28 Ekim 2020 Çarşamba   

EYÜP’TE TİYATRO DOLU GÜNLER

EYÜP’TE TİYATRO DOLU GÜNLER
 

Eyüp Belediyesi Kültür ve Sanat Günleri tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz hafta sahnelenen 3 oyunla Eyüp halkı tiyatro keyfi yaşadı. Göktürk Kültür Merkezi’nde Adalet Mülkün Temelidir oyunu sahnelenirken, Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi’nde ise Yaslıada oyunu sahnelendi. Tiyatro günlerinde büyükler kadar çocuklar da unutulmadı. Göktürk Kültür Merkezi’nde Bremen Mızıkacıları adlı oyun minik tiyatroseverlere keyifli anlar yaşattı.

Göktürk’te ‘Adalet Mülkün Temelidir’ oyunu

Göktürk Kültür Merkezi’ndeki tiyatro oyunlarına sanatseverler büyük ilgi gösteriyor.

Ömer Çınar’ın yazıp, Onur Yaprakçı’nın yönettiği oyunda, Şahin Sekman, Murat Tavlı, Başak Özen, Tuncay Gençkalan, Aydan Çakır, Cengiz Gül başrolleri paylaşıyor.

Hz. Ömer ‘Adalet Mülkün Temelidir’ isimli oyunda, Cahiliye dönemindeki adalet, kadınların o dönemde yaşadıkları zulüm, Hz. Ömer’in adaleti anlatılıyor.

Eyüplüler, ‘Yaslıada’yı gözyaşları içerisinde izledi

Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahnelenen ‘Yaslıada’ oyununu izleyen Eyüplüler, duygusal anlar yaşadılar.

Eski başbakanlarımızdan merhum Adnan Menderes'in trajik hikâyesini sahneleyen oyunda, Yassıada mahkûmlarının zulüm dolu günleri anlatılıyor.

'Yaslıada' oyunu, Adnan Menderes ve arkadaşlarının Yassıada'daki son 48 saatini anlatıyor. Sanat3 Tiyatro tarafından sahneye konulan, Fatih Gülbaba'nın yazdığı, yönetmenliğini Sami Gülbaba'nın yaptığı oyun, bir dönem oyunu olması dolayısıyla ön plana çıkarken, Adnan Menderes'li yılların ilk kez tiyatro sahnesine konmuş olması yönüyle de önem taşıyor. Oyunda; Seyfullah Kartal (Adnan Menderes), Alper Türedi (Hasan Polatkan), Vahdet Çakar (Fatin Rüştü Zorlu), Hüseyin Santur, Eşref Seyitoğlu, Erdem Yılmaz ve Yiğit Kartal gibi oyuncular rol alıyor.

İlk kez 2013’te sahnelenen Yaslıada tiyatro oyununun yönetmeni Sami Gülbaba “Bu tarihi dramı ilk kez tiyatro olarak sahneledik. Aslında dikkat çekmek istediğimiz nokta çok insani bir olay.  Eğer idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın konuşmalarına izin verilseydi birbirlerine ve kendilerini seçtiği halka ne söylerlerdi düşüncesiyle yola çıktık” dedi. 

Göktürk’e ‘Bremen Mızıkacıları’ geldi

Göktürk  Kültür ve Sanat Merkezi’ni hafta sonu çocuklar doldurdu…

Minikler, Bremen Mızıkacıları oyununu büyük bir keyifle izlediler.

Salim Dörtcan’ın oyunlaştırıp yönettiği oyunda,  Orkun Sevinç, Çiğdem Karabacak, Ayfer Tokatlı, Müjdat Yeşil rol aldı.

Yaşlandıkları için sahipleri tarafından kapı dışarı edildiklerinde Bremen’e doğru yola çıkan hayvanların başlarından geçen eğlenceli olayları anlatan oyun ilgi odağı oldu.

 

Tarih: 20 Ekim 2014 Pazartesi    Hit: 2260

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol