05 Ağustos 2020 Çarşamba   

DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜ

DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜ
 

Dünya Sağlık Örgütü, tam 33 yıl önce 9 Şubat'ı Dünya Sigarayı Bırakma Günü ilan etti. Ancak yapılan tüm uyarılara, alınan tüm önlemlere rağmen sigara dünya genelinde can almaya devam ediyor. 
Yeşilay Bayrampaşa Şube Başkanı Aynur Tatlı yaptığı açıklamada, “Sigara Bırakma Günü’nde vereceğiniz bir kararla aldığınız her nefes sağlık olsun” dedi.
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde her yıl 8 milyon insan sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor. Sigaranın hem kişiye hem çevresine verdiği zararlara dikkatleri çeken Yeşilay Bayrampaşa Şube Başkanı Aynur Tatlı; sigara bağımlıları için 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nün bir dönüm noktası olabileceğini söylüyor.
Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladı. Sigara kullanımı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Yeşilay Bayrampaşa Şube Başkanı Aynur Tatlı;” Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilerinden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık” dedi.
Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren Aynur Tatlı; “Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz” dedi.

Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma
Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı 'bırakabilirsin.org' sigarayı bırakmada yardım etmeyi amaçlıyor. Web sitesindeki bilgiler ile profesyonel destek, sigara içmeyen biri olma yolunda, hem kısa hem de uzun vadeli ihtiyaçlar karşılayabiliyor.

Tarih: 10 Şubat 2020 Pazartesi    Hit: 1722

Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol