hit: 1151
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol