28 Ekim 2020 Çarşamba   

EYÜP'TE KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ SÜRÜYOR

EYÜP'TE KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ SÜRÜYOR
 

Cülus Yolu’na doğru tarihi yolculuk

Eyüp Kültür Merkezi’ndeki etkinlikler ilgi odağı olmaya devam ediyor. Göktürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, Eyüp Sultan’daki tarihi Cülus Yolu mercek altına alındı.

Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Terzi’nin konuşmacı olarak katıldığı programda, Osmanlı’da Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra başlayan kılıç kuşanma ve tahta geçme törenlerinin yapıldığı tarihi Cülus Yolu anlatıldı.  

İslam Tarihinde Mekke, Medine ve Kudüs’den sonra 4. kutsal yer olarak görülen Eyüp İlçesine verilen  önemin, Peygamberimizin mihmandarı  Eyüp Sultan (Halit bin Zeyd) ‘dan kaynaklandığını söyleyen Arzu Terzi, Padişahların Eyyüp El Ensari’nin Türbesi’nde kılıç kuşandıktan sonra çıktıkları Cülus Yolu’nun siyasi ve idari önemine değindi. 

Bir cülus bahşişi’nin bir askerin 1 yıllık ücreti olduğunu ifade eden Terzi, 2. Meşrutiyet’ten sonra Cülus Yolu merasimindeki değişikliklere dikkat çekti.

Prof. Arzu Terzi “Aslında Cülus Yolu padişahların devlet erkanıyla kayıklarla denizden karaya inerek zamanın dünya devletlerine halk tarafından kabullendiğini gösteren bir merasim şeklidir. Bu, aynı zamanda padişahların Allah’ın insanlardan yaşamasını istediği bir hayatı, dünyaya hakim kılmak için göreve başladıklarının görsel ilanıdır. Bir şehirden bu merasim ve ilana gelen halka dağıtılmak için kurbanlar kesilir, yemekler verilip altınlar dağıtılır. Bu merasimde Cülus Yolu’na çıkmadan önce zamanın Şeyhülislamı ve önemli dini önderleri eşlik eder. Fetih süresinden sonra ‘Ey Allahımız, Padişahımızı kılıçlardan kılıç aslanlardan aslan yap’ diye dua edilir” dedi. 

Zamanla bu merasimde değişiklikler olduğunu söyleyen Terzi özellikle 19 Yüzyıl’da Osmanlının, dönemin siyasi argümanlarını kullanmayı göz ardı etmediğini belirtti. Arzu Terzi “Daha önceleri gayrimüslimler Cülus Yolu’nda pek bulunmazlardı, fakat 2. Abdülhamit ülkesindeki yabancı elçiler için özel bir güzergah belirledi. Onlara özel arabalar ve yiyecekler verdi, çadırlar kurdurttu.” diye konuştu.

Söyleşi sonunda Eyüp Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü İrfan Çalışan, Prof. Arzu Terzi’ye Eyüp Gravürleri hediye etti.  

Taş Plaklarda geçmişe yolculuk 

Eyüp Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, çok ilginç ve keyifli bir programa evsahipliği yaptı.

Yansımalar grubundan tanınan Neyzen Aziz Şenol Filiz, konuklara muhteşem bir müzik ziyafeti çekti. Bir zamanlara damgasını vuran taş plakların hikayeleri de zengin görsel ve görüntülerle perdeye yansıtıldı.

Cemal Ünlü’nün renkli sohbeti ve Aziz Şenol Filiz’in konseriyle Eyüplüler, 1900’lü yılların başına doğru bir yolculuğa çıktılar. Programda kanto,  meddah, karagöz, tango,  sirtaki, halk musikisi ve  Türk Musikisi’nden birçok türde geniş ve zengin bir repertuvar sunuldu.

Cemal Ünlü, programda yaptığı konuşmada, usta bir koleksiyoner olduğunu ve şu ana kadar 600’ü aşkın plağı muhafaza ettiğini söyledi. Ünlü, bu plakların öykülerini de anlattı. Dinletilen plakların müzik bilgileri, tarzları ,  o döneme ait anıları hikayeleri , döneme damgasını vuran olaylar da izleyenlerle paylaşıldı.  Programda dinleti sırasında eser sahiplerinin fotoğrafları ve albüm kapakları da sinevizyona yansıtıldı.  Neyzen Aziz Şenol Filiz in ney taksimleri büyük beğeni topladı.

Yansımalar Grubu’ndan müzik şöleni

Geçtiğimiz günlerde de Yansımalar grubunun konseri Eyüplülerle buluştu.

Aziz Şenol Filiz (Ney), Birol Yayla (Gitar-Tambur), Pınar Bayraktar (Viyolonsel) Erdal Akyol (Kontrbas) ve Ediz Hafızoğlu (Vurmalı Çalgılar)’ndan oluşan grubun konseri ayakta alkışlandı.

Grup, programda Yakamoz, Kervan, Mektup, Pervane, Son Kuşlar, Salıncak, Turuncu, Son Bahar, Gidiyorum, Bab-ı Esrar, Mavinin Yankısı şarkılarını yorumladı.

Yirmibeş yıla yakın bir süredir müzik dünyasında önemli başarılara imza atan grup, konserlerinde klasik müziğimizin seçkin eserlerinin yanında müzikseverleri gelenekten geleceğe taşıyan bir repertuvar seçiyor.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İrfan Çalışan, konser sonunda Yansımalar grubuna teşekkür ederek  Eyüp gravürlerinden hediye etti. Eyüp Belediyesi Meclis Üyesi Safa Koçoğlu da sanatçılara teşekkür etti. 

Tarih: 23 Ekim 2014 Perşembe    Hit: 1655

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol