11 Ağustos 2020 Salı   

EYÜPSULTAN’DA ONLİNE RAMAZAN

EYÜPSULTAN’DA ONLİNE RAMAZAN
 

Eyüpsultan Belediyesi, Onbir Ayın Sultanı Ramazan ayında birbirinden güzel programları sosyal medyadan vatandaşlarla buluşturacak.
Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde kalan binlerce Eyüpsultanlı, haftaiçi her gün iftardan önce iki saat boyunca sosyal medyada yayınlanan programları izleme şansı bulacak.
Ramazan'ın ilk günü olan 24 Nisan Cuma günü saat 18:30'da sosyal medyadan canlı olarak yapılan programın konukları, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve İstanbul Müftü Yardımcısı Musa Bilgiç oldu.

Köken: Bu virüsten insanlık mutlaka dersler çıkaracaktır
Sohbet programı Abdurrahman Bozan hocanın Kuran-Kerim tilavetiyle başladı. Bütün İslam aleminin mübarek Ramazan ayını kutlayarak söze başlayan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken “Bu Ramazanımızı yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen en iyi şekilde değerlendirip bayrama da ortak alanlarımızı kullanabileceğimiz en mutlu şekilde girmemiz lazım. Bu virüsten insanlık mutlaka ders alıyordur. Kıymetini bilmediğimiz şeylerin elimizden çok kolay alınabildiğini gördük. Bu Ramazan'ın kurtuluşa vesile olmasını da temenni ediyorum” dedi. Koronavirüs nedeniyle ilçede tüm önlemleri arttırdıklarını belirten Köken, “Son 15 günde yoğun bir tempoyla çalışarak, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını Ramazan başlamadan bitirmiş olduk. Şimdi münferit ihtiyaçlara cevap verecek bir ekip oluşturduk. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı engeli nedeniyle onların ihtiyaçlarını karşılayacak bir ekip kurduk” diye konuştu.


Bilgiç: Evlerimizi mescide çevirelim, zekat verelim
İstanbul Müftü Yardımcısı Musa Bilgiç ise sohbet programında koronavirüs nedeniyle insanların evlerinde olduğunu belirterek, “Bu ayı eğitim ayı olarak değerlendirelim. Krizleri fırsata çevirebiliriz. Mahrumiyetleri nimete dönüştürebiliriz. Hadis-i Şeriflerde buna değiniliyor. Mümin için yer yüzünün her noktası mescittir. Bize her yer camidir, ibadet yeridir. İbadet arzusu duyan her kardeşimiz evini mescide çevirebilir. Evde olmamız münasebetiyle gündüzümüzü oruç tutarak değerlendirelim. Geceleri de teravih namazı kılarak değerlendirebiliriz. Fakiri, fukarayı unutmamalıyız. Zekat Allahın koyduğu ilk sosyal sigortadır. Zekat vermeyi unutmamalıyız"dedi.


Online Ramazan etkinlikleri
Eyüpsultan Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından hafta içi her akşam saat 18:30’da gerçekleştirilecek canlı yayınlarda, Kuran-ı Kerim tilaveti, söyleşiler, tasavvuf dinletisi, çocuklar için Karagöz Hacıvat gösterisi yer alacak.
Belediyenin sosyal medyadaki Ramazan Özel programlarında “Eyüpsultan’ın Değerleri” bölümü de büyük ilgi çekecek. Bu bölümde Eyüpsultan’daki sembol olan mekanlar ve kişiler tanıtılacak.
Sosyal medya yayınlarında, geleneksel Türk mutfağının muhteşem lezzetleri de yer alacak. Dünyaca ünlü Gaziantep’in yöresel yemekleri, usta aşçıların anlatımıyla yayınlanacak.
Belediyenin Ramazan boyunca gerçekleştireceği sosyal medya canlı yayınlarında yarışmalar da düzenleyecek. Aylardır Eyüpsultanlıların ilgi odağı olan Bil Kazan yarışma programı Ramazanda da devam edecek ve katılanlara sürpriz hediyeler kazandıracak.

Tarih: 25 Nisan 2020 Cumartesi    Hit: 1999

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol