28 Ekim 2020 Çarşamba   

EYÜP TARİHİ MERKEZ YÖNETİM PLANI

EYÜP TARİHİ MERKEZ YÖNETİM PLANI
 

Eyüp Belediyesi ve Bilgi Üniversitesi işbirliğinde “Eyüp Tarihi Merkez Yönetim Planı” çalışmasına imza atılıyor.

Belediye ve Üniversite arasında yapılacak 9 aylık çalışma öncesi protokol imza töreni, Eyüp Belediyesi’nde yapıldı. Törene, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Remzi Sanver katıldı.

Eyüp Kentsel Sit Alanı Tarihi Merkez Yönetim Planı çalışması, “Tespit ve Analiz” ve “Vizyon Eylem Planının Belirlenmesi” aşamalarından oluşacak…

Bu süreçte, Eyüp Sultan Tarihi Merkez ve yakın çevresi olarak tanımlanan çalışma alanında yeralan işyerleri, vakıflar, mülk sahipleri, ziyaretçiler ve yaşayanlar gibi, paydaşlarla mevcut durumun sorunlarına ve beklentilerine ilişkin tespit çalışmaları yapılacak.

Bu etapta alana etkisi olan imar, altyapı, ulaşım, turizm, kentsel dönüşüm veya yenileme planları gözden geçirilerek bugüne kadar verilen kararlar irdelenecek. Alana ilişkin yapılmış analitik çalışma sonuçları (örneğin ziyaretçi profilleri, mahallelinin sosyoekonomik profili gibi) değerlendirilecek. Bu çalışma sonrası durum tespit raporu hazırlanarak, vizyon eylem planı oluşturulacak.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Bilgi Üniversitesi yetkililerinin de katıldığı imza töreninde yaptığı konuşmada, projenin Eyüp’ün tarihi, kültürel, sosyal ve demografik yapısı hakkında çok önemli bilgileri ortaya çıkaracağını, çalışma sonrası birçok yeni güzel projenin hayata geçirileceğini söyledi.

Rektör Prof. Remzi Sanver ise, Bilgi Üniversitesi ile Eyüp Belediyesi arasında daha önceki yıllarda da bu tür bilimsel çalışmalarda işbirliğinin yapıldığını, Eyüp’ün kentsel sit alanı ve tarihi merkez yönetim planı projesine katkıda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Tarih: 24 Ekim 2014 Cuma    Hit: 1705

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol