09 Ağustos 2020 Pazar   

EYÜPSULTAN’DA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

EYÜPSULTAN’DA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ
 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve vatandaş sağlığını tehdit eden koronavirüse  karşı hükümetin aldığı geniş kapsamlı tedbirlerin yanı sıra Eyüpsultan Belediyesi de bir dizi önlem alarak ortak kullanım alanlarında ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları gerçekleştiriyor.
Eyüpsultan Belediyesi, parklarda yapılan ilaçlama ve dezenfekte işleminin ardından, Bilgi Evleri, Gençlik Merkezleri, ilçede bulunan Milli Eğitime bağlı okullarda, camilerde, Eyüpsultan Meydanı'nda, ilçede hizmet veren dolmuş ve taksilerde dezenfekte ve ilaçlama başlattı.
Hastalıkların en çok yayılma riski taşıdığı ortak kullanım alanları olan yerler, özel kıyafetli personel tarafından püskürtme yöntemiyle ilaçlanarak virüslere karşı dezenfekte edildi.

EYÜPSULTAN CAMİİ AVLUSU, MEYDAN, OKULLAR VE CAMİLERDE DEZENFEKTE İŞLEMİ 
Bu kapsamda ilk olarak Eyupsultan'daki parklar, Alibeyköy ile Akşemsettin Bilgi Evi'nde ve Kemerburgaz Merkez Camii'nde Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından dezenfekte ve ilaçlama işlemi gerçekleştirildi. Kemerburgaz Merkez Camii'nde yapılan dezenfekte işlemi ardından Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kapsamlı bir temizlik yapıldı.
Eyüpsultan Camii avlusu de yine ekipler tarafından dezenfekte edildi.
Çocukların sağlıklı bir ortamda eğitimlerine devam edebilmeleri ve vatandaşların daha hijyenik bir ortamda ibadetlerini yerine getirebilmeleri için dezenfekte işlemi bilgi evleri, okullarda, parklarda ve camilerde periyodik olarak yapılmaya devam edilecek. 

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI VE TAKSİ DURAKLARI DEZENFEKTE EDİLDİ
Eyüpsultan Belediyesi, vatandaşların toplu taşımada yoğun olarak kullandığı ulaşım araçlarında dezenfekte işlemleri gerçekleştirdi. Bu kapsamda Yeşilpınar son durakta bulunan Yunus Emre - Şişli, Şişhane hattı, Karayolları ve Aksaray hatlarında hizmet veren minibüslerde yolcuların oturduğu koltuklar ve tutamaçlar dezenfekte edilerek, ekipler tarafından detaylı bir şekilde temizlendi.
Dezenfekte çalışmaları ilçede bulunan taksi duraklarında da gerçekleştiriliyor.

BELEDİYE HİZMET BİNASI DEZENFEKTE YAPILDI
İlçe genelinde gerçekleşen tüm bu çalışmalarla birlikte Eyüpsultan Belediyesi Hizmet Binası da ekipler tarafından dezenfekte edildi. Hem işlem yapmak için belediye hizmet binasına gelen vatandaşların hem de çalışanların sağlığını korumak amacıyla hizmet binasının tüm katları en ince ayrıntısına kadar detaylı bir şekilde ilaçlanarak büyük bir titizlikle temizlendi.

EYÜPSULTAN CAMİİ GİRİŞLERİNE DEZENFEKTAN CİHAZI 
Eyüpsultan Belediyesi Eyüpsultan Camii girişlerine dezenfektan cihazı koydu.
Eyüpsultan Camii'ne, yurdun dört bir yanından hatta dünyanın farklı ülkelerinden ziyaretçiler geliyor. Özellikle Cuma namazı esnasında cami içerisi ve avlusu müminlerle dolup taşıyor.
Cihazlar, bu yoğunluk sebebiyle virüsün yayılmasını engellemek için vatandaşların kullanımına sunuldu.

ECZANELERE DENETİM YAPILDI
Eyüpsultan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kolonya ve dezenfektan fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarına yönelik 60 eczane ve ecza deposu denetlendi.
İstanbul Valiliğinden alınan talimatla Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında, haksız ticari uygulamaların önüne geçilebilmesi ve tespiti amacıyla Ticaret İl Müdürlüğü talimatıyla, Eyüpsultan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri denetim gerçekleştirdi.
Eyüpsultan'da hizmet veren eczaneler ve ecza depoları denetlendi. Özellikle maske ve kolonya fiyatlarındaki değişiklikler denetlenerek vatandaşın mağdur edilmesi önlendi.
Denetim yapılan işletmelerin evrakları incelenmek üzere Ticaret Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlıkça fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen işletmelere ceza kesiliyor.

VATANDAŞLAR YÜKSEK FİYATLARA KARŞI NE YAPABİLİR?
Vatandaşlar fahiş fiyat artışı yaptığını düşündüğü esnafı Alo 175 Tüketici Danışma Hattını arayarak ihbar edebilir.

Tarih: 14 Mart 2020 Cumartesi    Hit: 1730

Fotoğraflar
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol