28 Mayıs 2020 Perşembe   

ENGELSİZ KONSER, DİNLEYENLERİ BÜYÜLEDİ

ENGELSİZ KONSER, DİNLEYENLERİ BÜYÜLEDİ
 

Göz Nurunu Koruma Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi, Bayrampaşa Belediyesi Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ile Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi’nin iş birliğinde düzenlenen “Engelsiz Yaşam Konulu” etkinlik, Bayrampaşa Göz Hastanesi Seminer Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Perküsyon sanatçısı İlker Çolak’ın önderliğinde, Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi ile Fizik Tedavi ve Engelliler Merkezi öğrencilerinin geri dönüşüm malzemelerinden hazırladığı enstrümanlar eşliğinde verdikleri mini konser dinleyenleri büyüledi.

KİPER: GÖZ VAKFI OLARAK YANINIZDAYIZ
Programın açılış konuşmasını yapan Göz Nurunu Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Aysen Kiper, “Aydınlık bir yaşam için göz sağlığı anlayışıyla uygulanmakta olan vakfımız gönüllü dostlarımızın desteğiyle 1984 yılında faaliyete geçti. Yeni yerimizle ilgili de yaklaşık 2 yıl önce çalışmalarımıza başladık ve bu hastaneyi 2 bin metrekareden 8 bin metrekareye çıkardık. Göz konusundaki sağlıkla ilgili her türlü hasta hastanemizde tedavi ediliyor. Herhangi bir derdiniz, bir yardıma ihtiyacınız olursa seve seve sizi hastanemize bekleriz. Bayrampaşa Belediyesi Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ile Göz Nurunu Koruma Vakfı’nın müşterek düzenlediği bu etkinlikte sizleri aramızda görmekten çok mutluyuz. Bu gösteride güzel vakit geçirmeniz bizleri çok mutlu eder.” diye konuştu.

GÜNER: ENGELLER ÇETİN AMA TEKER TEKER AŞMAYA NİYETİMİZ VAR
Aysen Kiper’in ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Bayrampaşa Belediyesi Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Arzu Güner ise, Bayrampaşa ilçesinde engelli birey ve ailelerine tıbbi, psikososyal ve bağımsız yaşamla ilgili çeşitli hizmetler verdiklerini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:
“Bizim yolumuz çok uzun. Evet, sosyal haklarda düzenlemeler yapılıyor ama maalesef ki birçoğu hayata geçirilemiyor. Engeller çetin ama bizim de bu engelleri teker teker aşmaya niyetimiz var. Biz bu yolda yalnız olmadığımızı düşünüyoruz. Çok hoşuma giden bir Afrika atasözü var. Diyor ki; 'Bir çocuğu büyütmek için bir köy gerekir.' Bu çocuk engelli veya engelsiz değil, herhangi bir çocuk… Bir köyde kimler vardır? Köyün muhtarı vardır, komşusu vardır, akrabaları vardır. Yani bir köyün el birliğiyle o çocuk büyür. Biz engelliler merkezi olarak tek başına mıyız? Ben ya da hocalarımız bizler yalnız mıyız? Hayır. Biz beraberiz, bizler ailelerimizi o kadar önemsiyoruz ki, bizim çocuklarımız o kadar değerliler ki hepsi pırıl pırıl…
Bilgi Merkezi’nin müdürü Zehra Hanım da her zaman bizlerin yanında. Bizler kaynaştırmaya çok önem veriyoruz. Engelli bireyin toplum içerisinde bir bütün halinde var olması gerekiyor. Kamu kurumları ve özel işletmeler biz bir bütünüz. Bu bütünlüğün farkında olmamız gerekiyor. Herkes elini taşın altına koymalı ve bu engellenen bireyleri bakın engelli bireyleri demiyorum engellenen bireyleri diyorum buranın altını çizmek istiyorum. Çünkü, vücudumuzdaki yetersizlik bizi engelli yapmıyor. Kaldırımlar, kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinin yetersiz olması, okulların donanımının yetersiz olması, rampasının dik olması gibi etkenler bireyi engelli yapıyor. Toplumun her kesimi engellilerin farkında olmak zorunda. Ben bu bağlamda Bayrampaşa Göz Hastanesine çok teşekkür ediyorum. Geçen sene de bizlere kapılarını açmışlardı ve 150 bireye göz taraması yaptırmıştık. İçerisinde göz tansiyonu olan fakat bundan haberi olmayan kişiler çıktı. Bizleri ağırladıkları için Göz Nurunu Koruma Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi'ne, Bayrampaşa Bilgi Merkezi’ne, perküsyon sanatçımız İlker Çolak’a çok teşekkür ediyorum.”

ÇOLAK: TÜM ENGELLER AŞILIR FAKAT ÖNYARGILARI AŞMA ŞANSIMIZ YOK
Programın son konuşmacısı olarak söz alan perküsyon sanatçısı İlker Çolak ise, “Ben Büyükçekmece’den geliyorum fakat böylesine önemli bir program için mesafelerin hiçbir önemi yok. Hepimiz birer engelli adayıyız. Engelli olalım, olmayalım hiç fark etmez, bence engeller kalbimizde. Tüm engeller aşılır ama ön yargılar varsa bu engeli aşma şansımız yok. Birazdan sahneleyeceğimiz gösteriye herkesin katılmasını istiyorum. Buradan mutlu ve güler yüzlü bir şekilde çıkarsak bugün bizim en güzel günlerimizden bir tanesi olacak.” dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilerin geri dönüşüm malzemelerinden hazırladığı enstrümanlar eşliğinde seslendirdiği şarkılar ve Bayrampaşa Belediyesi Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi Halk Oyunları Ekibi'nin sergilediği folklor gösterileriyle program son buldu.

 

 

 

Tarih: 30 Kasım 2019 Cumartesi    Hit: 2436

Fotoğraflar
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol