08 Mart 2021 Pazartesi   

EYÜPSULTAN’A YENİ MÜJDELER

EYÜPSULTAN’A YENİ MÜJDELER
 

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından belediyenin sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan "Eyüpsultan Gündemi" programına katıldı.
İlgili birim müdürlerinin de katıldığı programda hazırlanan yeni projeler, gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgiler aktaran Başkan Deniz Köken vatandaşlardan gelen soruları da yanıtladı.
Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden Mehmet Aktaş'ın sunduğu programa Başkan Deniz Köken'le birlikte, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Uysal ve Eyüpsultan Belediyesi birim müdürleri de katıldı.
Başkan Deniz Köken programda ilçenin Karadeniz sahilinde bulunan Çiftalan Mahallesinde inşaatına başlanan plaj ve Gençlik Kampı projeleri ile ilgili bilgiler paylaştı.

İKİ MUHTEŞEM PROJE HAYATA GEÇİYOR
"Bizim ilçe olarak Karadeniz'e sahilimiz var ama ne ilçemizin haberi var ne de İstanbul'un haberi var. Oranın bir bölümünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığından aldık. Şu anda oradaki bir koyu, plaj ve kamp merkezi yaparak, hem gençlerimizin hem Eyüpsultanlı hanımefendilerin hizmetine sunacağız" diyen Deniz Köken, "Burada doğal olarak bir oluşum vardı. Biz orada denizi biraz daha içeri çekerek denizden havuz oluşturduk. Bu alanda arkada sosyal tesis olacak, yan tarafta da gençler için kamp merkezi olacak. Tamamen doğal bir mekan, biz orayı kullanılabilir ve risksiz alan haline getireceğiz" diye konuştu. 
"Gençleri kamp yaptırırken arada ailelerle de buluşturacağız" diyerek müjdeyi veren Başkan Deniz Köken, "Anne ile kızı alacağız, baba ile oğlu alacağız. Engelli çocuklarımızı aileleri ile beraber ağırlayacağız. Bu önümüzdeki yaza ancak plaj bölümü, küçük bir sosyal tesis ve giyinme kabinleri yetişir. Bir daha ki seneye de kamp merkezimiz hazır hale gelir İnşallah" dedi.
Çiftalan Mahallesi sahilinde 5 bin metrekarelik kamp ve 5 bin metrekarelik plaj alanı düzenlemesi ile aynı anda 200 kişiye kamp yapabilme imkanını sunan projeler dahilinde spor alanları, sanat ve beceri atölyeleri, çeşitli etkinlik alanları, macera parkı, toplantı salonları yer alacak.

TEKNOLOJİ DENEYİMLEME MERKEZİ GELİYOR
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, vatandaşlardan gelen soruları içtenlikle yanıtlarken, birim müdürleri de müdürlükleriyle ilgili gelen soruları canlı yayında yanıtlayarak vatandaşları bilgilendirdi.
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, gelişen teknoloji ve yeniliklerin belediye tarafından yakından takip edildiğini, en yakın zamanda teknoloji deneyimleme merkezinin gençlerin kullanımına alınacağının müjdesini vererek şunları söyledi: "Bilim merkezi bir proje. Bilim merkeziyle ilgili Osmanlı Parkın içindeki Uzay Evi merkezimizi büyütüp orada deneyimleme merkezi oluşturacağız. Asıl başka bir şey daha yapıyoruz. Teknoloji deneyimleme merkezini, Bahçeşehir Üniversitesiyle birlikte beraber yapıyoruz. Kemerburgaz girişindeki eski Yaşamkent'i aldılar. Oraya Teknopark yapacaklar. Teknoparkın içinde şu anda bizimde Eyüpsultan'daki gençlerimizin teknoloji deneyimleme merkezinden yararlanmasıyla ilgili bir protokol hazırlıyoruz. Yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Oraya tabelamızı asacağız. Eyüpsultan'da kendini geliştirmek isteyen gençleri bu imkanlarla buluşturacağız."

7 YENİ OKULUN 2’SİNİN İNŞAATI BAŞLADI
Büyük ilgi gören canlı yayına toplamda 2 bine yakın soru geldi. Canlı yayın süresi yetmediğinden dolayı cevaplanamayan sorular, yayın sonrası ilgili müdürlüklere iletildi.
Eyüpsultan ilçesinde ihtiyaç olan okul talebinin hızla yerine getirildiğini anlatan Başkan Deniz Köken, 7 okul projesinden 2'sine başlandığını söyledi. Topçular ve Düğmeciler Mahallelerinde yaşanan okul sorunuyla ilgili gelen bir soruya yanıt veren Deniz Köken, "Düğmeciler, Topçular'da park yapacak alan arıyorum, okul yapacak alanı nasıl bulacağım. Bunu bilmek lazım çünkü tamamen sıkışmış durumda bir yapı. Bu bölgemizle ilgili en azından 7 tane okulun 2'sini başlattık. İlkini Göktürk'te bir diğerini Yeşilpınar'da başlattık. Şimdi yıkılmış olan Refhan Tümer yapılacak. Eyüp İmam Hatip 72 derslik olarak yeniden yapılacak. Bu bölgenin tamamında şimdi Havuzbaşı'nda büyükşehir, maliye hisselerinin olduğu, Gaziosmanpaşa'ya çıkarken ki bölgede aslında okul alanı var orada. O bölgenin hem imarını çözüp hem de okulu da oraya sıkıştırdığımızda orada bir okul kazanmış olacağız. Hangi boşluktan ne çıkarabilirsek okul yapacağız. Düğmeciler ve Topçular'da lise yapacak bir alanımız yok" dedi.

ALİ KUŞCU UZAY EVİ, BİLİM MERKEZİ OLACAK
Canlı yayın sırasında, Ali Kuşçu Uzay Evi'nden daha önce eğitim aldığını ve çok memnun kaldığını belirten üniversite öğrencisi bir genç, Başkan Deniz Köken'e öncelikle teşekkür ederek, "Daha büyük uzay evleri gelecek mi?" sorusunu yöneltti.
Başkan Deniz Köken soru üzerine, "Orasıyla ilgili çalışmamız devam ediyor. Orası bizim için çok özel bir yer. Eyüpsultan'ın toplama merkezi. Birkaç üniversitenin desteğiyle orayı küçük bir bilim merkezi haline getireceğiz. Gençlerimiz okuldan çıktıktan sonra gelecek orada deneyimleme yapacak" yanıtını verdi.

ENGELLİLER İÇİN YENİ PROJELERİMİZ OLACAK
Yeni projeleri anlatan Başkan Deniz Köken, engelli vatandaşlar için de çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. 
Bir vatandaşın "ESER dışında özel çocuklar için bir projeniz var mı? Atla ve havuzda fizyoterapi gibi çalışmalarınız olacak mı" sorusunu yanıtlayan Başkan Deniz Köken, şu açıklamalarda bulundu: "Fiziksel engelliler için kapsamlı bir merkez kurmak, bir ilçe belediyesini aşar ama Gaziantep'te böyle bir çalışma yaptık ve çok da güzel oldu. Terapi havuzu yaptık ve bir hayli de işlevseldi. Bizim Kemer'deki rehabilitasyon merkezini fiziksel engellilerin de kullanabileceği, fizyoterapinin de olacağı bir hale getirmemiz lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor"

ESMEK’LERİN SAYISI ARTACAK 
Programda üretici ile tüketiciyi buluşturan ESMEK'lerin (Eyüpsultan Mesleki Eğitim Kursları) sayısını arttıracaklarını ifade eden Başkan Deniz Köken, şunları söyledi: "İSMEK'ler kapanınca ESMEK kurslarımıza yoğun bir talep oldu. Pandemi döneminde hizmetlerimizi biraz daha kademeli olarak vermeye devam ettik. Şimdi ise uzaktan eğitim alma imkanı olan bazı branşlarımızda eğitim veriyoruz. İnşallah pandemi sona erdiğinde dört olan merkezimiz sayısını artırmak suretiyle bütün hanımefendileri ESMEK'lerde ağırlamaya devam edeceğiz."

YAŞAYAN KÜTÜPHANELER GELİYOR
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, ilçedeki vatandaşlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, gençleri ve çocukları okumaya teşvik etmek, araştırma yapabilecekleri ve ders çalışabilecekleri, boş vakitlerini değerlendirebilecekleri bir alan oluşturmak amacıyla, Eyüpsultan Merkez'de kütüphane açıyor.
"Kütüphane konusu bizim için çok önemli, Eyüpsultan'da dört bölgemizde de büyük kütüphaneler yapacağız" diyen Başkan Köken, Eyüpsultan Belediyesinin ek hizmet binası olarak kullanılan tarihi Sarı Konak'ı kütüphaneye dönüştürüyor.
Girişte yer alacak olan kitap kafesi, 10 bin kitaplık kütüphane ve araştırma merkezi, ders çalışma alanları, ferah kitap okuma ve toplantı salonları, 140 kişilik oturma kapasitesi ile 181 metre karelik alana sahip olacak olan kütüphane vatandaşlara sakin ve huzurlu bir ortamda kitap okuyup araştırma yapabilecekleri bir ortam sunacak.
Eyüpsultan'da yaşayan herkes için 7/24 açık "Yaşayan Kütüphane" projesi kapsamında kurulacak olan kütüphaneler, özellikle gençler, ev hanımları ve çocuklar daha sonra da bilgiye erişim ihtiyacı olan herkes için tam bir yaşam alanı olacak.
Yaşayan Kütüphaneler zengin kitap koleksiyonu, güncel elektronik kaynaklar, seçkin süreli yayınlar, nezih çalışma alanları, ferah okuma salonları ile anaokulundan üniversiteye, ev hanımından öğretmene Eyüpsultan'da yaşayan her kullanıcıya hitap edecek.

KEMERBURGAZ’DAKİ PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR
Eyüpsultan Belediyesi sosyal medya hesabı üzerinden canlı olarak yayınlanan "Eyüpsultan Gündemi" programında belediyenin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren, yeni projeleri anlatan Başkan Deniz Köken, Kemerbugaz'da yapımı devam eden ve yapılması planlanan yatırımlarla da ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Sivil Savunma Binası'nı restore ederek kitap kafeye dönüştürdüklerini belirten Başkan Deniz Köken, çalışmaların devam ettiğini, yakın zamanda gençlerin hem kitap okuyup, hem de çay ve kahve içecekleri bir ortama kavuşacaklarını söyledi.
Kemerburgaz'a bir de "Matematik Evi" açacaklarını, tüm çalışmaların tamamlandığını dile getiren Başkan Deniz Köken, "Pandemiden dolayı açılışı erteledik, İnşallah 23 Nisan'da açılışını yapacağız. Bir sonraki sene ise "Edebiyat Evi" açmayı planlıyoruz" dedi.
Kemerburgaz'da yapımı devam eden Kemerburgaz Düğün Salonu'nun ise yaza yetişeceğini açıklayan Başkan Deniz Köken, "Kemerburgaz itfaiye binasının yanındaki alanda yapımına başladığımız düğün salonumuz Kemerburgaz'a yakışır güzellik ve büyüklükte olacak. Peyzaj alanı ve otopark ile birlikte toplamda 6 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olacak olan düğün salonumuz 350 kişilik kapalı, 350 kişilik açık alanı ile toplamda 700 kişiye hizmet verebilecek" dedi.

KARADOLAP PAKINA YÜRÜYÜŞ PARKURU YAPILACAK
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, canlı yayında bir vatandaşın, Karadolap Parkı'na, Yeşilpınar Bölge Parkı'ndaki gibi yürüyüş parkuru yapılması talebi üzerine, "Tamam yapalım İnşallah" cevabını verirken, Yeşilpınar Bölge Parkı iç dizayn çalışmasının ne zaman başlayacağı yönündeki soruyu ise, "Bir anda bütün parkı yıkıp yeniden başlayamayız. Ama kademe kademe çalışma yaparak 2022'de, otoparkıyla, üniteleriyle beraber bitiririz inşaallah. Projesini yeniliyoruz, ondan sonra hizmete sunacağız" şeklinde yanıtladı.

Tarih: 18 Ocak 2021 Pazartesi    Hit: 2823

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol