10 Aralık 2019 Salı   

EYÜPSULTAN’DA MODERN KURBAN ALANI

EYÜPSULTAN’DA MODERN KURBAN ALANI
 

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Eyüpsultan Belediyesi hazırlıklarını tamamladı.
Eyüpsultan Belediyesi, vatandaşların kurbanlıklarını daha hijyenik bir ortamda, kargaşadan uzak kestirebilmeleri amacıyla Kemerburgaz’a 25 bin metrekarelik alana yüksek kapasiteli modern bir kurbanlık satış ve kesim alanı kurdu.
Yaklaşık 4 bin hayvan kapasitesi bulunan ve 100 çadırın yer aldığı alanda, hem satıcılar hem de kurbanlık hayvan almaya gelen vatandaşlar için mescit, kafeterya, banyo ve piknik alanı gibi yerler oluşturuldu.
Buraya gelen kurbanlıklar önce veteriner kontrolünden geçiriliyor, kulak küpeleri, belgeleri ve sağlık raporları kontrol ediliyor.

KÜÇÜKBAŞ KURBANLIKLARIN KESİMİ ÜCRETSİZ
Eyüpsultan Belediyesi’nin yaptığı alanda 3 büyükbaş, 1 de küçükbaş kesim alanı bulunuyor. Avrupa Birliği standartlarına uygun 4 ayrı kesim merkezinde günde 700 kesim yapılabilecek. Eyüpsultan Belediyesi küçükbaş kurbanlıkların kesimlerini ücretsiz olarak gerçekleştirecek.
Eyüpsultan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Ümit Bardakçı, Eyüpsultan Belediyesi Kemerburgaz Kurban Satış ve Kesim Alanı’nda yapılan çalışmaları anlatarak, şunları söyledi: “Öncelikle kurbanlık hayvanlar buraya araçlarla nakil edildiğinde araçlardan indirilirken evrak kontrolü ve hayvanın dış muayenesi yapılıyor. Bunun dışında padoklara alınıp genel kontrolleri yapılıyor. Ayrıca hayvanlar burada düzenli olarak kontrolden geçiyor ve bu kontroller sırasında herhangi bir hastalıktan şüphelenirsek hayvanı ayrı bir bölümde müşahede altına alıyoruz. Hayvanın kurbanlığa uygun olup olmadığı kontrolünü yapıyoruz. Herhangi bir hastalığı var mı, ağzından veya burnundan akıntısı var mı, yaşı uygun mu değil mi, İslami açıdan kurban için uygun mu bunların tespitini yapıyoruz.”
Veteriner Hekim Ümit Bardakçı, ayrıca düzenli olarak alanın ilaçlanmasının yapıldığını da sözlerine ekledi.
Büyük baş kurbanlıklarının satış fiyatları 8 bin lira ile 20 bin lira arasında değiştiği öğrenildi.  
Eyüpsultan Belediyesi Veteriner Hekimleri, hem satış hem kesim aşamasında alanda olacak.
26 Temmuz tarihinden itibaren satış alanına getirilen kurbanlıklar 27 Temmuz’dan itibaren satışa sunulmaya başlandı.

 

Tarih: 01 Ağustos 2019 Perşembe    Hit: 1258

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • Burhan Kahveci   03/08/2019 09:22:56

    Açılışta oradaydım.Düzenli temiz be geniş yolları var.Çay içme bahçesi var.Güzel bir yer.Emeği geçenlere teşekkürler...