23 Ağustos 2019 Cuma   

Fatih ŞENGÜLER / Mali Müşavir / Mali Analiz

DOLAR 8 LİRA MI OLACAK? TUZAĞA DÜŞMEYİN

 

DEĞERLİ okurlarımız lütfen 5 dakikanızı bu yazıya ayırın.
Malumunuz 2018 ağustos ayında doların liramız karşısındaki 7 küsürlü rakamlara gelmesi piyasaları tedirgin etmiş ve 1990’lı yıllardan alışkın olduğumuz devalüasyon kavramı ile hafızalarımızı tazelemişti.
Doların bu şekilde değerlenmesi sonucu üretim maliyetlerini dolar bazında temin eden üreticilerin fiyatlara zam yapması enflasyon canavarını da gündeme getirdi.
Gerek ekonomik destekler, gerek vergi oranlarındaki indirimler sonucu dolar günümüz rakamları ile 5,30 TL bandında sabitlenmiş gözüküyor.
Peki Milletin aklına hep şu soru gelmekte:
-Dolar 7 lira iken zam yapanlar dolar 5 liralara düşünce neden indirim yapmazlar?
Bal gibi de haklılar ama şunu es geçiyorlar.
Vatan hainlerini….!
Haydaaaaa……. Ne alaka diyeceksiniz şimdi bana. Çok alaka diye cevap vereceğim. Ve bana da hak vereceksiniz. Son 2 dakika sabredin.. Okuyun...
Bir söylentidir gidiyor. 
-Dolar 8 lira olacak-mış.. 
Ekonomik hiçbir veriye dayanmayan, istatistiksel hiçbir analize dayanmayan bu söylentinin amacı ne olabilir?
Düşünebiliyor musunuz bir imalatçısınız ve hammaddelerinizi ithal edip üretiminizi yapıyorsunuz.  Ve 100 dolara ithal ettiğiniz bir hammadde bugün 530 TL’sı maliyeti ile deponuza giriyor. Üzerine genel giderleri ekleyip birde kâr ilave ederseniz günümüz piyasasında 700 TL satıp ekonomik hayatınıza devam edebilirsiniz.   
Ama bizim felaket senaryocuları imalatçı abinin de aklına doların 8 liralara geleceğini öyle bir işlemiş ki, adamda maliyetleri yaparken sattığı ürünün yerine yine aynı ürünü iler de satın alacağı 5,30 TL kurundan değil söylenti üzerine 8 TL üzerinden yapmasına neden oluyor. 
Çünkü imalatçı veya satıcı bugün bu ürünü satarsa yarında dolar 8 lira olursa sadece tedarik maliyetleri 800 lira olacağı endişesi ile ya piyasaya pahalı ürün satıyor ya da nakit para ile satma yoluna gidiyor. En kötüsü ise vadeli bile satsa yüksek vade farkları ile alıcının canına okuyor. 
Çünkü dolar 8 lira olacak ya…
Tüm hesaplar onun üzerine kuruluyor.
Soruyorum size 15 Temmuz sürecinde, Gezi Parkı olaylarında kuruşlar ile tepki veren bu piyasa o kadar kötü mü?
Bakın işinize, bakın üretiminize.. 
Elinde 500 dolar olup kurun 8 lira olması için dua eden ahmaklar. Başka kapıya..
Bir sonraki sayımızda sevgili patronlar sizi sevindirecek haberlerim var. Takipte kalın.

Tarih: 19 Şubat 2019 Salı    Hit: 2247
Henüz yourm yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol